Švýcaři obdrželi žádost o spolupráci s českými úřady v kauze Babiše ml. V Curychu věc ale nevyšetřují

Vývoj kauzy Čapí hnízdo

Švýcaři obdrželi žádost o spolupráci s českými úřady v kauze Babiše ml. V Curychu věc ale nevyšetřujíAKTUALIZOVÁNO
Vyšetřování kauzy Andreje Babiše mladšího. Švýcarská justice Foto:

ilustrační foto: Shutterstock

Domov

pkjnkkvajhr

Vyjádření švýcarských orgánů ve věci údajného únosu syna českého premiéra Andreje Babiše se rozcházejí. Tamější policie deníku Echo24 sdělila, že ohledně detailů případu je potřeba obrátit se na české úřady. Dle švýcarského Spolkového úřadu pro justici však curyšské státní zastupitelství před několika měsíci obdrželo žádost o spolupráci českých a švýcarských úřadů, aby mohl být vyslechnut Babiš mladší. Ten je totiž švýcarským občanem a na českou policii se loni obrátil mailem se sdělením, že byl unesen do ciziny. 

Zástupci švýcarské policie ve svých reakcích pro Echo24 většinou odkazují na českou stranu. „Nemáme žádné informace. Vyšetřování je v rukou českých úřadů. Pokud nás požádají o spolupráci, vyšetřování bude stále v rukou české policie. Takže o tom nemůžeme mluvit,“ prohlásil telefonicky důstojník tiskového oddělení policie v Ženevě.

„Vyšetřování této věci se zdá být zcela evidentně v rukou českých úřadů. Je proto také na českých úřadech, aby v této věci komunikovaly. My vám žádné informace sdělit nemůžeme a doporučujeme, abyste své otázky položili českým vyšetřovatelům, kteří by vám také měli potvrdit anebo vyvrátit, jestli v této věci kontaktovali ženevskou policii,“ doplnila pro deník Echo24 e-mailem Silvain Guillaume-Gentil za policii v Ženevě.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

21.50 Ceny Paměti národa

V Národním divadle v Praze obdrželi za své statečné postoje čtyři lidé. Mezi oceněnými je protikomunistický odbojář a politický vězeň Jiří Světlík, Milena Blatná, jež pomáhala vězňům v uranových dolech, bývalá politická vězenkyně Helena Kociánová, která přišla den před propuštěním o nohu při pomoci spoluvězenkyni, a Marta Szilárdová, která přežila holokaust a zachránila život sestře během pochodu smrti. Ocenění uděluje obecně prospěšná společnost Post Bellum.

18:50 Odpůrci komunistů připomněli světelným řetězem jejich oběti

Lidským světelným řetězem několik desítek lidí dnes večer na Národní třídě připomnělo události 17. listopadu a uctilo oběti komunismu. Akci, kdy lidé kladli do řady hořící svíčky, zorganizovala platforma Bezkomunistů.cz. Organizátoři dnes zároveň představili projekt S dětmi po stopách totalitní minulosti, který má nejmladší generaci poučit o událostech z doby totality.

18:45 Poslanec Nacher (za ANO) kritizuje květiny v koši

„Selektivní politická korektnost tzv. nadlidí. Dva tito nadlidi rozhodnou, jaké kytky patří do koše a jaké na pietní místo. To kdyby se stalo opačně, to by bylo křiku o primitivismu a zlobě. Takhle tomu někteří tleskají, takže “pravda a láska musí zvítězit korektní nenávistí,“ kritizuje vyhození věnců od některých politiků poslanec Patrik Nacher.​​​

18:40 Státní svátek v Ostravě

Přibližně 200 lidí prošlo odpoledne centrem Ostravy. Průvod se svíčkami byl součástí dnešních oslav Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva. Akci nazvanou Oslava svobody připravily ostravské kulturní a vzdělávací instituce. Průvod se odehrál v klidu, někteří z účastníků kritizovali premiéra Andreje Babiše (ANO).

17:30 Demonstrace na Staroměstském náměstí skončila

Několik tisíc demonstrujících se následně přesunulo na nedaleké Václavské náměstí, kde probíhá Koncert pro budoucnost

17:10 Na Václavském náměstí začal Koncert pro budoucnost

Během večera na pódiu vystoupí například Pražský výběr, Prago Union či Barbora Poláková.

