1 KOMENTÁŘ

Duopol Babiš–Zeman čistí justici

Témata: ,

Oba dva mají nevyřízený účet s českou justicí a opět je spojuje stejný zájem. Policejní vyšetřování trestních kauz českého premiéra se nepodařilo zastavit. V posledních dnech se dokonce začalo ukazovat, že by se mohlo rozšířit o krymskou větev a do hry by mohl vstoupit trestný čin zavlečení.

Vedle policie je vyšetření případu dotačního podvodu na Čapím hnízdě práce také vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která dvakrát vyšetřování prověřovala a posvětila jeho správnost. Případ míří k obžalobě a to je pro Andreje Babiše mimořádně nebezpečná situace.

Pro prezidenta Miloše Zemana osobně česká justice sice bezprostřední nebezpečí nepředstavuje, pokud tedy vyloučíme policejní vyšetřování v prostředí jeho nejbližších spolupracovníků, ale justice ho hlavně neposlouchá, jak by si přál. Prezident má své nenaplněné představy o rozhodování některých kauz, nápady, kdo by měl stát v čele soudů, vybírá nové soudce Ústavního soudu, ale naráží na odpor.

Některé osobnosti nejsou nakloněny jeho představám a jsou schopny to dát veřejně najevo, tak jako třeba před rokem a půl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, když odmítl prezidentovo pozvání na Hrad s vysvětlením, že dohlíží na vyšetřování možné korupce v Lesní správě Lány, která spadá pod Kancelář prezidenta republiky. Takové gesto se Miloši Zemanovi nelíbilo a určitě mu uvázlo v jeho dobré paměti, kde má speciální komůrku pro zrádce a neposlušné kluky.

Prezident a premiér logicky dospěli k tomu, že už toho je dost. Ministrem spravedlnosti, na jehož návrh se jmenuje a odvolá nejvyšší státní zástupce nebo předsedové krajských soudů, byl člověk nepatřící k žádné politické straně, sám sebe označující za státního úředníka, který se evidentně choutkám dvou nejmocnějších mužů v zemi nechtěl podvolit a raději rezignoval. Na jeho místo nastoupí k prezidentovi loajální Marie Benešová, známá svou antipatií vůči Pavlu Zemanovi a Lence Bradáčové. O jejich možných nástupcích se v zákulisí politiky už vášnivě mluví.

To vše naplňuje oprávněnou obavu, že by mohlo dojít k nejzávažnějšímu útoku na základní struktury demokratického státu a jeho podvolení mocenskému duopolu premiéra a prezidenta.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.