Podezřelý v kauze Skripal klade otázky. Rusko žádá odpovědi po Francii a Británii
Kauza Skripal
Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo mezinárodní Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), aby mu poskytla informace o vyšetřování případu otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v jihoanglickém Salisbury. Informovala o tom agentura AP. Už v sobotu Moskva zveřejnila seznam otázek, na které požaduje odpověď v souvislosti s kauzou Skripal od Británie a Francie.
Ruská mise při OPCW zaslala sekretariátu organizace podle ministerstva zahraničí seznam celkem třinácti otázek. Ptá se například, o jakou pomoc Británie organizaci požádala, jaké informace Londýn OPCW poskytl či jaká metoda byla použita při sbírání vzorků látky použité při útoku na Sergeje a Juliji Skripalovy.
Británie před časem požádala odborníky OPCW, aby se podíleli na analýze látky, která Skripala a jeho dceru otrávila. Podle Británie jde o nervově paralytickou látku novičok, již vyvinula armáda Sovětského svazu.
Už v sobotu ruské ministerstvo zahraničí informovalo, že do Londýna a Paříže poslalo seznam otázek ke kauze Skripal. Ptá se například na zdravotní stav Skripalových, jak se podařilo britským odborníkům tak rychle identifikovat nervově paralytickou látku použitou při útoku v Salisbury či jak je do vyšetřování zapojena Francie.
Jak bude Rusko postupovat v případě, že na svoje otázky nedostane odpověď, ministerstvo zahraničí neuvedlo.
Británie tvrdí, že za útokem na Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva to odmítá. Kvůli kauze Skripal vypověděly téměř tři desítky zemí kolem 150 ruských diplomatů. U většiny států reagovala Moskva recipročně a vypověděla stejný počet pracovníků příslušných ambasád.