16:40 Demonstrace na Staroměstském náměstí pokračují

Tisíce lidí křičí a pískají, mávají připravenými transparenty, požadujícími demisi premiéra. 

16:10 Demonstranti došli na Staroměstské náměstí

Několik tisíc demonstrantů došlo krátce po 16. hodině na Staroměstské náměstí, kde nyní začíná demonstrace. Aktivity demonstrantů na sociálních sítích kritizoval mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

16:01 V Brně se na protest proti Babišovi sešla asi tisícovka lidí

Kolem tisíce lidí přišlo v sobotu odpoledne v Brně na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Mnozí z nich drželi v rukou transparenty, které označovaly Babiše za podvodníka, lháře nebo agenta StB. Mluvčí policie Lenka Drahokoupilová uvedla, řekla, že demonstrace byla klidná, bez konfliktů. Dav se zhruba po 40 minutách rozešel. Potom ale musela policie řešit konflikt mezi Babišovými příznivci a odpůrci na náměstí Svobody.

15:35 Lidé požadují demisi premiéra, objevují se i transparenty proti prezidentovi

15:20 Na Klárově se sešli příznivci Andreje Babiše

Zhruba dvě desítky lidí se na pražském Klárově sešly za účelem podpořit politiku hnutí ANO.

15:10 Tisíce lidí pochodují Prahou na protest proti Babišovi

Průvod organizovaný spolkem Milion chvilek pro demokracii vyšel v 14.30 z Hradčanského náměstí, přes Malostranské náměstí pokračuje dál směrem do centra města. Na Staroměstské náměstí, kde je svolána demonstrace požadující demisi premiéra, by měl dorazit v 16 hodin. 

14:55 17. listopad si připomínají i na Slovensku

Slovenský prezident Andrej Kiska se dnes odpoledne spolu s premiérem Peterem Pellegrinim zúčastnil v okrajové části Bratislavy kladení věnci k památníku, jež připomíná čtyři stovky lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střeženou hranici.

14:40 Na Národní třídě probíhá akce Korzo Národní

Atmosféra se po ranních vyhrocených potyčkách zklidnila, lidé sledují hudební vystoupení či přichází zapálit svíčku. Římskokatolický biskup Zdenek Wasserbauer přednesl u památníku na Národní třídě modlitbu, lidé po ní zazpívali českou i slovenskou hymnu. 

14:30 V Brně se sešla asi tisícovka lidí

Lidé se nakonec sešli na Malinovského náměstí namísto původně avizovaného náměstí Svobody. Na transparentech byly nápisy jako „Babiše do koše“, „Babiši, Zemane, stydím se za vás“, „Zadlužování republiky“, „Křivá přísaha na zdraví svých dětí“, „Ne lžím a podvodům“, „Táhni z Hradu, Babiš do vězení“ a další.

14:25 Na Národní třídu dorazil primátor Prahy Zdeněk Hřib

14:00 Na Hradčanském náměstí začala shromáždění

Od 13 hodin probíhají na Hradčanském náměstí, kde probíhá shromáždění proti lži a nenávisti společně s protestní akcí českých Romů. Ve 14.30 vyjde z náměstí protestní pochod spolku Milion chvilek pro demokracii, požadující demisi premiéra Babiše. 

13:40 Není Babišova návštěva ovlivňováním svědků? ptá se Jurečka

13:20 Podle Hermana lidé chtějí soulad slušnosti a veřejné funkce

Lidé začínají chtít, aby existoval soulad mezi osobní slušností a výkonem veřejné funkce, řekl dnes na Národní třídě při uctění památky 17. listopadu poslanec KDU-ČSL a bývalý ministr kultury Daniel Herman. Rozhodnutí premiéra Babiše uctít památku již v noci podle něj může souviset s obavami z reakcí lidí.

12:30 Drahoš: Trestně stíhaný člověk nemá stát v čele vlády

Trestně stíhaný člověk nemá podle nově zvoleného senátora a neúspěšného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše stát v čele vlády. Drahoš to řekl novinářům předtím, než se za potlesku přihlížejících poklonil na Národní třídě památce 17. listopadu. Vysvětlení premiéra Andreje Babiše (ANO) v případě kauzy jeho syna podle Drahoše nepřispívá k uklidnění situace.

12:27 Německý velvyslanec na Národní

Na Národní třídu dorazil vzpomenout také německý velvyslanec Christoph Israng. „Jen toto odvážné odhodlání se zasadit o svobodu a demokracii může porazit totalitní systémy,“ uvedl Israng k sametové revoluci.

12:23 Udženija naštvaným lidem rozumí

„Ve vzduchu je cítit vypjatá atmosféra, lidi jsou naštvaný. A nedivím se jim. Jsem ráda, že občanům není lhostejné, co se teď děje,“ napsala na twitteru 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

12:13 Hamáček připomněl nezávislost policie

Vnímám současnou velmi vyhrocenou atmosféru. O to víc pokládám za svoji povinnost uctít památku 17. listopadu. Garantuji, že na rozdíl od minulého režimu je policie nezávislá.

12:07 Studenti vzpomínali na Albertově

Studentské spolky uspořádaly tradičně pietní připomínku listopadových událostí z let 1939 a 1989 na pražském Albertově. Asi hodinového pietního aktu se zúčastní zástupci studentů i představitelé vysokých škol. Vystoupit by měl například rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo senátor a rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Na Albertov přišlo několik set především mladých lidí, většina má na oděvu stužky z trikolory.

11:56 „Nikoho jsme nezadrželi,“ hlásí policisté.

11:35 Fašistická lůza, míní o demonstrantech mluvčí Ovčáček

„Fašistická lůza utržená ze řetězu. Zničila a pošlapala státní svátek 17. listopadu. Plivla na památku studentů, kteří chtěli demokracii a svobodu,“ napsal na twitteru s souvislosti s protesty a vyhazováním květin na Národní třídě prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

11:25 Babiš oznámil, že jede za synem do Švýcarska

„Tento rok jsem uctil 17. listopad s předstihem, protože jsem brzy ráno odjel do Švýcarska za svým synem,“ napsal premiér na twitteru. „Tento rok jsem přišel dřív, protože ráno letím za svým synem do Švýcarska, který se svou matkou je vlastně už dva dny v bytě, protože mu novináři nedovolí de facto vycházet. Tak jdu za ním, abych pomohl,“ řekl na videu šéf hnutí ANO v noci na sobotu.

11:10 Černochová: Vyhazovat kytice je vrchol primitivismu

Část opoziční politiků se ohradila proti způsobu, jakým lidé na Národní třídě protestovali proti Andreji Babišovi. „Házet živé kytky do koše je vrchol primitivismu,“ napsal poslankyně ODS na twitteru. Podobně se vyjádřil i Černochové stranický šéf Fiala, nebo lidovecký poslanec Marián Jurečka. 

11:00 Podle Bartoše je Babišův noční příchod ostuda

Za Piráty dorazil na Národní třídu předseda Ivan Bartoš. „Mrzí mě, že v oslavě tohoto svátku musíme komentovat že pan Babiš to udělá ve tři neno v pět,“ prohlásil k věnci položenému premiérem už po půlnoci. Podle něj jde o vizitku Babišovy politiky.

10:35 Na Ladislava Jakla lidé pískali

Kolem půl jedenácté dorazil na Národní  Ladislav Jakl, který v senátních volbách neúspěšně kandidoval za hnutí SPD. Lidé na něj pískali, z davu se ozývala slova „hanba, hanba.“ 

10:25 Rok 1939 si lidé připomínají u Hlávkovy koleje

 Setkání se zúčastnili politici, zástupci vysokých škol, studenti, akademické sféry i církví. Z politiků se na akci objevili předseda Senátu Milan Štěch, nový senátor Jiří Drahoš, předseda SPD Tomio Okamura, zástupci vedení Prahy, ministr dopravy Dan Ťok. 

