Německý europoslanec: Polsko by mělo povinně zásobovat Německo svým plynem
ENERGETICKÁ KRIZE
Solidarita podle německého europoslance. Jelikož Německo nemá dostatečné zásoby plynu a hrozí vážná krize, europoslanec CDU Markus Ferber přišel s návrhem, že Polsko, které, na rozdíl od Německa, už léta pracuje na diverzifikaci svých strategických dodávek zemního plynu a nyní už má naplněné zásobníky na zimu, by mělo mít povinnost automaticky Německo plynem zásobovat.
Ferber řekl tento týden stanici Deutschlandfunk, že není potřeba dalších tipů na úsporu energie jako snižování teploty v bytech nebo kancelářích, jak to nově požaduje Evropská komise. Problémy s dodávkami plynu byly již v minulosti, kolem roku 2007, připomněl situaci, která je však s dnešní nesrovnatelná. Německo tehdy dodávalo plyn z vlastních zásobníků do zemí střední a východní Evropy. "Teď bude možná nutné udělat opak," řekl Ferber a zdůraznil, že "evropská solidarita“ je důležitá.
Das #Winterpaket der #EU-#Kommission reicht kaum über ein paar allgemeine #Energiespartipps hinaus.
— Markus Ferber (@MarkusFerber) July 20, 2022
Warum wir jetzt das in der EU vorhandene #Gas solidarisch verteilen müssen, erkläre ich in meinem #Interview im @DLF: https://t.co/UPah9c157x
Konkrétně to Ferber vidí tak, že by v případě zastavení ruských dodávek plynu do Evropy měly mít země jako Polsko, jehož zásobníky jsou z 98 procent plné, povinnnost plyn sdílet. Německý politik se domnívá, že tato problematika by měla být upravena v legislativě Evropské unie a „sdílení“ plynu by mělo fungovat automaticky.
Polský europoslanec za PiS Zdzisław Krasnodębski reagoval na německého kolegu na Twitteru. „Když se Němci svým rozhodnutím z roku 2015 dostali v důsledku přílivu imigrantů do složité situace, požadovali v EU nucený relokační mechanismus a když v důsledku své energetické politiky mají nedostatek plynu, požádali o jeho nucené rozdělování v EU".
Gdy Niemcy swoją decyzją znalazły się w trudnej sytuacji 2015 w związku z napływem imigrantów zażądały mechanizmu przymusowej relokacji w UE, gdy w wyniku swojej polityki energetyczne mają niedoboru gazu, zażądały jego przymusowego rozdziału przez UE, https://t.co/N260n2MASw
— ZdzisławKrasnodębski (@ZdzKrasnodebski) July 20, 2022
Brusel vyzval ve středu k solidaritě a ke snížení spotřeby o 15 % od srpna do března, aby země neměly problémy se zásobováním zemním plynem. Uplynul ale jen den a španělská ministryně ekologické transformace Teresa Riberová řekla, že odmítá návrhy Evropské komise. „Jsme proti vnucování požadavků, které překračují některé ze závazků, které se nás týkají,“ řekla Riberová. Více jsme o tom psali zde.