ON LINE: Slovenské volby se prodlouží. Vládu nemusí skládat vítěz, míní Čaputová
Slovenské volby
Dnešní parlamentní volby na Slovensku podle volební komise celkově skončí oproti plánu o hodinu později, tedy až ve 23 hodin. Důvodem je prodloužení hlasování ve dvou volebních místnostech ve Velkém Krtíši a v Banské Bystrici po úmrtí členky místní volební komise a jednoho voliče. Tedy i ohlášené odhady výsledků hlasování budou moci televize zveřejnit nejdříve hodinu před půlnocí. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová naznačila, že vítěz voleb nemusí sestavovat vládu.
„Velmi to závisí na jeho koaličním potenciálu,“ odpověděla Čaputová na novinářský dotaz, zda počítá s tím, že vítěze voleb pověří sestavením vlády. Dodala, že bude k dispozici k co nejrychlejší schůzce se zástupcem vítězného uskupení.
Poslední průzkum před volbami předpověděl, že se zřejmě chýlí ke konci dominance vládní sociálnědemokratické strany Směr Roberta Fica. Favoritem voleb se v závěru kampaně stalo protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) excentrického podnikatele Igora Matoviče.
07:10 Slovenské parlamentní volby vyhrálo hnutí OLaNO Igora Matovič
Parlamentní volby na Slovensku podle téměř úplných výsledků přesvědčivě vyhrálo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, které v sobotním hlasování získalo čtvrtinu hlasů. OLaNO tak odsunulo na druhou příčku dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Ta v sobotu podle předběžných výsledků z více než 99 procent volebních místností získala 18,31 procenta hlasů, a to na páté vítězství v parlamentních volbách v řadě za sebou nestačilo. "Na Slovensku skončila vláda zla," okomentoval situaci exprezident Andrej Kiska.
23:50 Kiska: Novou vládu bude moci sestavit demokratická opozice
Za hlavní výsledek parlamentních voleb na Slovensku bývalý prezident Andrej Kiska označil skutečnost, že demokratická opozice bude moci sestavit novou slovenskou vládu. „Igore, blahopřejeme a držíme palce,“ vzkázal Kiska do Trnavy vítězi voleb Igoru Matovičovi a jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které podle dvou odhadů dnešní hlasování přesvědčivě vyhrálo. „Podařilo se to, v co jsme všichni doufali: Směr nebude tím, kdo bude mít první možnost sestavovat vládu,“ řekl.
Kiska považuje za úspěch, že jeho strana Za lidi by podle odhadů měla být v novém parlamentu, přestože se v kampani jevila hlavním terčem útoků Směru. Ale zdržel se vyjádření ohledně případného zastoupení v nové vládě. „To je otázka ne na nás, ale na Igora (Matoviče),“ řekl. Novináře požádal o strpení, až budou k dispozici reálné výsledky.
23:05 Volby na Slovensku podle odhadů vyhrálo opoziční OLaNO, Směr propadl
Přesvědčivým vítězstvím opozičního protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a ztrátou dlouholeté dominance nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica skončily podle odhadu dvou agentur dnešní parlamentní volby na Slovensku. OLaNO podle nich získalo 25,3 až 25,8 procenta hlasů, Směr-SD 13,9 až 14,9 procenta.
Na základě zmíněného odhadu by OLaNO dokázalo sestavit vládu s některými dalšími opozičními či neparlamentními uskupeními, která se před volbami rovněž vymezovala vůči Směru-SD.
22:10 Slovenská televize zveřejnila první odhady. Vítěz má 25,8 procent
Slovenská TV Markíza zveřejnila výsledky exkluzivního průzkumu, takzvaného exit pollu agentury Focus. Stanice uvedla, že ještě nemůže zveřejnit úplné výsledky, protože volby ještě nebyly skončeny. Ale může ukázat sloupce s konkrétními čísly, k nimž však ještě nejsou přiřazeny jednotlivé strany. Vítěz podle odhadu získal 25,8 procent. Do parlamentu by se dostalo osm stran.
17:30 „Nevykašlejte se na to,“ říká k volbám Richard Müller
„Já už jsem odvolil. A vy? Prosím, nevykašlejte se na to,“ napsal na svůj facebookový účet známý slovenský zpěvák Richard Müller.
16:50 Regiony hlásí značný zájem o hlasování
Údaje o odhadované účasti za celou zemi státní volební komise dosud nezveřejnila, ale na mnoha místech si na odevzdání hlasu museli lidé vystát frontu, mezi nimi i prezidentka Zuzana Čaputová. Slovenské obce na hranicích s Českem hlásí, že do nich ve velkém přijíždějí Slováci z Česka.
16:00 Fico se k volební urně dostal později
Předseda strany Směr-SD Robert Fico se k odevzdání svého hlasu dostal až odpoledne.
22:10 Slovenská televize zveřejnila první odhady. Vítěz má 25,8 procent
14:10 Slováci doufají ve vysokou účast
Slovenští politici jsou zatím optimističtí ohledně volební účasti. Zmiňují například dlouhé fronty před volebními místnostmi. Ve vysokou volební účast věří i prezidentka Zuzana Čaputová.
22:10 Slovenská televize zveřejnila první odhady. Vítěz má 25,8 procent
14:00 Gašparovič: Volby ovlivní i vražda Kuciaka a Kušnírové
Svůj hlas odevzdala již dopoledne bývalá hlava státu z let 1999-2004 Rudolf Schuster. „Chci to lepší pro občany Slovenska, tak uvidíme, co nám připraví ti noví (poslanci), kteří budou zvoleni,“ řekl dle slovenských Hospodářských novin Schuster. Po poledni v Bratislavě odhlasoval i Ivan Gašparovič, který ve funkci prezidenta nahradil Schustera, a zůstal v ní až do roku 2014. Podle něj volby ovlivní i vražda novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové.
13:50 Slovenky mohou volit přesně 100 let
Slovensko si v den sobotních voleb zároveň připomínají přesně 100 let od doby, kdy bylo ženám uděleno volební právo. Právě dnes, tedy přesně jedno století od doby, co ženy mohou volit, má Slovensko svou první prezidentku – Zuzanu Čaputovou.
13:30 Předseda Progresivního Slovenska doufá ve dvojciferný výsledek
Michal Truban, který je jedničkou společné kandidátky koalice Progresivní Slovensko/Spolu médiím řekl, že doufá ve dvojciferný výsledek. Koalice se v průzkumech pohybovala právě kolem 10 procent hlasů.
22:10 Slovenská televize zveřejnila první odhady. Vítěz má 25,8 procent
13:15 Napadení předsedy komise i opilec ve volební místnosti
Volby byly na několika místech narušeny různými incidenty. Slovenská policie informovala, že v jednom z okrsků v Žilině byl napaden předseda volební komise mužem poté, co odmítl vyhodit zbylé hlasovací lístky. V Bratislavě pak průběh voleb narušil opilý muž, který byl dle svědků i velmi hlučný. Policie jej z volební místnosti vyvedla.
22:10 Slovenská televize zveřejnila první odhady. Vítěz má 25,8 procent
12:55 Volby prodlouženy do 23:00 kvůli úmrtím
Slovenská média informují, že se možnost odevzdat volební hlas prodlouží do 23:00. To samé se týká i volebního moratoria. Důvodem jsou úmrtí členky volební komise ve Veľkém Krtíši a důchodce v Banské Bystrici, který měl zemřít přímo ve volební místnosti. Volby zde byly pozdrženy, a proto se prodlužují.
12:35 Vítěz voleb nemusí sestavovat vládu, oznámila Čaputová
„Velmi to závisí na jeho koaličním potenciálu,“ odpověděla Čaputová na novinářský dotaz, zda počítá s tím, že vítěze voleb pověří sestavením vlády. Dodala, že bude k dispozici se co nejrychlejší schůzce se zástupcem vítězného uskupení.
12:00 Odvolili i hlavní lídři opozice
Svůj hlas do volebních uren již odevzdali nynější opoziční lídři v parlamentu – předseda OLaNO a možná nečekaný favorit voleb Igor Matovič a šéf Svobody a solidarity Richard Sulík. V Popradu již hlasoval i bývalý prezident a předseda mimoparlamentní strany Za lidi Andrej Kiska.
11:45 Slováci sčítají i hlasy zaslané poštou ze zahraničí
Občanské sdružení Srdcem doma informovalo, že zahájilo sčítání hlasů ze zahraničí, které spadají do speciálního okrsku „Zahraničí“. Dle serveru Aktuality.sk má jít o 3859 hlasů od občanů, kteří nemají trvalý pobyt na 22:10 Slovenská televize zveřejnila první odhady. Vítěz má 25,8 procentSlovensku. Proto jim bylo umožněno volit poštou, jejich hlasy byly vhozeny v urnách již od otevření volebních místností. Aktuality.sk ovšem informují, že v Bratislavě došlo ke zmatkům, neboť obálky s hlasy byly zaslány do špatných okrsků.
