Vysoké školy se jen tak neotevřou. Učitelé ale nově mohou všechny žáky osobně zkoušet
VÝUKA NA UNIVERZITÁCH
Vysoké školy se v plném režimu jen tak neotevřou. Od pondělí 27. dubna bude nově povolena osobní přítomnost studentů na konzultaci, zkoušení a výuce do počtu maximálně 5 osob včetně vyučujícího pro všechny ročníky. Oznámil to ve čtvrtek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na tiskové konferenci. Do té doby tuto možnost mohli využít pouze studenti posledních ročníků. Většina univerzit však neplánuje, že by se mělo v nejbližší době přejít k plně kontaktní výuce a pokračují s distanční formou.
Na Masarykově univerzitě v Brně museli kvůli urychlenému uvolnění opatření svolat v pátek jednání krizového štábu: "My jsme tu informaci viděli v přímém přenosu z tiskové konference vlády. Nyní se to snažíme nějakým způsobem analyzovat, protože ty informace tam nebyly úplně přesné," sdělila deníku Echo24 tisková mluvčí univerzity Tereza Fojtová.
Kontaktní výuka na brněnské univerzitě však nebude možná až do 15. května podle původního plánu: "Ta opatření se vztahují na individuální přístup studentů ke zkouškám, ke konzultacím, případně do laboratoří, ale za velmi specifických podmínek," říká Fojtová.
S distanční formou výuky do konce semestru počítají i na ČZU. "Nová opatření umožňují, aby učitelé realizovali i kontaktní formy ověřování znalostí studentů všech ročníků. Přesto vzhledem k přísnosti podmínek doporučujeme, aby se tyto kontaktní formy zkoušení využívaly jenom v nezbytných případech. V kombinaci s distančními formami zkoušení by toto mělo umožnit ukončit všechny studijní předměty tohoto akademického roku," sděluje pro Echo24 mluvčí univerzity Karla Mráčková
Vysoká škola ekonomická v Praze se rozhodla i přes uvolňování vládních opatření zachovat stávající režim: "Vláda přijala usnesení č. 456/2020 , které nebude mít na režim fungování VŠE žádné větší dopady. Režim vstupu do školy stanovený Opatřením VŠE v souvislosti se zmírněním restriktivních opatření v oblasti vysokého školství od 20. dubna 2020 zůstává v platnosti," stojí na stránkách školy.
Umožněné nebudou ani individuální konzultace: "Je potřeba si uvědomit, že VŠE má 13 500 studentů, z toho nám jich bude končit asi 2 000. Kdyby k nám přišli konzultovat individuálně bakalářské a diplomové práce naši studenti, tak se tam sejde najednou 2 000 osob a to by nebylo žádoucí," zdůvodnila rozhodnutí rektorka VŠE Hana Machková v rozhovoru pro ČT24 a doplnila, že komunikace online funguje dobře.
Ostravská univerzita nevnímá komunikaci vlády ke školám jako ideální: "Rozhodně bychom byli rádi, pokud bychom měli na realizaci opatření více času a byla prováděna systematičtěji," napsala deníku Echo24 vedoucí oddělení komunikace univerzity Andrea Svobodová. I v Ostravě bude výuka fungovat distanční formou. Prezenčně se budou moci vykonávat pouze konzultace nebo v některých případech laboratorní práce.
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima očekává, že v řádu dnů může dojít ze strany vlády k dalšímu rozvolnění opatření, jež budou směřovat k navýšení počtu studentů, kteří se budou moci současně účastnit na výuce: "Předběžně lze uvažovat o počtu 10 studentů na výuce, resp. 20 studentů na klinické, laboratorní a praktické výuce," píše Zima ve svém prohlášení.
Fakulty na Karlově univerzitě si podle rektora nastaví způsob výuky, individuálních konzultací a zkoušení tak, aby od 4. 5. 2020 v intencích uvedeného usnesení vlády byla obnovena výuková a další činnost na všech fakultách UK.