Premiéra v Berlíně. První městská čtvrť vyvlastňuje nájemní dům, aby si vynutila rekonstrukci
RUDÝ BERLÍN UDEŘIL
Desítky domů v Berlíně zejí prázdnotou, jejich majitelé je buďzanedbávají, anebo je nechávají úmyslně chátrat. Ve čtvrti Steglitz-Zehlendorf se teď poprvé rozhodli přistoupit k ráznému řešení, které dosud německá metropole na Sprévě nezažila, byť se o něm v poslední době stále častěji a vzrušeně diskutuje. Jeden z chátrajících soukromých nájemních domů dočasně vyvlastní a za peníze města či vybrané správcovské firmy ho opraví a uvedou do provozu. V konečném důsledku ale náklady na sanaci ponese majitel.
K vyvlastnění objektu na křižovatce ulic Hindenburgdamm/Ecke Gardeschützenweg se vedení městské části uchýlilo poté, co se 71letého majitele, též s pomocí správního soudu, snažila opakovaně donutit k opravám domu. Ten se však přes sliby do žádné rekonstrukce nikdy nepustil a nedotlačily ho k tomu ani pokuty. Na pozemku a v domě se tak v posledních 20 letech nic nepohnulo a nikdo v něm nebydlí, líčí situaci server rozhlasové a televizní stanice rbb24 (Rundfunk Berlin-Brandenburg), který na případ vyvlastnění tento týden upozornil.
„Protože sám majitel nekonal, tak se touto cestou nyní vydáme my namísto něj a budovu uvedeme do potřebného stavu,“ řekl rbb24 sociálnědemokratický místostarosta městské části Michael Karnetzki (SPD) s tím, že opravený dům se následně majiteli vrátí. Karnetzki mimo jiné zdůraznil, že každý krok se musí pečlivě zvážit, aby jednání obstálo před případným soudem.
Radikální řešení umožňuje zákon berlínské levicové vládní koalice z loňského dubna, jenž poskytl úřadům větší pravomoci, včetně účelového vyvlastnění, k zásahům proti majitelům nemovitostí. Případné vyvlastnění se opírá také o stavební zákon. Majitelé nemovitostí musejí nyní mimo jiné vyplňovat žádosti, pokud chtějí nechat své byty prázdné na dobu delší než tři měsíce. Úřady také mohou u soudu po majiteli vyžadovat, aby byt či dům začal znovu pronajímat. Pokud nic z toho nezabere, mohou sáhnout právě k dočasnému vyvlastnění a zrenovování domů a bytů na účet majitele.
I když městská část, spolková země Berlín či správcovská firma (na principu převodu vlastnictví Treuhand) ponesou zprvu náklady na sanaci samy, v poslední instanci musí rekonstrukci zaplatit vlastník. Jeho dluh se zanese do pozemkové knihy. Pokud nezaplatí, hrozí mu zabavení majetku a jeho nucená dražba.
V další městské části se řeší úplné vyvlastnění
V jiné městské části Berlína nyní posuzují podobný případ. Nájemní dům v centru Berlína ve čtvrti Mitte se nachází v památkové zóně, majitel ho také nechal zchátrat a dům zeje prázdnotou. Městská část v tomto případě poprvé vidí předpoklady k úplnému vyvlastnění domu, k němuž lze přistoupit podle spolkového stavebního zákona i podle už zmiňovaného zákona z dubna 2018.