Naruší se jedinečnost Petřína? Magistrát plánuje stavbu uprostřed parku

stavba na Petříně

Naruší se jedinečnost Petřína? Magistrát plánuje stavbu uprostřed parkuNOVÉ
Pohled na chystanou stavbu z horní části Petřína Foto:

Magistrát hl.m. Prahy

2
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Velké emoce vyvolává chystaná stavba na pražském Petříně. Ta má vyrůst v prostoru pod Strahovským klášterem a má sloužit jako technické zázemí pro údržbu s veřejnými toaletami. Někteří návštěvníci Petřína však se stavbou nesouhlasí a označují ji jako necitlivou k okolnímu prostředí. Nespokojení občané také proti stavbě vytvořili skupinu na Facebooku, která má zatím jen několik set příznivců. Výhrady má ke stavbě i Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví. Stavba má oproti tomu zastání u Národního památkového ústavu.

Na pražském Petříně má vyrůst nová stavba, která bude zahrnovat tři prvky: toalety, zázemí pro údržbu a malou vyhlídku. Objekt bude postaven ve svahu, takže při pohledu z horní části nebude znatelná velká změna. Podle kritiků z facebookové skupiny „Zachraňme Petřín před betonem“ však bude znatelná změna při pohledu ze spodní části Petřína směrem na Strahovský klášter.

Stávající stav na Petříně.

Současný pohled z Petřína
Současný pohled z Petřína Foto:

Magistrt hl.m. Prahy

„Navržený objekt překrývá poměrně značnou část výhledu na zeleň svahu pod Úvozem, poškozuje pohled na měkkou modelaci terénu tvrdě působící poměrně dlouhou zdí,“ uvedla pro Echo24 viceprezidentka Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) Marie Švábová.

Podle ní je navíc spojení tří funkcí objektu přehnané. „Vytváří příliš velký objekt – logické by bylo spojení informační služby a WC u vstupu z Vlašské a hospodářské zázemí pro údržbu zeleně umístit samostatně,“ uvedla dále Marie Švábová.

Oproti tomu vedoucí oddělení péče o zeleň na pražském magistrátu Dan Frantík stavbu obhajuje. „Objekt bude omítaný, stejně jako opěrné zdi v okolí. Stavba má napodobit ráz malostranských zahrad, kdy řada z nich je obemknuta ohradní zdí. Proto je tato stavba „maskována“ podobně, protože při pohledu ze zahrady bude vidět jen zeď a v ní jedny dveře,“ uvedl pro Echo24 Dan Frantík.

Projekt je navíc dle Frantíka daleko menší, než se původně plánovalo v roce 2012. „Tento projekt jsme, přestože již měl stavební povolení, s ohledem na jeho podle nás nevhodné umístění i využití odložili a plochu v roce 2016 revitalizovali zcela odlišně,“ dodal. Náhradní varianta se však nelíbí některým návštěvníkům Petřína, kteří se obávají, že stavba uškodí celému rázu krajiny. Proti záměru tak vznikla i skupina na Facebooku Zachraňme Petřín před betonem, která se však později přejmenovala na Petřín pro život.

S projektem souhlasí i náměstek primátora pro oblasti životního prostředí Petr Hlubuček. „Tato stavba má nahradit původní stavby pro obsluhu a údržbu parku. Mají zde vzniknout i chybějící bezbariérové toalety. Počítáme také, že stavba následně obroste zelení, a tím zcela splyne s okolím,“ řekl pro Echo24 Hlubuček.

Podobné stanovisko má i Národní památkový ústav, která stavbu schválil. „Chystaný záměr stavby zázemí zahradní údržby a základního vybavení pro návštěvníky chápeme jako nezbytný a souhlasíme s ním, avšak za podmínky, že na něj nebudou navazovat další stavební aktivity, které by snižovaly památkovou hodnotu tohoto cenného objektu,“ uvedla Jana Hartmanová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Dostane Petřínská rozhledna 'sestřičku'? Navrhuje ji Rajniš

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články