Pět let vězení a deset milionů pokuty, žádá žalobce pro Rittiga a Dvořáka

Kauza DPP

Pět let vězení a deset milionů pokuty, žádá žalobce pro Rittiga a DvořákaNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Státní zástupce Adam Borgula navrhl, aby pražský městský soud poslal bývalého ředitele pražského dopravního podniku (DPP) Martina Dvořáka a lobbistu Ivo Rittiga shodně na pět let do vězení. Ve své závěrečné řeči žádal také, aby dostali peněžitý trest ve výši deseti milionů korun a zákaz činnosti. Muži se podle obžaloby podíleli na rozsáhlém tunelování dopravního podniku, firma kvůli zpronevěře, zjednávání výhod při zadávání zakázek a kvůli praní špinavých peněz přišla údajně nejméně o 457,5 milionu korun.

„Vina byla všem obžalovaným plně prokázána,“ prohlásil Borgula. Spolu s Dvořákem a Rittigem navrhl proto potrestat také dalších 14 jejich spoluobžalovaných. I pro většinu z nich žádal státní zástupce nepodmíněné tresty na spodní hranici trestní sazby, pokuty ve výši pěti až deseti milionů korun a zákazy činnosti. U spolupracujícího obviněného Jaroslava Kbisky z účetní firmy Peskim navrhl žalobce soudu, aby od potrestání upustil.

Zhruba šestihodinovou závěrečnou řeč státního zástupce si přišli k soudu osobně poslechnout pouze čtyři z obžalovaných – bývalý ekonomický náměstek DPP Ivo Štika, někdejší šéf služeb dopravního podniku Tomáš Petana a advokáti David Michal a Marek Stubley. Rittig, Dvořák a další se omluvili. Závěrečné řeči obžalovaných začnou v úterý.

Soud podle Borguly nevyhověl všem jeho návrhům na provedení důkazů. Nevyslechl některé svědky a nepovolil použít odposlechy. „Některé z těchto důkazů byly pro případ velmi důležité,“ uvedl. Domnívá se ale, že na prokázání viny rozsáhlé dokazování u soudu stačilo.

Případ má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které dopravní podnik uzavřel v roce 2008 v souvislosti se zajištěním prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Podnik v kauze figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Peníze údajně částečně skončily u Rittiga a Dvořáka. Oba muži to odmítají.

Obžaloba viní v první větvi tři bývalé zaměstnance DPP: generálního ředitele Dvořáka, Štiku a Petanu. S nimi z podezření na zpronevěru a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky zpovídají jednatel firmy Cross Point Pavel Švarc, Jan Janků z papírny Neograph a Peter Kmeť za karibskou firmu Cokeville Assets. Obviněni byli původně i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, oba ale mezitím zemřeli.

Borgula tvrdí, že Dvořák po dohodě se Švarcem stanovil u zakázky na prodej jízdenek neopodstatněné, neobjektivní a diskriminující podmínky tak, aby zakázku získal Cross Point, a to „za účelem obohacení nejméně Ing. Martina Dvořáka a Ivo Rittiga“. Obdobně údajně zmanipuloval zakázku na elektronickou jízdenku ve prospěch společnosti Crowsnest.

Ohledně tisku jízdenek Dvořák podle obžaloby společně se Štikou, po dohodě s Janků a na návrh Kmetě, účelově označili jízdenky jako ceninu, což jim umožnilo obejít vyhlášení otevřené soutěže a přidělit zakázku Neographu.

V druhé větvi případu jsou vedle Švarce, Janků a Kmetě obžalováni z legalizace výnosů z trestné činnosti lobbista Rittig, jeho údajná spojka v DPP Jan Valtr i jeho právníci David Michal, Marek Stubley a Karolína Babáková. Na lavici obžalovaných usednou také Petr Michal, Jana Šádková, Kubiska, Dvořákova matka Marie a advokát Aleš Rozehnal se svým společníkem z firmy Kyrenia Ferdinandem Überallem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Žalobce nemůže použít odposlechy Rittiga v kauze jízdenek, nahrály se totiž k jiné kauze

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články