Policisté a žalobci se bojí Andreje Babiše, nebo mu jdou na ruku
ANALÝZA
Silnými slovy je dobré šetřit. V této chvíli se dá ale bez přehánění říct, že ještě nikdy od roku 1989 nebyla důvěra v právní stát a orgány činné v trestním řízení ohrožena tak, jako teď.
Máme tady unikátní evropský úkaz. Z dotačního podvodu trestně stíhaného premiéra. Ten má zároveň velmi slabého koaličního partnera, který mu nebrání ve vlivu na policii. Teď po rozhovoru televize Seznam.cz s Babišovým synem Andrejem juniorem, je tady vážné podezření, že premiér Andrej Babiš senior zorganizoval odklizení syna do zahraničí, aby nemohl na policii vypovídat v případě dotačního podvodu na Čapím hnízdě.
Situace došla tak daleko, že si policisté a státní zástupci, v případech souvisejících s Andrejem Babišem zpravidla velmi zdrženliví a skoupí na slovo, uvědomují, že věci se dostaly za hranu a je potřeba začít jednat.
Nejvyšší státní zastupitelství, vedené Pavlem Zemanem, podalo kvůli reportáži a výpovědi Andreje Babiše ml. podnět městskému státnímu zastupitelství v Praze. To má prověřit, zda v tomto případě nedošlo k omezení svobody nebo k únosu. „V části týkající podezření ze zbavení osobní svobody či únosu, jak bylo naznačeno při rozhovoru reportérů s panem Andrejem Babišem mladším, Nejvyšší státní zastupitelství sděluje, že již dalo podnět Městskému státnímu zastupitelství v Praze k prověření daného podezření. Upozorňuje však, že prověření daného podnětu se bezesporu neobejde bez výslechu pana Babiše mladšího.“ uvedlo NSZ na svém webu.
Pavel Zeman přímo vyzývá policii k výslechu Andreje Babiše juniora. Za trestný čin zbavení osobní svobody podle okolností, jak jsou naznačeny v rozhovoru s Andrejem Babišem juniorem, hrozí až 12 let vězení. Výrazně víc než za dotační podvod.
Policie oznamuje, že už na případu začala pracovat. Dosud známé okolnosti naznačují, že Andrej Babiš mohl přímo mařit vyšetřování a pokračovat v trestné činnosti. To jsou hned dva důvodu pro vzetí do vazby. Je na místě, aby se policisté i žalobci i těmito okolnosti naplno a otevřeně zabývali.
Andrej Babiš senior celý případ bagatelizuje tím, že syn je psychicky nemocný a odjel z České republiky dobrovolně. To, co je vidět v rozhovoru televize Seznam.cz skutečně ukazuje člověka, který je buď psychicky nemocen nebo pod vlivem drog či léků. To všechno by měl ale posoudit nezávislý znalec, než bude Andrej Babiš junior vyslechnut. Je ale potřeba připomenout, že po celou dobu rozhovoru pro Seznam.cz stojí vedle Andreje juniora jeho matka a Babišova první manželka Beatrice, profesí lékařka. Nic ze synových slov nezpochybňuje. O jejím psychickém stavu zatím nezapochyboval ani její exmanžel.
To, co se dělo do této doby, budí vážné pochybnosti.
Z detailů vyšetřování případu Čapího hnízda, které přinesly servery iRozhlas.cz a Neovlivní.cz vyvstává řada podezření o práci policie. Ze záznamů, zveřejněných na iRozhlas.cz, je zřejmé, že policisté psychickou nemoc Andreji Babišovi juniorovi, stejně jako jeho sestře Adrianě Bobekové, nevěřili. Považovali je za účelové se vyhýbání trestnímu stíhání. K omluvě Babiše mladšího kriminalisté píšou: „Policejní orgán ji hodnotí stejně jako v případě Adriany Bobekové, tedy pouze jako účelovou a obstrukční. Obviněný nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Tyto skutečnosti byly ověřeny u Úřadu civilního letectví.“ Podle úřadu mohl Babišův syn létat s tímto proudovým letounem do jara 2015. „Mohu sdělit, že podle našich záznamů měl typovou kvalifikaci na B737 platnou do 30. dubna 2015,” potvrdil serveru iRozhlas.cz mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký.
