1 Soud s neonacistkou

Soud rozdal tresty za „kebabové vraždy“. Hlavní spolupachatelka dostala doživotí

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Hlavní obžalovaná v procesu se členy neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) Beate Zschäpeová má strávit zbytek života ve vězení. Takový trest jí ve středu uložil mnichovský vrchní zemský soud, který ženu uznal vinnou z deseti vražd. Desetiletý trest vězení dostal podle agentury DPA spoluobžalovaný Ralf Wohlleben, který skupině opatřoval zbraně. Soud ho shledal vinným z napomáhání k vraždě.

Bez trestu nevyvázli ani další spoluobžalovaní. Ke třem letům vězení byli odsouzeni Carsten S. a Holger G. a ke dvěma rokům a šesti měsícům André E.

V letech 2000 až 2007 spáchala Zschäpeová společně Uwem Mundlosem a s Uwem Böhnhardtem deset vražd, převážná většina obětí byla tureckého původu. Trojici jsou připisovány i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem v letech 2001 a 2004, které si vyžádaly 23 zraněných, a dále 15 případů přepadení bank.

Vyšetřovatelé se původně domnívali, že tzv. kebabové vraždy jsou součástí vyřizování účtů mezi tureckými rodinami, proto hledali viníky v okolí obětí. Rasový motiv zpočátku vůbec neprověřovali, za což dodnes čelí kritice. NSU se podařilo odhalit až v roce 2011. Mužská část buňky ale spáchala před zatčením sebevraždu. Zadržet se podařilo pouze Zschäpeovou.

Zschäpeová se prý o vraždách i o bombových útocích spáchaných NSU vždy dozvěděla teprve po činu; během vyšetřování uvedla, že ji tyto činy šokovaly. Údajně přemlouvala oba muže, aby se zločiny přestali, policii však o událostech neinformovala. Spolupachatelé jí údajně řekli, že v případě odhalení spáchají sebevraždu.

Sama se přiznala pouze k podpálení bytu ve Zwickau, kde se skrývala s oběma muži. Prý to udělala na žádost kompliců, aby zničila důkazy o činnosti NSU poté, co skupinu odhalila policie. Vyjádření Zschäpeové odmítli příbuzní obětí.

Čtěte také: Nizozemec, který napadl v Praze číšníka, oběti nabídl odškodné

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.