Nepodlehl tlaku Hradu. Politici chválí Pelikána za vydání Nikulina do USA

Vydání Nikulina

Nepodlehl tlaku Hradu. Politici chválí Pelikána za vydání Nikulina do USANOVÉ
Robert Pelikán Foto:

FOTO: Repro ČT

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Česká republika v pátek vydala ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Tuzemská politická scéna včetně vládní opozice krok ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána většinou chválí. Politici kvitují, že Pelikán nepodlehl Hradu a přihlédl k závažnosti trestných činů, jichž se měl Nikulin v USA dopustit. Naopak nespokojenost vyjadřují komunisté, kriticky reagoval také prezidentův mluvčí.

„Vysvětlení netradičního postupu v kauze Nikulin veřejnosti je plně věcí a odpovědností vlády a jejích představitelů, nikoliv Hradu,“ napsal na Twitteru mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Prezident Miloš Zeman se k nejnovějšímu vývoji v kauze zatím osobně nevyjádřil. Podle Pelikána měl však v lednu několikrát orodovat za Nikulinovo propuštění do Ruska.

Pelikán míní, že Zeman pochopí, proč dal přednost žádosti USA. „Věřím, že prezident Zeman důvody pro vydání Nikulina do USA pochopí. Pana Ovčáčka já ignoruji, protože jej nepovažuji za hodného nějaké pozornosti,“ řekl České televizi.

Negativně vnímá rozhodnutí resortu zahraničí rovněž předseda KSČM Vojtěch Filip. „Vláda ČR se v jednom týdnu dvakrát zachovala v rozporu s principy mezinárodního práva a žel také velmi lokajsky.Vyhostit diplomaty bez důkazu a vydat cizího státního příslušníka bez rozsudku jinam než do země původu je víc než za hranou dobrých mravů. To je ostuda,“ prohlásil Filip na Twiiteru.

Podpory se ministr Pelikán naopak dočkal od politiků, od nichž v minulosti zaznívaly především výtky. Podporu vládě vyjádřil například europoslanec Pavel Telička. „Oceňuji, že ministr Robert Pleikán nepodlehl nemístnému tlaku prezidenta Zemana, kancléře Mynáře a dalších lidí z Hradu, aby byl Nikulin vydán do Ruska, a rozhodl o vydání tohoto hackera do země, vůči které se dopustil trestné činnosti,“ přidal se k Teličkovi šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. Jeho stranický kolega a předchůdce ve funkci Miroslav Kalousek vyslovil Pelikánovi za jeho krok „uznání“.

Pelikánovo rozhodnutí přivítala ve vyjádření pro Českou televizi také poslankyně občanské demokracie Miroslava Němcová. „Bylo to správné rozhodnutí pana ministra Pelikána. Američané ho žádali pro závažný trestný čin nabourání se do internetových dat, Rusové za bagatelní trestný čin – když to mohu porovnat. Vzpomněli si jenom proto, že zjistili, že je tady ve vazbě a mohl by se dostat do rukou Američanům, což jim velmi nevyhovuje,“ uvedla.

Premiér v demisi Andrej Babiš záležitost zatím nekomentoval.

K vydání se vyjádřila i velvyslanectví USA a Ruska v Praze. Mluvčí ruského velvyslanectví v Praze Alexej Kolmakov označil předání Nikulina do USA za zklamání pro Rusko. „Praha opět upřednostnila notorickou spojeneckou solidaritu, aniž by vzala v úvahu faktory a okolnosti tohoto případu,“ řekl Kolmakov.

Naopak americké velvyslanectví v souvislosti s vydání Nikulina ocenilo dlouhodobou spolupráci s ČR v otázkách spravedlnosti.. „Tuto spolupráci posiluje sdílený princip vlády práva a byla vždy založena na důvěře, respektu a společném cíli ochrany našich národů před zločinem,“ uvedlo velvyslanectví v prohlášení.

Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Od té doby byl ve vazbě na Pankráci. Údajně se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox.

Čtěte také: Vydání Nikulina bylo na hraně zákonnosti, míní jeho právník

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články