Psychická nemoc samozřejmě může propuknout záhy. Tady je ale zajímavá časová souvislost. Před Velikonocemi 2016 vystupuje Andrej Babiš senior ve Sněmovně se svým emotivním projevem, jak farmu Čapí hnízdo pořídil svým dětem, protože rodina je pro něj vším. Tehdy přísahal na jejich život a zdraví.
Posudek na psychický stav Andreje Babiše juniora navíc dodala poradkyně Babiše seniora, psychiatrička Dita Protopopová. Žádný jiný neměli policisté šanci získat, protože Andreje juniora neměli šanci vyslechnout ani nechat vyšetřit.
Naprosto naléhavá je otázka, proč se o to víc nesnažili. Proč ho nebyli dva roky schopní předvolat a najít ho? Proč se to nepodařilo policii, když to dokázala Sabina Slonková s Jiřím Kubíkem? Proč nenechala policie vydat mezinárodní zatykač a nenechala juniora hledat Interpolem? To se běžně dělá i v případech krádeží nebo obchodů s drogami. Tady šlo o zločin v nejvyšších patrech politiky.
Pochybnosti dál narůstají poté, co se sám Andrej junior ozve policii mailem a ta začne vyšetřovat podezření z únosu. Nedělá to ale pražská kriminálka, která má na starosti dotační podvod na Čapím hnízdě, ale Obvodní ředitelství pro Prahu 1. Jak ověřil server iRozhlas.cz, policie dokonce Babiše mladšího hledala. Redakci se s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím podařilo získat oficiální úřední zprávu. Z ní vyplývá, že Babišův syn cestoval mezi Ukrajinou a Slovenskem. Pátrání po něm přitom kriminalisté z obvodního ředitelství Praha I uzavřeli, aniž jej fyzicky našli. „Bylo dohodnut postup, že bude předán dosahový mobil matce zájmové osoby a ta se ozve. Dále bylo dohodnuto, že se matka se synem vyfotí s denním tiskem a vystavenou fotku zašle,“ popisuje dokument. Když dorazila fotografie Babiše mladšího a jeho matky s aktuálním vydáním deníku Blesk, policie akci zastavila.
Ve chvíli, kdy se ho jejich kolegové z pražské kriminálky snažili najít a dostat k výslechu kvůli Čapímu hnízdu, to působí až neuvěřitelně. Jako by levá ruka v policii nevěděla, co dělá pravá. Zní to až absurdně.
Všechny tyto okolnosti si žádají důkladné prošetření. Je to věc nejvyššího veřejného zájmu. To je přesně ta chvíle, kdy se podle trestního řádu může o řízení veřejnost informovat. Tady je to kvůli důvěryhodnosti orgánů činných v trestním řízení víc než na místě.
Za prozkoumání stojí i dvě další okolnosti. Jak se Andrej junior dostal ke švýcarskému občanství? Od kdy ho má? Má ještě stále i české? Oženil se ve Švýcarsku nebo se k občanství dostal jinak? Podmínky pro získání se liší kanton od kantonu, u svobodných lidí ale není zpravidla dvojí občanství možné.
Andrej Babiš senior je nyní osobou mimořádně podezřelou nejen z dotačního podvodu, ale i z organizace únosu. To má důsledky nejen politické, ale v jeho případě i finanční důsledky. Banky mohou firmám, které patří lidem s takovou zátěží v rámci procesu compliance okamžitě zesplatnit všechny úvěry. Ve vážných případech jsou to přímo povinny udělat. Babišův holding Agrofert, toho času zaparkovaný ve svěřenském fondu, má úvěry za 34 miliard korun.