„Faltýnkova kauza je velmi vážná. Ať rezignuje.“ Opozice trvá na projednání poslanci

Kauza Faltýnek a mýtné

„Faltýnkova kauza je velmi vážná. Ať rezignuje.“ Opozice trvá na projednání poslanciNOVÉ 2
Domov

jhr Echo24

Opozici došla trpělivost s kauzou policejního prověřování veřejných zakázek na mýtné. Občanští demokraté v úterý ve sněmovně navrhnou, ať se jí poslanci věnují jako mimořádnému bodu, oznámil jejich předseda Petr Fiala. Vadí mu, že premiér Andrej Babiš se dosud k aféře pořádně nevyjádřil, a to přesto, že se týká dvojky hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Podle dřívějších informací policie podezřívá z korupce i ředitele Kapsche Karla Feixe a šéfa Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje.

„Čekal jsem 48 hodin, zda si předseda vlády uvědomí vážnost situace kolem významných členů jeho hnutí. Respektoval jsem také jeho povinnosti na cestě v USA. Jenže cesta skončila, předseda vlády dále mlčí, přičemž je zde  podezření na velmi vážný korupční skandál a zneužívání politického vlivu, který zasahuje samotné srdce hnutí ANO,“ kritizuje šéf ODS. 

Vyzval Babiše, aby se přestal pokoušet celou kauzou promlčet a postavil se k ní. „Zveřejněné informace jsou velmi vážné. V úterý navrhneme zařazení mimořádného bodu v této věci na jednání Poslanecké sněmovny,“ uvedl Fiala v prohlášení. 

Reakce na kauzu přicházejí od čtvrtečních policejních razií, které se mají týkat tendru na mýtný systém. Jaroslav Faltýnek se podle nových nahrávek měl sejít s nejprve se šéfem Kapsche Feixem a poté rovněž s Petrem Rafajem. „Faltýnek řekl předsedovi ÚOHS Rafajovi mj., že je potřeba udělat to, co chce společnost Kapsch,“ cituje Právo detektivy. Ti zachytili i Rafaje, jak se Faltýnka ptá, co má přesně udělat, aby „mohl k tomuto výsledku směřovat činnost úřadu“. ÚOHS následně výsledek zakázky, v níž nad Kapschem zvítězilo konsorcium firem CzechToll a slovenské SkyToll, zrušil.

Ještě v pátek byli politici ve vyjádřeních opatrnější. V sobotu už však někteří vyzývali zejména Faltýnka k rezignaci. „Pravá ruka Andreje Babiše, Jaroslav Faltýnek, má problémy se zákonem. Jedinou možnou reakcí je odstoupení. Předpokládám ale, že hnutí ANO bude věřit, že „ušetřil” 1,5 miliardy a nikomu o tom neřekl,“ napsala na Twitter místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

S děním souvisí také zřejmě druhá větev celé kauzy z radnice Brno-střed. Tam Městský soud v Brně v sobotu večer poslal do vazby radního této městské části Jiřího Švachulu (ANO), vedoucího investičního odboru Petra Liškutina a tři podnikatele. Jde o Petra Kaláška, Pavla Ovčarčina a Lubomíra Smolku. Novinářům to řekl po skončení neveřejných zasedání soudce Libor Hanuš. Švachulovo jméno se v souvislosti s možnou vazbou skloňovalo již v uplynulých dnech.

Celkem policie obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, sjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Vazbu žádali detektivové jen u pěti z nich. Další čtyři muži budou stíhaní na svobodě, dva z nich s kriminalisty spolupracují. 

Premiér Babiš se zatím k dění okolo své pravé ruky příliš vyjadřovat nechtěl. Ani říci, zda se vláda v pondělí bude zabývat možností odvolání Petra Rafaje z čela ÚOHS. Je třeba počkat na to, s čím přijde policie, řekl Babiš novinářům na závěr své návštěvy Spojených států v pátek večer místního času. Předseda vlády také tvrdil, že zatím neměl čas s Faltýnkem o věci mluvit, uvidí se s ním v úterý ve Sněmovně. „Jaké mám já informace, tak tam pan Faltýnek figuruje jen jako svědek,“ řekl. Policie však druhému muži ANO při čtvrteční razii zabavila mobil a počítač. To Faltýnek rovněž přiznal s tím, že s detektivy spolupracoval.

Čtěte také: Policie má na Faltýnka odposlechy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.