10:20 Absurdní a nepřijatelné, řekl Pospíšil k Babišovi

Andrej Babiš zasahuje do trestního stíhání a snaží se trestní stíhání ovlivnit. To je absurdní a nepřijatelné,“ uvedl předseda TOP 09. „Dva vrcholní ústavní činitelé pohrdají právním státem, českou ústavou, svobodou a demokracií. Proto tady dneska jsme, abychom si připomněli, že svoboda a demokracie není automatická,“ dodal Jiří Pospíšil.

10:10 Přicházejí další politici

Před desátou hodinou přišla památku uctít poslankyně ODS Miroslava Němcová, na místo dorazil i předseda Pirátů Ivan Bartoš s manželkou. 

 

9:55 Objevují se nespokojení s kapitalismem

9:45 Na Národní třídu dorazili i zástupci STAN

“Doufáme že ten odkaz 17. listopadu ponesete i nadále,” poděkoval přítomným místopředseda hnutí Vít Rakušan.

9:25 Pietní akce skončily, protestující zůstali na místě

9:05 Lidé pískali i na Ťoka, vítali Štěcha a velvyslance USA

Na Národní třídu přišel zapálit svíčku i ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), i při jeho příchodu lidé pískali a skandovali. Opaku se dočkal americký velvyslanec Stephen King, kterému lidé tleskali a děkovali. Děkovali i bývalému předsedovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD). „Jsem rád, že se lidé snaží držet ideály listopadu 1989, ale jsem nešťastný z toho, jak je dnešní společnost rozdělená,“ řekl Štěch novinářům.

8:55 Přicházejí první reakce politiků

Na twitteru na výročí zareagoval také předseda ODS Petr Fiala.

8:45 Babišovu vyhozenou kytici okomentoval i Kalousek

„Z hlediska vyššího principu mravního: Vyhodit květiny, které StBák pohrdající demokratickými principy položil k památníku boje za demokracii a svobodu, není vandalismus,“ napsal předseda poslanců TOP 09 na Twitteru.

8:30 V koši skončila i kytice od prezidenta Miloše Zemana

8:20 Pomalu začíná tlačenice na Národní, přišli Hamáček či Piráti 

Kolem osmé hodiny ráno přišel k pamětní desce i šéf vnitra Jan Hamáček, za pískotu a mj. křiku „Hanba!“ se protlačil davem. 

7:55 Policie šetří premiérovu kytici 

Ke koši na Národní třídě přišli dle svědků později policisté, muži v civilu pak kytice obou politiků vyndali a odnesli. „Dosud neznámí vandalové v průběhu noci narušili pietu zničením květin u památníku na Národní třídě. Celou událost policie prověřuje,“ napsala policie na twitteru.

Dnes se k památníku na Národní třídě chystají další politici, už od rána tam lidé zapalují svíčky a nosí květiny.

7:25 Kytice od Babiše v odpadkovém koši

Premiér Andrej Babiš položil kytici na Národní třídě už krátce po půlnoci, nejspíše se chtěl vyhnout demonstrantům a svým kritikům. Jeho pugét nicméně skončil v odpadkovém koši. Stejně dopadly podle očitých svědků na místě i květy od šéfa SPD Tomia Okamury.

7:00 Den otevřených dveří v ČTK

Česká tisková kancelář od 9:00 do 15:30 pustí veřejnost do zázemí, kde vzniká zpravodajství v pražské Opletalově ulici. Děje se tak vůbec poprvé ve stoleté historii národní zpravodajské agentury.

  1. 11. PRŮVODY, PROTESTY, HAPPENINGY A DALŠÍ AKCE KE DNI „BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII“

 

21:45 Vážení čtenáři, on-line zpravodajství pro dnešek končí, děkujeme za pozornost.

