20 Architektonická výstava

OBRAZEM: Odvážné vize českých a slovenských architektů

, FOTOGALERIE UVNITŘ

Témata: ,

Odvážné architektonické vize, které měli čeští a slovenští autoři za posledních sto let, a realizované stavby, v něž se některé promítly, ukazuje výstava v Galerii Jaroslava Fragnera. Tvoří ji především modely významných českých a slovenských architektonických děl, které jsou pomocí projekce konfrontovány s nerealizovanými architektonickými vizemi.

Návštěvníci uvidí třeba bazén v Praze Podolí, karlovarský hotel Thermal, známý Gočárův soutěžní návrh na dostavbu Staroměstské radnice, ale i třeba Heliopolis, odvážný projekt olympijského města pro Vysoké Tatry od slovenské skupiny VAL.

Výstava Vize a reality v české a slovenské architektuře 1918 – 2018 vznikla ve spolupráci s fakultami architektury Českého vysokého učení technického a Slovenské technické univerzity. V Praze potrvá do 2. září, poté ji uvidí návštěvníci bratislavské Design factory.

Jeden z kurátorů výstavy Matúš Dulla připomíná, že převážnou část minulého století k sobě měly česká a slovenská architektura velmi blízko. „Ještě před převratem tu byl Slovák Jurkovič, kterému dovolily první orlí let moravské Pustevny či Luhačovice, nebo Gočár se slovenskými kořeny. Na Slovensku až do poloviny 20. století působila plejáda českých i slovenských architektů, které vyškolily brněnské anebo pražské architektonické školy. Žádná taková tehdy na Slovensku nebyla,“ uvedl.

Češi i Slováci si podle něj často bolestínsky stěžují na nepřízeň osudu a na to, že se velké vize a smělé projekty vyskytují jen za hranicemi. Výstava by mohla doložit, že ani československým architektům nechyběla křídla, že vedle pragmatických stavitelů v zemi byli i snílci a že něco z ideálních představ se přeci jen promítlo do reálných objektů.

Modely staveb, které se podařilo postavit, vytvořili studenti architektury na obou zmíněných školách. Některé se snaží věrně napodobit skutečné stavby, jako je třeba památník Slovenského národního povstání v Banské Bystrici, jiné odkrývají nějaký specifický moment díla, jako je tomu u dvou variant jedné vily v Liptovském Mikuláši od dvou architektů. Zdánlivě archaický přístup v době počítačových 3D vizualizací, virtuální reality a úvah o stavění domů pomocí 3D tiskárny doplňuje projekce vizionářských projektů různého druhu, kterých se podle Dully za česko-slovenské století „urodilo celkem požehnaně“.

Čtěte také: GALERIE: Univerzita Karlova získala vzácné listiny o svém vzniku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům Týdeníku Echo.
Pro četbu obsahu musíte mít aktivní předplatné a být přihlášen.

Týdeník můžete číst také v našich aplikacích

Stáhnout z appstoreStáhnout z Google PlayPředplatit Týdeník Echo

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.