Čína zvažuje vybudování dalších vojenských základen v zámoří

Čínský vojenský obr

Čína zvažuje vybudování dalších vojenských základen v zámoříNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Čelný představitel čínské armády Che Lej uvedl, že Peking nevylučuje zřízení dalších základen v zámoří, které by v případě potřeby podporovaly mírové mise OSN s čínskou účastí. Informovala o tom agentura AP. Jednou ze zvažovaných lokalit pro stavbu čínské námořní základny je podle agentury AFP Kambodža. Peking je krom toho údajně odhodlán posílit obranu svých vojenských základen v Jihočínském moři.

Generálporučík Che dodal, že takovéto rozhodnutí by muselo být učiněno na základě potřeb mise a se souhlasem hostitelské země. Generálporučík je zástupcem ředitele čínské Akademie vojenských věd fungující při Čínské lidové osvobozenecké armádě a často zastupuje svou zemi na mezinárodních vojenských fórech.

Za takových podmínek, řekl Che, "je tu možnost zřízení (dalších) podpůrných základen". Činitel zároveň srovnal podle něj skrovnou vojenskou přítomnost Číny v zámoří s americkou. Spojené státy mají totiž po světě více než 100 základen. Peking podle něj nemá v úmyslu uplatňovat skrze zámořské základny svou moc.

Představitel čínského námořnictva štábní kapitán Čang Ťün-še řekl, že Čína je připravena posílit obranu umělých ostrovů, které vybudovala v Jihočínském moři. V pondělí touto strategickou vodní cestou, kterou Peking považuje za součást svého území, proplul americký torpédoborec USS McCampbell s cílem demonstrovat svobodu plavby a "zpochybnit nepřiměřené nároky na mořské území". Čína v oblasti vytvořila sedm umělých ostrovů a na některých postavila letiště. Části Jihočínského moře bohaté na nerostné suroviny si nárokuje také pět dalších zemí regionu.

Čtěte také: Mlčící, nevýrazný šéf OSN. Vyhýbá se novinářům. Guterres kritizován, že mlčel též o vraždě Chášakdžího

Již mnoho let se spekuluje o vybudování čínské základny v Kambodži, která je blízkým spojencem Pekingu a která podporuje jeho teritoriální nároky v Jihočínském moři, uvedla agentura AFP. Takové úvahy zesílily poté, co americký viceprezident Mike Pence v listopadu tuto možnost zmínil v dopise kambodžskému premiérovi Hun Senovi. Nejvyšší kambodžský představitel vzápětí vzkázal, že žádné cizí základny v zemi nebudou. Příjezd tří velkých válečných lodí do kambodžského přístavu, který měl demonstrovat vzrůstající námořní sílu Číny, však ukázal, že zvěsti o vojenské základně Číny v této zemi nejsou zcela liché.

Nejlidnatější země světa otevřela svou první zámořskou vojenskou základnu ve východoafrickém Džibutsku v roce 2017. Tam jsou vojensky trvale přítomni také čínští rivalové, a to Spojené státy, Japonsko a několik evropských států. Podle Pekingu má základna za cíl poskytovat podporu protipirátské misi v Adenském zálivu a mírovým misím OSN s čínskou účastí v několika afrických státech.

Někteří pozorovatelé pokládají vojenskou základnu v Džibutsku za součást čínské strategie pro posílení námořní přítomnosti v Indickém oceánu, kde Peking soupeří o vliv se svým regionálním soupeřem Indií.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články