21:35 Na sobotu se chystá i demonstrace na podporu Babiše

Na pražský Klárov se od 13:30 do 17:30 svolává demonstrace za premiéra Andreje Babiše. Informuje o tom aktivista Jan Šinágl na svých stránkách. Kauzu Čapí hnízdo trestně stíhaného Babiše znovu rozpoutala reportáž serveru Seznam Zprávy, z níž vyplývá, že premiér měl nechat svého syna odvézt na Krym, aby mu zabránil vypovídat ve vyšetřování kauzy

20:30 Babiš by měl odstoupit, říkají Zahradil a Mihola

„Andrej Babiš se sám vmanipuloval do situace, která je pro předsedu vlády neudržitelná,“ nechal se slyšet v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV europoslanec za ODS a kandidát na předsedu Evropské komise Jan Zahradil. „Politickou situaci by uklidnilo a vyčistilo, kdyby po dobu, než se celá kauza vyšetří, nebyl předsedou vlády. Jestliže není ochoten to udělat dobrovolně, tak je zapotřebí využít ústavních prostředků a donutit ho k tomu,“ dodal. Podobně v rozhovoru pro Českou televizi hovořil i 1. místopředseda lidovců Jiří Mihola.

20:10 Z Babišova profilu zmizely fotky jeho syna z Krymu

Z facebookového profilu premiéra Andreje Babiše zmizely snímky jeho syna, jimiž se šéf hnutí ANO snažil dokázat, že Andrej Babiš mladší nebyl na Krymu držen nelegálně. V příspěvku premiér uváděl, že jeho syn navštívil Krym i Ukrajinu legálně a fotografiemi se měl dokládat, že si svůj pobyt Babiš mladší užil. Někteří uživatelé ve čtvrtek upozornili na to, že by se mohlo jednat o fotomontáže. Celou kauzu rozpoutala reportáž serveru Seznam Zprávy, z níž vyplývá, že Babiš měl nechat svého syna odvézt na Krym, aby mu zabránil vypovídat v kauze Čapí hnízdo.

19:15 Švýcaři obdrželi žádost o spolupráci s českými úřady v kauze Babiše ml. 

Přestože podle švýcarské policie je třeba se v případu údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše na Krym obracet se na české úřady, deník Echo24 zjistil, že curyšské státní zastupitelství před několika měsíci obdrželo žádost o spolupráci českých a švýcarských úřadů, aby mohl být vyslechnut Babiš mladší. Tamější státní zastupitelství současně potvrdilo, že v Curychu policejní vyšetřování v dané věci neprobíhá. Více píšeme zde.

17:30 Babiš rozděluje společnost, myslí si dle průzkumu 70 procent Čechů

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle většiny Čechů rozděluje společnost, je ve střetu zájmů a ovlivňuje média. Podle většiny lidí ale také zlepšil výběr daní a ekonomickou situaci Česka. Vyplývá to z průzkumu agentury Median z 13. a 14. listopadu. Že Babiš rozděluje společnost, uvedlo 70 procent účastníků průzkumu. Přibližně stejný podíl Čechů, 69 procent, si myslí, že Babiš je jako politik a podnikatel ve střetu zájmů. Skoro dvě třetiny lidí také uvedlo, že Babiš ovlivňuje média. Kolem dvou pětin dotázaných míní, že premiér způsobil pokles politické kultury a omezuje demokracii.

17:00 Nevyhrožujeme, jen analyzujeme a komentujeme, brání se MF DNES

Šéfredaktor MF DNES na Facebooku odmítl, že by deník vyhrožoval serveru Seznam Zprávy za informace zveřejněné o údajné snaze premiéra Andreje Babiše nechat odvézt svého syna na Krym, aby nemohl vypovídat. V pátek se na stránkách MF DNES objevila formulace poukazující na to, že se list zajímá o soukromí majitele Seznamu Iva Lukačoviče. „Zcela kategoricky říkám, ze Seznamu nevyhrožujeme, jen analyzujeme události a komentujeme. To je vše. Na rozdíl od Seznamu děláme standardní novinářskou práci,“ prohlásil.  „V Seznamu by si měli především odpovědět na otázku, nakolik je v souladu s etickými pravidly novinářské práce zneužívat psychicky nemocné jedince a z jejich vyjádření sestavovat bulvární reportáže,“ napsal Plesl na Facebooku. Seznam už se proti jeho slovům ohradil.

16:30 Ještě se neví, kdy přijde Babiš na Národní třídu

Úřad vlády ještě nezná program premiéra Andreje Babiše na 17. listopad. Na Národní třídu plánuje zajít, ještě však neví kdy. Rozhodne se v sobotu na základě konverzace s rodinou, řekl deníku Echo24 Úřad vlády.

15:30 Oslaďte si život, vzkazuje Seznam iDnesu

„Kolegové iDnes.cz, oslaďte si život,“ stojí v tweetu serveru Seznam Zprávy, který přišel s novými skutečnostmi v kauze Čapí hnízdo, podle nichž měl premiér Andrej Babiš nechat odvézt svého syna na Krym, aby mu zabránil vypovídat. MF DNES spadající pod koncern Agrofert vyslal v pátek do Seznamu varovný signál, že si prověří soukromí majitele této firmy Iva Lukačoviče. 

15:00 Seznam: Lucie Bílá měla odmítnout vystoupit kvůli Babišovi

Podle informací serveru Seznam Zprávy zpěvačka Lucie Bílá odmítla na poslední chvíli zazpívat na předávání cen Řád Vavřínu an pražském Žofíně. Důvodem byla přítomnost premiéra Andreje Babiše v sále. „Lucie nikoho nesoudí, svým odchodem chtěla jen zabezpečit svůj klid na práci, nechtěla dát médiím příležitost, aby ji jakkoli s kýmkoli spojovala,“ vysvětlil manažer zpěvačky Jiří Kouble.

14:35 Spor MF DNES a Seznamu. Představenstvo se ohradilo vůči Pleslovi

„Obsah všech redakcí je na vedení společnosti i jejím majiteli zcela nezávislý, o čemž vypovídá i fakt, že členové představenstva byli s obsahem nového dílu Zvláštní vyšetřování seznámeni až po jeho oficiálním zveřejnění v Televizi Seznam a na webu Seznam Zprávy,“ píše se dále v prohlášení. „Seznam.cz není napojený na žádné veřejné rozpočty, jeho obchodní výsledky jsou výrazem svobodné vůle obchodních partnerů ve svobodné společnosti. Jsme hrdou českou technologickou firmou, jejíž produkty a služby využívají denně miliony lidí, kterým zlepšují a usnadňují život. Politický aktivismus nemá a nikdy nebude mít v obsahu redakcí společnosti Seznam.cz žádné místo,“ uvedli zástupci Seznamu a vyjádřili podporu svým redakcím. 

13:55 Babiš odmítl, že by se mohlo jednat o zavlečení jeho syna

Premiér Andrej Babiš odmítá, že by cestu jeho syna Andreje Babiše mladšího na Ruskem okupovaný Krym bylo možné kvalifikovat jako trestný čin zavlečení nebo únos. Řekl to dnes v Bruselu novinářům v reakci na informace, že právě jako možné zavlečení věc nyní prověřuje česká policie. Předseda vlády, který už ráno oznámil, že kvůli vývoji v kauze Čapí hnízdo nehodlá za žádných okolností odstupovat, uvedl, že se synem žijícím ve Švýcarsku je v kontaktu – v noci na dnešek si prý psali – a zvažuje, že jej navštíví.

13:03 Policisté znovu prošetřují údajné zavlečení Babišova syna

Podle českých policistů nyní prověřuje orgán údajné zavlečení Babišova syna Andreje jako zavlečení. Podle trestního zákoníku se zavlečení dopustí ten, kdo jiného lstí, násilím nebo hrozbou násilí nebo jiné újmy zavleče do ciziny, nebo ho přiměje, aby se do ciziny odebral. Trestného činu se dopustí i člověk, který někoho od návratu z ciziny odvrací. V základní sazbě hrozí pachateli dva až osm let, podle nejpřísnějšího odstavce může být potrestán až 16 lety vězení.

12:25 Podle Pospíšila se premiér Babiš bojí

„Sveřepé lpění na funkci premiéra za všech okolností není známkou hrdinství, ale strachu. Otázkou je, čeho se český premiér tolik bojí,“ napsal předseda opoziční TOP 09 na svém facebookovém profilu.

