Pokud nepošle EU Ukrajině 9 miliard eur, mohou zůstat zaměstnaci a důchodci bez peněz, prohlásil premiér Šmyhal
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ukrajinci mohou zůstat bez platů a důchodů, pokud Evropská unie přestane Ukrajinu financovat a v rámci slibů nepošle urychleně Kyjevu 9 miliard eur. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal to řekl v rozhovoru pro list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle Šmyhala není už kde uspořit, válka polyká 60 procent státních výdajů Ukrajiny.
Ukrajina využívá finanční dotace z EU ve velké míře na sociální potřeby lidí a na obnovu země. Jakékoli zpoždění, zdůraznil šéf vlády, hrozí strašnými následky, informuje agentura Unian.
"Potřebujeme to, aby náš finanční systém přežil. Zda to bude půjčka nebo grant, je méně důležité. Všechny možnosti úspor jsme již vyčerpali. Dnes tvoří rozpočet na obranu 60 % našich státních výdajů a využíváme finanční pomoc našich partnerů ve velké míře na sociální potřeby lidí a na rekonstrukci. Jakékoli zpoždění zde může mít strašné následky,“ řekl premiér.
Podle něj dnes již ztráty z války s Ruskem narostly na více než 700 miliard dolarů. Tyto ztráty však mohou být kompenzovány blokovanými ruskými aktivy. "Musíme vyvinout mechanismus ke konfiskaci ruských aktiv a výnosy pak investovat do obnovy Ukrajiny. Takový mechanismus se zpočátku zaměří na Rusko, ale později by se mohl stát základním kamenem budoucího globálního bezpečnostního systému," upřesnil návrh Šmyhal. Podle něj musí v budoucnu každý diktátor vědět, že za agresi bude platit.
Jak uvádí agentura Unian ukrajinský ministr spravedlnosti Denys Maljuska v září prohlásil, že Ukrajina bude od Ruska požadovat reparace ve výši nejméně 300 miliard dolarů za škody způsobené invazí. Jeho náměstkyně Irina Mudraja ale nyní uvedla, že Ukrajina nemá vyhlídky na to, že by obdržela od Ruska u mezinárodních soudů reparace. Podle ní zabavené ruské prostředky ve světě by také na obnovu Ukrajiny nestačily.