1 PŘÍRODNÍ KATASTROFA

Cyklóna Idai má v Mosambiku, Zimbabwe a Malawi přes 180 obětí, stovky se pohřešují

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Tropická cyklóna Idai, která zasáhla jihovýchod Afriky, si vyžádala v Mosambiku, Zimbabwe a Malawi patrně více než 180 mrtvých. Stovky lidí se stále pohřešují a desítky tisíc vesničanů jsou odříznuty od okolního světa kvůli nesjízdným cestám a přerušenému telefonickému spojení. 

Cyklóna Idai ve všech třech uvedených afrických státech různým způsobem postihla celkem přes půldruhého milionu obyvatel, uvedli představitelé Spojených národů a vlád dotyčných zemí. Kvůli přírodní katastrofě způsobené živlem se museli z cest do zahraničí urychleně vrátit prezidenti Mosambiku a Zimbabwe.

Podle informací agentury AFP zahynulo v Zimbabwe a sousedním Mozambiku v důsledku tropické cyklóny dohromady nejméně 113 lidí. Na východě Zimbabwe přitom už počet mrtvých dosáhl nejméně 65, přičemž předchozí statistiky hovořily o 31 utonulých. Mnoho lidí je podle oficiálních informací nadále nezvěstných. Místní vláda dnes uvedla, že živel zničil mnoho domů, mostů a silnic, což komplikuje záchranářské práce.

Už na začátku týdne postihly lijáky a záplavy Mozambik a jižní Malawi, přičemž v Mozambiku zahynulo podle agentury DPA nejméně 68 lidí a v Malawi více než 50.

Oblastí, kterou Idai postihla nejvíce, se stal ve čtvrtek večer region kolem přístavního města Beira, které bylo prakticky odříznuto od okolního světa. Živel ve městě zcela zničil nejméně 700 domů a provoz muselo zcela přerušit místní letiště. Poté cyklóna postupovala dál západním směrem do Malawi a Zimbabwe.

Do záchranných prací a humanitární pomoci se zapojily agentury OSN a Červený kříž. Jde především o dodávky potravin a léků vrtulníky do zasažených míst chudých afrických zemí.


Čtěte dále: „Moje babičky přežily válku.“ Reakce na tezi, že Poláci antisemitismus sají s mlékem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.