11:52 „Odstupte,“ vyzývá místopředseda ČSSD Martin Netolický Babiše

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) chce, aby premiér Andrej Babiš (ANO) odstoupil z funkce premiéra. „Pane premiére, prosím Vás v zájmu České republiky, kterou mám tolik rád, ODSTUPTE. Vždyť ANO přece může vést vládu i bez Vaší přímé účasti. Opravdu upřímně prosím, ukončete tuto trapnou epizodu české politiky. Je to tak daleko, že už i já zvažuji účast na demonstraci 17. listopadu!!!,“ napsal politik na svém profilu. V pátek ráno ale Babiš odmítl, že by odstoupil. „Nikdy neodstoupím, nikdy. Nech si to všichni zapamatují. Nikdy,“ řekl Babiš.

11:05 Brífink trval jen pět minut, novináři se nemohli ptát

Tiskové vyjádření zástupců justice a policie skončilo po pouhých pěti minutách, novináři se nemohli zeptat na žádné otázky.

11:02 Bouchali na dveře novináři, nebo policisté?

Na tiskové konferenci pražské policie se vyjádřil její šéf Jan Ptáček, podle kterého se policie snaží navázat kontakt s Andrejem Babišem mladším, od včerejšího dne až dosud je ale údajně bez odezvy. „Od včerejška (čtvrtka) se pokoušíme o navázání přímého kontaktu s pisatelem, čímž by mohlo dojít k upřesnění celé řady informací. Podle aktuálních informací je tento kontakt do současné doby zatím bez odezvy,“ uvedl Ptáček.

11:00 Tisková konference justice a policie začala

10:35 Babiš: „Nechápu, proč se k tomu senátoři vůbec vyjadřují.“

Andrej Babiš v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že každou „hodinu nějací lidé bouchají na dveře ženevského bytu, kde pobývá jeho syn s bývalou manželkou“. Dodal také, že se údajně jedná o novináře. Zároveň řekl, že nechápe, proč ho Senát vyzval k odstoupení. Předseda vlády tvrdí, že nejde o žádnou politickou krizi. „Nechápu vůbec proč se k tomu senátoři vyjadřují. To je symbol morálky. Nechápu, proč by vláda neměla mít důvěru,“ řekl Babiš.

10:15 Společné vystoupení justice a policie

V 11 hodin vystoupí na tiskové konferenci žalobci a policisté. Mají se vyjádřit k aktuální politické kauze premiérova syna Andreje Babiše juniora, který tvrdí, že byl unesen na Krym.

9:35 Fiala trvá na tom, že Babiš nemůže zůstat v čele vlády

Předseda ODS Petr Fiala i nadále tvrdí, že Babiš nemá zůstat v čele vlády. Čtvrteční podporu směrem od prezidenta k Babišovi chápe jen jako momentální vyjádření podpory. Podle něj by hnutí ANO mělo vybrat jiného premiéra.

9:15 Předseda Pirátů svolává jednání opozice, KSČM nepozval

Šéf Pirátů Ivan Bartoš svolal jednání opozičních stran. S jejich předsedy se chce setkat v úterý ve sněmovně. 

8:30 „Nikdy neodstoupím. Nikdy,“ vzkázal premiér

„Nikdy neodstoupím, nikdy. Nech si to všichni zapamatují. Nikdy,“ řekl Babiš. „Pokud budu odvolaný, fajn,“ dodal. Celou záležitost vnímá jako puč a akci hodnou rozvědky. „Je to puč Palerma. Je to akce hodná rozvědky, možná zahraniční, možná české,“ prohlásil na letišti v pražských Kbelích premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem do Bruselu.

22:00 On-line zpravodajství končí, děkujeme za pozornost.

21:20 „Novináři jsou hyeny a žumpa,“ řekl prezident Zeman

„Je to docela obyčejný hyenismus odpovídající úrovni české žurnalistiky. Někteří politici byli politi živou vodou a ožili. Začali běhat jako slepice a vymýšlet, co jim to přinese. Pražský dav si dnes jako obvykle zahuláká a vůbec mu nedojde, že protestuje proti výsledků svobodných voleb,“ komentoval kauzu prezident Miloš Zeman. Podrobně o tom píšeme zde.

20:45 Demonstrace skončila

Demonstrace na Václavském náměstí skončila, tisíce lidí se postupně rozcházejí.

