Kiska je v Praze. Má ji „neoficiálně“ za třetí největší slovenské město, vyzval studenty k aktivitě

Prezidentská návštěva

Kiska je v Praze. Má ji „neoficiálně“ za třetí největší slovenské město, vyzval studenty k aktivitěAKTUALIZOVÁNO
Slovenský prezident Andrej Kiska na Staroměstské radnici Foto:

FOTO: Twitter/Zdeněk Hřib

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Praha je neoficiálně třetím největším slovenským městem, díky počtu Slováků žijících ve městě. Při návštěvě Prahy to v pondělí řekl slovenský prezident Andrej Kiska. Zavzpomínal při tom, jak v mládí do Prahy jezdíval za přáteli, kulturou i pivem. Od pražského primátora Zdeňka Hřiba dostal klíč od bran Prahy. S radními pak diskutoval o vztahu mezi oběma národy i Prahou a Bratislavou a probrali i téma bydlení. Poté vystoupil na besedě v aule Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Kiska rovněž položil věnce k pamětní desce Alexandera Dubčeka na budově bývalého Federálního shromáždění. „S Prahou je spojený život nás, Slováků. Praha byla pro mě osobně větší část života mým hlavním městem,“ řekl Kiska. „Praha je třetím největším slovenským městem, protože podle neoficiálních statistik tu žije více než 100 000 Slováků a slyšet slovenštinu v obchodech je zcela běžné,“ dodal. Podle primátora Hřiba žije v Praze největší slovenská komunita na světě.

Vyznamenání pro ředitele Národního muzea
Slovenský prezident Andrej Kiska dnes předal řediteli Národního muzea Michalu Lukešovi Řád bílého dvojkříže druhé třídy, který je nejvyšším slovenským státním vyznamenáním pro cizince. Před novináři poté vyzdvihl Lukešovu roli při rekonstrukci Národního muzea. Lukeš uvedl, že řád považuje za vyznamenání pro všechny pracovníky muzea. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) vnímá vyznamenání jako ocenění Lukešových mimořádných schopností.
„Jsou věci, které my Slováci Praze závidíme, patří mezi ně i toto nádherné Národní muzeum,“ řekl Kiska. Lukeš podle něj zvládl „nesmírně náročnou“ rekonstrukci historické budovy muzea a odvedl na ní kus práce.
Řád bílého dvojkříze je určen mimo jiné těm, kdo se mimořádně zasloužili o rozvoj vztahů mezi Slovenskem a vlastí vyznamenaného nebo významně přispěli k šíření dobrého jména Slovenska ve světě.

S pražskými radními Kiska asi 20 minut jednal. „Zjistili jsme, že skutečně stále naše národy mají mnoho společného. Dotkli jsme se tématu týkajícího se například bydlení, které trápí všechny metropole, nebo dopravy. To jsou všechno věci, které jsou spojené s dnešní dobou,“ řekl Hřib. Podle Kisky se i Bratislava potýká s problémy v bydlení podobnými těm pražským. I tam někteří investoři podle prezidenta skupují byty, které pak pronajímají přes platformu Airbnb, a mladí lidé tak mají problém sehnat podnájem. Radní s Kiskou mluvili i o tom, jak se v Praze žije menšinám.

„Já věřím, že spolupráce, která byla navázána mezi Prahou a Bratislavou, bude dále pokračovat,“ uvedl primátor. Praha pomáhala slovenskému hlavnímu městu například se zakládáním metropolitního institutu, obdoby pražského Institutu plánování a rozvoje.

Po jednání se Kiska nejdříve podepsal do starobylé knihy hlavního města Prahy a pak převzal symbolický klíč od města.

Kiska apeloval na studenty, Zima ho vyznamenal

Slovenský prezident Andrej Kiska na besedě vyzval studenty k tomu, aby se osobně zasazovali o lepší Česko a Slovensko a nečekali, že změny přijdou samy. Apeloval také na solidaritu úspěšných s těmi, kdo neměli v životě štěstí. Kisku si přišlo poslechnout několik set lidí, zhruba polovinu zcela zaplněné auly Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze tvořili Slováci.

„My už za 20 let budeme v důchodu, ale tohle je váš svět, nenechte si ho vzít. Nebojte se ozvat, když jste s něčím nespokojení,“ řekl Kiska studentům. „Každý, kdo si myslí, že by chtěl mít lepší Českou republiku, Slovenskou republiku, ale nechce přiložit ruku k dílu, si lepší Česko ani Slovensko nezaslouží,“ uvedl také.

Slovenský prezident také vyzýval k solidaritě. „Je morální povinností těch, kteří mají úspěch, se o něj podělit s těmi, kteří tolik štěstí neměli,“ řekl Kiska. Stejně by podle něj měly být solidární i bohaté země s těmi chudšími.

Kisku, který v pondělí od rektora Tomáše Zimy dostal Zlatou medaili Karlovy univerzity za humanistické postoje a příspěvek k přátelství mezi Českem a Slovenskem, uvítala zaplněná aula potleskem vstoje. Stejně ocenila i jeho zhruba půlhodinový projev, ve kterém se slovenský prezident vrátil ke svému životnímu příběhu a připomněl také problémy, které podle něj přetrvávají ve slovenském školství a zdravotnictví.

Kiska na dotaz studentů také zopakoval, že se po červnovém konci v prezidentské funkci hodlá dál politicky angažovat. Vytvoří politickou stranu a bude usilovat o spolupráci podobně zaměřených subjektů, které mají blízko k občanské společnosti, proti vládnoucí straně Směr a proti krajní pravici. „Musíme se spojit a vzít si zpět naši zemi,“ řekl Kiska.

Slovenský prezident rovněž podpořil Evropskou unii, o jejíchž výhodách se podle něj málo mluví. „Dnes ani největší státy nedokážou řešit skutečné výzvy, jako migraci nebo terorismus, samy. Je jasné, že se musíme spojovat,“ řekl.

Milionář a filantrop Kiska byl zvolen prezidentem Slovenska v roce 2014 a v letošních prezidentských volbách již o další zvolení neusiloval. Vystřídá ho tak právnička a protikorupční aktivistka Zuzana Čaputová, která v březnu zvítězila nad místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem ve druhém kole voleb se ziskem 58,4 procenta hlasů. Kiska přijede do České republiky a do Prahy před koncem ve funkci hlavy státu ještě jednou, a to 30. května. Bude to jeho poslední návštěva v roli slovenského prezidenta.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Jágr v Číně: na fotkách pózoval s Mynářem, byl i u čínského prezidenta

Ve vyšetřování Čapího hnízda není politika, ohradil se Juncker Babišovi

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články