2 Jeruzalém hlavním městem Izraele

Smrt USA! Muslimové vyšli na demonstrace. Hlášeni jsou mrtví

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Tisíce muslimů vyšly po pátečních poledních modlitbách do ulic Istanbulu, aby protestovaly proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzalému. Dva Palestinci zahynuli v Pásmu Gazy při srážkách demonstrantů s izraelskými vojáky. Demonstrace se konaly i v Malajsii, Indonésii a Pákistánu. V Teheránu stovky lidí provolávaly smrt Americe. Velké protesty na pátek svolali i Palestinci.

Dva Palestinci podlehli střelbě izraelských vojáků u hraničního plotu mezi Pásmem Gazy a Izraelem, kde podle izraelské armády stovky Palestinců válely hořící pneumatiky a házeli kamení na vojáky na druhé straně hranice. „Během výtržností stříleli vojáci cíleně na dva hlavní podněcovatele,“ citovala agentura Reuters prohlášení armády.

V palestinském Betlému policie rozháněla dav slzným plynem. Na televizních záběrech je vidět lidi, jak házejí kamení, ulici zahalenou kouřem a demonstranty se šátky přes tvář. V Gaze je v ulicích několik tisíc lidí a další se začínají scházet před jeruzalémskou mešitou Al-Aksá. Izrael vyslal na riziková místa početné posily.

V Istanbulu se protest konal ve čtvrti Fatih v evropské části města. Lidé nesli nápisy Jeruzalém je naše čest, Pryč s Amerikou, pryč s Izraelem. Smrt oběma zemím provolávali Íránci na protestu v Teheránu. Podle íránských médií se podobné akce konají také v dalších íránských městech.

Demonstraci, na kterou přišly v pákistánské metropoli Islámábádu stovky lidí, svolaly islamistické skupiny. Pálily se Trumpovy podobizny a podobné akce se konaly i v Karáčí a Láhauru. Ke shromážděným hovořili islamisté, kteří vyzývali muslimské země k přerušení vztahů s USA, což má Trumpa donutit, aby své rozhodnutí odvolal. Pákistánské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že Trump mění „právní a historický“ status Jeruzaléma.

K útokům na americké cíle a také na spojence USA vyzvala teroristická organizace Al-Káida. Na své webové stránce nabádá ke svaté válce a Spojené státy označuje za moderního „faraona“ utlačujícího muslimy. „Nejjistější a nejrychlejší způsob konfrontace s faraonem naší doby – Amerikou – je vést džihád ve jménu Alláha a útočit na zájmy USA a jejich sionistických a křižáckých spojenců všude na světě,“ uvádí se v prohlášení skupiny.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Proti Trumpově rozhodnutí protestovaly tisíce Malajsijců a Indonésanů. Politici obou zemí se připojili k těm, kdo s Trumpových rozhodnutím nesouhlasí. Před americkým velvyslanectvím v Kuala Lumpuru lidé pálili americké vlajky a provolávali protiamerická hesla. Také v Jakartě se demonstrace konala před zastupitelským úřadem USA. Někteří lidé tam přišli s palestinskou vlajkou. Jakartská policie byla připravena úřad chránit.

Trump se ve středu rozešel s dosavadní americkou politikou a řekl, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele. Většina světa se domnívá, že o statusu se musí jednat.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval ke klidu. Trumpovo rozhodnutí už dříve označil za politováníhodné a jednostranné. Dnes řekl, že „žádný regionální problém se nedá řešit jednostranným rozhodnutím nebo použitím práva silnějšího“.

Při dnešních palestinských protestech svolaných kvůli rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele bylo zraněno na 90 lidí. Oznámil to Červený půlměsíc. Podle jeho informace jednu osobu zranila palba ostrou municí, další se nadýchaly slzného plnu nebo je zasáhly gumové projektily. Protesty se dnes konaly nejenom na palestinských územích a v Jeruzalémě, ale i v mnoha asijských zemích.

Nejvíce raněných je hlášeno z palestinských měst Hebron, Betlém, Kalkílija, Kfar Kaddúm a Džajjús. Izraelci zasahovali proti Palestincům házejícím na ně kamení. U Damašské brány v Jeruzalému bylo několik demonstrantů zatčeno. Z Gazy je hlášen jeden vážně raněný. Protesty byly svolány na dobu po poledních modlitbách.

Čtěte také: „Mešita Al-Aksá je v ohrožení“. Výzvu k intifádě podpořil libanonský Hizballáh


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.