22:10 Slovenská televize zveřejnila první odhady. Vítěz má 25,8 procent
11:25 Úmrtí členky komise pozdrží volby
Ve městě Veľký Krtíš zemřela členka volební komise, a tak v daném obvodu volby začaly o hodinu později, a tím i skončí až ve 23:00, upozornil server Pravda.sk na svém webu. Zatím není známo, zda se tím posune i celkový konec dnešních voleb na Slovensku.
11:15 Prezidentka Čaputová poctivě vyčkala frontu před volební urnou
Prezidentka Zuzana Čaputová stojí ve frontě u volební místnosti v Pezinku. @iROZHLAScz @CRoPlus @Radiozurnal1 pic.twitter.com/4LUaeaEOQi
— Pavlína Nečásková (@PavlnaNeskov) February 29, 2020
11:00 Lidé rozhodnou o Slovensku pro poctivé lidi, říká lídr opozice
„Lidé dnes jakoby měli ovladač od televizoru s názvem Slovensko a z toho filmu, který se jmenuje ´zlý sen´, mohou přepnout na druhý film, kterým bude Slovensko skutečně pro všechny poctivé lidi, nejen pro pár vyvolených,“ řekl Matovič, který se voleb zúčastnil spolu s chotí v rodné Trnavě na západě země.
10:30 Premiér již odvolil
Předseda vlády a volební jednička Směru-SD Peter Pellegrini již svůj hlas odevzdal. „Lidé by se neměli rozhodovat jen podle dvou týdnů volební kampaně, ale podle toho, jak se jim žije, jak jsou spokojeni,“ řekl novinářům poté, co sám hlasoval ve městě Banská Bystrica, metropoli středního Slovenska.
22:10 Slovenská televize zveřejnila první odhady. Vítěz má 25,8 procent22:10 Slovenská televize zveřejnila první odhady. Vítěz má 25,8 procent
10:20 Pellegrini varoval před migrační vlnou
Slovenský premiér a volební lídr sociálních demokratů (Směr-SD) Peter Pellegrini den před parlamentními volbami na Slovensku varoval před migrační vlnou. Reagoval tak na zprávy, že Turecko otevírá pro migranty hranice s EU. Podle lídra opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče Pellegrini migranty straší v obavě ze špatného volebního výsledku své strany.
10:10 Čeká se konec dominance Ficova Směru-SD
Sázkové kanceláře a poslední předvolební průzkum favorizovaly na volební vítězství opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). To by znamenalo, že poprvé od roku 2006 volby do sněmovny nevyhraje nyní nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, kterou však do voleb coby jednička vede dosavadní premiér Peter Pellegrini.
9:30 Hlasování od sobotního rána až do noci
Volební místnosti se na Slovensku otevřely v 7:00 SEČ, hlasování skončí dvě hodiny před půlnocí. Následně veřejnoprávní rozhlas a televize Slovenska, jakož i televize Markíza zveřejní odhad výsledků hlasování. Konečné výsledky by měly být známy v neděli. Popularita hned několika stran se v průzkumech pohybovala kolem pětiprocentní hranice, jejíž zdolání ve volbách je podmínkou pro vstup do sněmovny.
7:00 Na Slovensku začínají parlamentní volby
Do Národní rady Slovenské republiky by se dle průzkumů mohlo dostat sedm až devět uskupení. Křesla v parlamentu by měla získat vládní strana premiéra Petera Pellegriniho Směr-SD, protikorupční hnutí OLaNO, krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, koalice neparlamentních uskupení Progresivní Slovensko/Spolu, partaj bývalého prezidenta Andreje Kisky Za lidi, pravicově liberální Svoboda a solidarita a hnutí Jsme rodina podnikatele Borise Kollára. Ve hře jsou také Slovenská národní strana předsedy parlamentu Andreje Danka nebo Křesťanskodemokratické hnutí.
Strany se v tvrdé kampani praly o hlasy více než 4 milionů voličů, kteří vybírají z pětadvaceti stran a hnutí. Strana Směr, kterou vede na čele kandidátky premiér Peter Pellegrini, však v průzkumech vychází jako druhá nejsilnější a zřejmě také ztratí své dosavadní partnery. Ve vládě totiž Směr tvořil koalici se Slovenskou národní stranou a stranou Most-Híd, které se však podle průzkumů pohybují okolo čtyř procent, přičemž hranice pro vstup stran do parlamentu je pět procent.
