1 Nacistický koncentrační tábor

Před 75 lety nacisté zlikvidovali vyhlazovací tábor Sobibor v Polsku

NOVÉ

Témata: , ,

Nacistický vyhlazovací tábor Sobibor (také Sobibór) na východě Polska patřil k nejstrašnějším zařízením pro likvidaci lidí zřízeným Hitlerovským Německem. Před 75 lety, 17. října 1943, nacisté tábor zlikvidovali. Stalo se tak pouhé tři dny poté, co v něm úspěšně povstali vězni. Od května 1942 bylo v Sobiboru povražděno na 250 000 lidí, převážně Židů, což z něj učinilo čtvrtý nejhrůznější tábor po Osvětimi, Treblince a Belzeci).

Tábor v Sobiboru východně od Lublinu byl zřízen v únoru 1942. Zpočátku zaujímal plochu o rozloze 600 krát 400 metrů, později byl rozšířen až na 58 hektarů.

V roce 1943 byl v rámci Operace Reinhard, která byla pojmenována dle Reinharda Heydricha, přeměněn na vyhlazovací tábor (spolu s ním i například Belzec a Treblinka) s plynovými komorami, ve kterých byl používán k vraždění kysličník uhelnatý z výfukových plynů nebo z tlakových lahví.

Operace Reinhard byla ukončena koncem roku 1943. Hlavním vyhlazovacím centrem se poté stal tábor v Osvětimi, kde byl k vraždění již plně používán jedovatý plyn cyklon B.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Největší povstání v táboru smrti. Vězni ubili bachaře a uprchli

USA vydaly do Německa bývalého dozorce z koncentračního tábora


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.