1 obchod s Kubou

Trumpovo kladivo na kubánský byznys. Bílý dům ohrozí obchod třetích zemí s Kubou

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Bílý dům od 2. května umožní žaloby proti cizím firmám, které na Kubě využívají americký majetek zkonfiskovaný kubánskými komunisty během revoluce v roce 1959. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na šéfa americké diplomacie Mikea Pompea. Rozhodnutí se opírá o sporný zákon z 90. let, účinnost jeho kritické části však dosud prezidenti USA vždy zablokovali. Evropská unie zároveň Washington vyzvala, aby dbal slibu z roku 1998, kdy se USA zavázaly, že nároky se nebudou týkat unijních firem a občanů na Kubě. Ve společném prohlášení proti záměru USA protestovala vedle EU i Kanada; posléze i Kuba.

 

"Toto rozhodnutí by měly vzít v potaz všechny osoby a společnosti, které na Kubě podnikají," konstatoval Pompeo na tiskové konferenci. Vysoce postavená americká diplomatka Kimberly Breierová doplnila, že z rozhodnutí nebudou žádné výjimky, na což ostře EU a Kanada reagovaly. Společnosti a jedinci se podle Breierové žalobě vyhnou pouze tehdy, pokud se jejich podnikání neopírá o zabavený majetek.

Vejde-li rozhodnutí v platnost, Američané budou moci žalovat společnosti, které podnikají v hotelech, tabákových továrnách, lihovarech a dalších podnicích, které Kuba po nástupu vůdce Fidela Castra znárodnila. Žalovat je mohou i Kubánci, kteří později získali americké občanství, napsala agentura AP.

Breierová uvedla, že americké ministerstvo spravedlnosti považuje za oprávněné 6000 pohledávek na zabavený majetek na Kubě v hodnotě osm miliard dolarů (bezmála 182 miliard Kč). V případě 200.000 dalších vznesených nároků úřad ještě nerozhodl.

Podle Reuters není jasné, zda by americké soudy mohly o těchto vlastnických nárocích rozhodovat. EU už varovala, že by mohla věc napadnout u Světové obchodní organizace (WTO).

"Rozhodnutí Spojených států významně ovlivní unijní a kanadské hospodářské subjekty na Kubě... a povede pouze ke zbytečné spirále soudních řízení," uvedly v prohlášení eurokomisařka pro obchod Cecilie Malmströmová, šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a její kanadská kolegyně Chrystia Freelandová.

Rozhodnutím o žalobách by se kubánský režim mohl dále dostat do problémů při získávání zahraničních investic, konstatovala agentura Reuters s odvoláním na právní experty. Jde rovněž o další známku toho, že Washington chce Havanu potrestat za podporu, kterou poskytuje venezuelskému autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi, což dnes potvrdil i Pompeo.

Americký prezident Donald Trump chce rozhodnutí opřít o kontroverzní Helmsův-Burtonův zákon z roku 1996, který americkým občanům umožňuje podat žalobu na cizí společnosti kvůli americkému majetku zabavenému v 60. letech minulého století kubánským režimem. Američtí prezidenti patřičný oddíl zákona dosud vždy každý půlrok zablokovali kvůli odporu mezinárodního společenství a kvůli obavám, že by spustil vlnu žalob a způsobil chaos v americkém právním systému.

Washington má dnes rovněž podle agentury Reuters oznámit nové sankce proti Kubě, Nikaragui a Venezuele.

Čtěte také: Univerzita prodala otroky, studenti mají zaplatit odškodné potomkům, rozhodli sami v referendu

Virtuální svět zkreslí všechno. I kojení

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.