Bakala se brání, před komisi nepřijde. Ta může 13. srpna rozhodnout o jeho předvedení

Kauza OKD

Bakala se brání, před komisi nepřijde. Ta může 13. srpna rozhodnout o jeho předvedeníAKTUALIZOVÁNO
Lukáš Černohorský a Zdeněk Bakala Foto:

Foto: Koláž Echo24 (Pirátská strana, ČTK)

3
Domov
Echo24
Sdílet:

Finančník Zdeněk Bakala odmítl předstoupit před sněmovní komisi vyšetřující kauzu OKD. V dopisu adresovaném předsedovi komise Lukáši Černohorskému argumentuje tím, že je případ značně zpolitizovaný a chce, aby jej posoudil nezávislý soud. Podle Černohorského miliardář v odůvodnění neuvedl žádné relevantní důvody, kvůli kterým by mohl odmítnout předvolání k výpovědi. Sám bude navrhovat, aby si Sněmovna nechala miliardáře předvést policií. Komise o tom bude rozhodovat v pondělí 13. srpna.

Bakala je označován za klíčového svědka, který by mohl privatizaci černouhelné společnosti OKD objasnit. Ve svém pátečním (3. 7.) dopise nicméně předvolání odmítl. Učinil tak přesto, že si před několika dny vyzvedl ze své datové schránky předvolání. „Politici mají svoji práci a jejich legitimní rolí je prosazovat věci, na kterých jim nejvíce záleží, v průběhu zákonodárného procesu. Pokud však jde o rozhodnutí, kdo je vinen a kdo ne, jde o roli svěřenou výlučně nezávislým soudům,“ píše ve svém odůvodnění majitel vydavatelství Economia.

Podle svých slov má dojem, že někteří politici o jeho vině už rozhodli. „Už řadu let mne populističtí politici označují za „tuneláře“ a sám prezident republiky dokonce řekl, že je mne třeba zavřít. Možná to lze tolerovat v drsném světě politiky, ale určitě to nesplňuje test spravedlivého procesu, na jaký mají všichni občané právo spoléhat,“ míní Bakala.

Vyjádřil rovněž svou obavu, že by případ mohl být ve zpolitizovaném prostředí zneužit k politickým tlakům na českou justici. „Ačkoliv respektuji právo poslanců zkoumat veškeré věci, které uznají za vhodné, má každý občan České republiky, ať už chudý nebo bohatý, právo spoléhat se na nezávislé a nepodjaté posouzení své věci soudy, nepodléhajícími žádné formě předpojatosti ani vlivu politických sil,“ nechal se slyšet miliardář, který si stojí za tím, že se ničeho neetického nedopustil.

„Rovněž tak nemohu být nucen sdělovat komisi jako svědek informace, jejichž předčasné zveřejnění může ohrozit mou obranu v civilních řízeních, která proti mně byla zahájena,“ vysvětlil finančník. Zároveň uvedl, že na dobu, na kterou byl předvolán, má dlouho dopředu plánované povinnosti v zahraničí.

Šéf komise bude chtít Bakalu předvolat

Černohorskému vadí Bakalovo obvinění komise z podjatosti. „On na jednu stranu říká, že nás jeho názor nezajímá, leč my jsme ho tam pozvali právě proto, že by svou svědeckou výpovědí mohl ty věci vysvětlit,“ uvedl pro Echo24. „Ale tím, že tu svědeckou výpověď odmítá, nevíme, co s tím vlastně chce říct. To, že je nevinný, nedokáže tím, že se bude schovávat ve Švýcarsku,“ doplnil šéf komise.

Pokud k tomu někdo nevyzve předběžně, dodává Černohorský, bude se komise možným Bakalovým předvoláním zabývat na počátku dalšího řádného termínu, kdy bude vyšetřovat další svědky. Tento termín připadá na pondělí 13. srpna. Sám Černohorský dá podnět k tomu, aby Sněmovna nechala miliardáře policií předvést. „Rozhodovat o tom bude komise jako celek. Je to kolektivní rozhodnutí, v jehož rámci přijímáme usnesení a já následně můžu případně požádat policii o předvedení,“ řekl.

Podle Černohorského by o vině či nevině Bakaly stejně rozhodoval soud. „A my nejsme soud. Jenom prověřujeme to, jestli tam nejsou nějaké podezřelé události, které se mohly od těch 90. let až do současnosti udát. Svědecké výpovědi jsou mnohdy klíčové při vyplňování mezer v případu, zdůraznil Černohorský.

Bezpečný švýcarský azyl

Členové komise mohou v případě nevyslyšení předvolání požádat policii, aby svědka přivedla k výslechu. Komise má totiž v tomto případě stejné pravomoci jak policejní vyšetřovatelé. Bakala by o takovém kroku nicméně musel být informován.

Potíž by však mohla nastat, kdyby se rozhodl zůstat ve Švýcarsku, kde po většinu roku pobývá. „Já se obávám, že pokud jde speciálně o Švýcarsko, tak to problém bude. Myslím si, že dokonce by to byl problém v celé Evropě. Jedna věc je, že v rámci České republiky a Poslanecké sněmovny mají stejné pravomoci jako policejní vyšetřovatelé. To se ale vztahuje k tomu, že každý je povinen se dostavit a také vypovídat. Už to nemá tu sílu, jakou má policie možnost při soudní spolupráci či poskytování právní pomoci,“ řekl pro Echo24 právník Tomáš Sokol. Věci by mohl komplikovat i fakt, že Švýcarsko není součástí Evropské unie.

Privatizace OKD

Prodej akcií společnosti OKD v roce 2004 schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle obžaloby však byla cenu podniku nejméně 9,8 miliardy, vzniknout tak měla škoda přes 5,7 miliardy. To vyvrací bývalý premiér Sobotka, který byl v té době ministrem financí.

„Cena, kterou za prodej tehdy vláda dostala, byla vyšší než cena určená znaleckým posudkem, byla vyšší než cena stanovená ÚOHS nebo vyšší, než cena nabídnutá ve stejnou dobu jiným soukromým zájemcem,“ uvedl pro Echo24 Sobotka.

Společnost Karbon Invest, která patřila podnikatelům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi, prodala OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries Zdeňka Bakaly.

V minulém volebním období Sněmovna zřízení vyšetřovací komise k OKD odmítla. Loni v březnu se ale usnesla na tom, že privatizace společnosti byla pro stát nevýhodná ekonomicky i sociálně. Ustanovení komise iniciovali v prosinci Piráti a sehnali pro její vznik 94 poslaneckých podpisů. Podle místopředsedy Jakuba Michálka získali nováčci ve Sněmovně podpisy ze všech stran kromě sociální demokracie.

Celý Bakalův dopis komisi zde.

Reakce Na Vyzvu Ke Svedecke Vypovedi by Echo24 on Scribd

Čtěte také: Bakala před komisi k OKD nepůjde: Ať o mé vině rozhodne soud

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články