Podle komentátorů a expertů je vítězem kampaně jednoznačně Matovičovo OLaNO, které vedlo kontaktní kampaň a odlišovalo se od zbytku opozice. Ostatní strany totiž v kampani využívaly útoků na Lidovou stranu Naše Slovensko Mariána Kotleby. Matovič následně přiznal, že potřeboval i hlasy z řad příznivců Kotleby, a proto se vůči nikomu nevymezoval.
Jediná strana, proti které se negativně Matovič stavěl, byl ale vládnoucí Směr. V poslední neveřejném průzkumu se jeho protikorupční hnutí usadilo na první příčce s dosahem 19,1 procenta. „Máme společně historickou šanci pokořit Ficův Směr – organizovanou zločineckou skupinu, která 12 let ničila naše Slovensko. Nic ale není ještě jisté, každý hlas se počítá,“ burcoval Matovič své příznivce na Facebooku.
Po kampani se také ostatní strany vyslovovaly kladně k možné budoucí vládě s Matovičem. „Tak Igorenko, dobojováno. V sobotu porazíš Směr, proti kterému jsi 10 let bojoval. Zasloužíš si to, tvůj výlet do Francie bude pevnou součástí učebnic o politickém marketingu. SaS ti bude nápomocná. Budeme rozvážný, zkušený, stabilní a stmelující partner v slušné pravicové vládě,“ uvedl předseda Svobody a Solidarity Richard Sulík. Jeho strana má podle posledního průzkumu agentur AKO a Focus získat sedm procent.
Vládní Směr se však pozice nejsilnější strany nechce vzdát. Během pátku několikrát Robert Fico zaútočil na Igora Matoviče. „S jeho příchodem do politiky se z veřejných debat vytratily hodnoty, principy, skutečná řešení pro lidi a politický boj se změnil v jeden velký cirkus. Jestli máte jinou představu o vedení Slovenska, pojďte zítra s námi volit zodpovědně,“ uvedl Robert Fico.
Předseda Směru také na poslední chvíli varoval před možnou uprchlickou krizí. Téma následně převzal premiér Peter Pellegrini, který před migrační vlnou upozornil kvůli zprávám o otevření hranic s EU ze strany Turecka. „Migrační hrozbu v žádném případě nebudeme podceňovat. Musí platit, že Slovensko bude rozhodovat, kdo na jeho území vstoupí a kdo nikoliv. S bezpečností Slovenské republiky nebudeme v žádném případě hazardovat,“ uvedl v prohlášení Pellegrini.
„Na poslední chvíli strašit lidi, že už jsem pochodují migranti z Turecka – ti lidé jsou zcela zoufalí. Mají k dispozici stejné průzkumy jako my. Je zřejmě, že poprvé po dlouhé době může být Směr nejen poražen, ale doslova pokořen. Budou dělat všechno pro to, aby to jakýmkoliv způsobem zvrátili,“ reagoval Matovič na premiéra.
Do sněmovny by se měla také dostat strana PS/Spolu, která triumfovala v evropských volbách. Uspět by měla také strana exprezidenta Andreje Kisky Za lidi a také opoziční hnutí Jsme rodina podnikatele Borise Kollára. Ten je známý svou početnou rodinou, má deset dětí s několika ženami.
Okolo pětiprocentní hranice se pohybuje i Křesťanskodemokratické hnutí a nová strana Dobrá volba.
Tvrdá kampaň
Předvolební klání doprovázela tvrdá kampaň ze strany vládních i opozičních stran. Kabinet premiéra Petera Pellegriniho tak například stačil schválit v úterý 13. důchody, další dárky v podobě zrušení dálničních známek koalice nestihla. V parlamentu také skupina opozičních poslanců blokovala jednání, kdy se střídala u řečnického pultu a bránila v konání schůze.
Předvolební kampaň dosáhla i do slovenských deníků, kdy se nejčtenější týdeník Plus 7 dní musel obejít bez své šéfredaktorky. Ta rezignovala kvůli zásahu vydavatele do rozhovoru s premiérem, kdy se redaktor ptal na Pellegriniho sexuální orientaci.
Kromě vládních stran se útoku dočkal i bývalý prezident a podnikatel Andrej Kiska, na kterého se objevilo video, jak se má bavit s Michalem Šuligou o nákupu pozemků. Ve videu tak měl vědět, že nemovitosti jsou kradené. Podle Kisky bylo video zveřejněné lidmi okolo Roberta Fica za to, že bývalého premiéra nejmenoval do funkce předsedy ústavního soudu. „Moc se bojí další prohry ve volbách, proto jsem dlouhodobě hlavní terčem Směru i v této předvolební kampani,“ uvedl Kiska.