Pokuty, vězení. Nová kampaň varuje před přílišnou opilostí v letadlech
ALKOHOL V LETADLE
Nová kampaň britských leteckých a cestovních organizací chce upozornit pasažéry vyrážející v letních měsících na dovolenou před nebezpečím opilosti na palubě letadla. Varuje před vysokými pokutami i vězením. O kampani informuje web BBC.
Kampaň se týká deseti britských letišť. Podle průzkumu BBC se v Británii za poslední rok zvýšil počet zatčených pasažérů kvůli opilosti až o 50 %, zároveň se častěji incidentů na palubách letadel účastní pasažéři, kteří požili alkohol.
Zákon přitom umožňuje zabránit opilým pasažérům v nástupu do letadla a v případě vážnějších incidentů jim hrozí i vězení či vysoké pokuty.
Jde především o komfort ostatních pasažérů, shodují se zástupci organizací zapojených v kampani. „Aerolinky mají nulovou toleranci ke špatnému chování a posádka i cestující mají právo na let oproštěný od vyrušování a obtěžování,“ řekl pro BBC Rafael Schvartzman z Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA). „Obtěžující pasažéři mají potenciál naprosto zkazit let všem ostatním lidem a tato kampaň je důležitým novým krokem k ujištění, že jsou si všichni vědomi následků, kterým budou čelit, pokud se po požití alkoholu budou špatně chovat,“ dodala Liz Sug z britského ministerstva dopravy.
Letadlo nouzově přistálo v Praze kvůli opileckým výhrůžkám
Pro příklad, který měl pro konzumenta alkoholu nepříjemné následky, nemusíme chodit daleko. Nouzové přistání letadla v Praze kvůli hrozbě od pasažéra na palubě se odehrálo 26. prosince 2006. Letadlo z Moskvy do Ženevy tehdy v Praze přistálo kvůli chování Rusa Jevgenije Rotshteina, který tehdy měl příjmení Dogajev. Posádka se na základě jeho výhrůžek obávala, že má u sebe výbušné zařízení nebo jinou nebezpečnou věc. Za ohrožení letadla v Česku dostal nepodmíněný trest 2,5 roku vězení. U soudu se hájil, že jen vedl opilecké řeči, které nemohly reálně ohrozit bezpečnost nebo provoz letadla.