O odvolání Okamury poslanci hlasovat nebudou
Okamurovy výroky
Sněmovna nebude na nynější schůzi hlasovat o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z funkce místopředsedy dolní komory kvůli jeho výrokům o koncentračním táboře v Letech u Písku. Šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek dnes neuspěl s návrhem na zařazení tohoto bodu do programu.
Návrh na Okamurovo odvolání podepsal dostatek poslanců na to, aby se o jeho zařazení mohlo hlasovat. Bartošek oznámil, že podpisů bylo 86. Potřeba bylo 80 podpisů, tedy dvou pětin z celkového počtu poslanců.
Zařazení návrhu do programu ale podpořilo 70 ze 169 přítomných poslanců. Rovněž 70 jich bylo proti, a to z řad SPD, ANO a KSČM.
Bartošek po neúspěšném hlasování vyčetl poslancům ANO, že se chovají v mnoha ohledech stejně jako komunisté v minulosti a svým chováním přispívají k destrukci politické kultury. Tím, že někteří poslanci hlasovali proti nebo se zdrželi, se podle něj přiznali ke zpochybňování utrpení lidí v koncentračním táboře v Letech. „Pro mě osobně je to znevážení utrpení lidí, kteří zemřeli v holokaustu,“ řekl.
Místopředseda klubu STAN Vít Rakušan na podporu Bartoškova návrhu přečetl ještě před hlasováním seznam více než tří stovek lidí, kteří v táboře v Letech za protektorátu zemřeli. „337 důvodů pro odvolání pana místopředsedy Sněmovny,“ prohlásil na závěr svého projevu.
Okamura, který dnes vysvětloval své výroky při jednání sněmovní frakce ANO, se k záležitosti na plénu nevyjádřil. Poslancům ANO prý řekl jen tři věty. „Řekl jsem, že za nepřesné výroky jsem se omluvil, a vysvětlil jsem, že jsme nezpochybňovali hrůzy holokaustu,“ podotkl před novináři.
Už dříve Okamura řekl, že SPD nezpochybňuje utrpení lidí v táboře v Letech, má ale výhrady k tomu, jak se řeší pietní místo, a zejména ke způsobu, jakým stát odkoupil vepřín v jeho blízkosti. Šéf SPD v lednu uvedl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat.