Kiska: Potlačovat novodobé fašisty by měli politici i církev
Kiska proti fašismu
Na Slovensku existují novodobí fašisté a je úkolem politiků či církve, aby na fašismus upozorňovali, řekl ve středu slovenský prezident Andrej Kiska. Za fašisty označil představitele krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Kiska se také vyslovil pro větší kontrolu sociálních sítí v souvislosti s šířením nenávistných projevů na internetu.
„Dnes zde máme novodobé fašisty. Máme zde lidi, kteří tvrdí, že osud více než 70 000 židů odvlečených (za války) ze Slovenska není problém Slovenska, protože my jsme národ slovenský a oni jsou národ židovský. A toto kotlebovci říkají,“ uvedl Kiska na konferenci o holokaustu a extremismu.
LSNS se hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Kotlebova strana také velebí prezidenta tehdejší Slovenské republiky, katolického kněze Jozefa Tisa, který byl po válce odsouzen a popraven.
Podle Kisky je úkolem politiků či církve, aby upozorňovali na fašismus. „Největší sílu mají politici. Aby převzali svou úlohu jako úkol sloužit zemi a lidem, nikoliv jako nástroj k získávání osobních privilegií a moci,“ řekl. Dodal, že úkolem církve je zase připomínat, co je to fašismus a extremismus a aby z každého kostela bylo slyšet jasné pojmenování a odsouzení zla.
Slovenský prezident se v souvislosti s nenávistnými projevy na internetu vyslovil pro větší kontrolu sociálních sítí. „Je třeba udělat pořádek. Není možné, aby se po sociálních sítích nekontrolovatelně šířila nenávist, psalo se ‚cikány do plynu‘, ‚Židé do plynu‘ a nic se nestalo. Pokud nezareaguje Faceboook, musíme vyvinout tlak a udělat pořádek my,“ uvedl Kiska, podle kterého se zmiňovaný problém netýká jen sociální sítě Facebook.
Slovenská společnost se podle Kisky dokáže semknout vůči projevům fašismu. Jako příklad označil výsledky nedávných krajských voleb na Slovensku, ve kterých Kotleba v přímé volbě neobhájil post předsedy Banskobystrického kraje a strana získala pouze dvě poslanecká křesla v krajských zastupitelstvích. Volby do krajské samosprávy na Slovensku se řídí většinovým volebním systém, uspějí tedy pouze kandidáti s nejvyšším počtem získaných hlasů. Naproti tomu v parlamentních volbách si strany rozdělují křesla ve sněmovně v závislosti na volebním výsledku, podmínkou je pouze zisk alespoň pěti procent hlasů.