20:20 „Jeden Stbák za všechny, všichni za jednoho,“ říká Němcová

„Věděli jsme už před půl rokem, že se nemá stát předsedou vlády naší země, kterou milujeme, Andrej Babiš proto, že byl spolupracovníkem StB a je trestně stíhaný,“ řekla před protestujícími bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která uvedla, že spoléhá na ČSSD při hlasování o nedůvěře vlády. 

20:00 V době hlasování o důvěře vlády se bude protestovat před sněmovnou

„V den hlasování o důvěře vlády budeme protestovat před Poslaneckou sněmovnou na Malostranském náměstí,“ řekli na pódiu organizátoři s tím, že mají lokalitu na Malé Straně zabranou na čtvrtek i pátek.

19:56 „Padni komu padni,“ žádá Jurečka

„My jako opoziční politici chceme, aby tu bylo jasné a zřetelné padni komu padni. Spravedlnost není slepá a musí platit pro všechny stejně. I pro premiéra,“ řekl na demonstraci místopředseda KDU-ČSL. Kritizoval také prezidenta Miloše Zemana, který podle něj umožnil současný stav.

19:52 Na Václavském náměstí vystoupil Miroslav Kalousek

„Chci vás poprosit, abyste nepolevili ve své aktivitě. Nebude to jednoduché,“ řekl Miroslav Kalousek (TOP 09) demonstrujícím s tím, že má Andrej Babiš mocné spojence nejen například v médiích, ale i na Pražském hradě.

19:00 Tisíce lidí protestují v Praze za demisi premiéra

Několik tisíc lidí se ve čtvrtek večer sešlo na ohlášené demonstraci za odstoupení trestně stíhané premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle facebookové události by se demonstrace na pražském Václavském náměstí mělo zúčastnit 12 tisíc lidí.

18:45 Hamáček jednal se Zemanem, po schůzce se nevyjádřil

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček dnes zhruba hodinu a půl jednal na Hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Měli hovořit především o aktuální situaci ve vládě po zveřejnění informací o údajném únosu syna premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Po jednání se ale před novináři ke schůzce nevyjádřil. Na Hradě se zdržel ještě o hodinu déle než prezident Zeman, který odešel dříve než vicepremiér.

18:40 Občané si přejí konec Babišovy vlády, vyplývá z průzkumu

Premiér Andrej Babiš (ANO) sám, nebo i s celou vládou by měl kvůli kauze kolem jeho syna podle většiny Čechů skončit. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Median. Pro konec samotného Babiše, nebo celého jeho kabinetu se vyslovilo dohromady 56 procent účastníků průzkumu. Od předsedy hnutí ANO se odklání i část voličů hnutí. Průzkum prováděl Median 13. a 14 listopadu. Zúčastnilo se ho 1015 obyvatel České republiky ve věku 18 a více let.

18:20 Žalobci a policisté chystají společnou tiskovou konferenci

Pražské městské státní zastupitelství chystá na páteční dopoledne spolu s Policií ČR tiskový briefing, na kterém se vyjádří jak ke kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, tak k případu údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše (ANO). Informaci deníku Echo24 potvrdil mluvčí státních zástupců Aleš Cimbala. Tisková konference se uskuteční v 11 hodin.

18:15 Poslanci budou hlasovat o důvěře vlády příští pátek

Hlasování o důvěře Babišovy vlády se uskuteční v Poslanecké sněmovně příští pátek 23. listopadu. Schůze začne v 9 hodin.

18:04 Poslanecký klub ANO stojí jednoznačně za Babišem, řekl Faltýnek

Poslanecký klub ANO jednoznačně stojí za premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem. Novinářům to po dnešním zasedání klubu řekl jeho předseda a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Žádný ze zákonodárců vládního hnutí ve Sněmovně nepodpoří návrh opozice na vyslovení nedůvěry vládě ANO a ČSSD, dodal.

16:35 Podle Moskvy je údajný únos Andreje Babiše mladšího provokací

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na dnešní tiskové konferenci označila zprávy o únosu syna českého premiéra Andreje Babiše na Krym za provokaci, zřejmě vyrobenou kvůli vnitropolitickým cílům. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

16:35 Petříčkovi vadí, že byl syn premiéra na okupovaném Krymu

Ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD) vadí, že byl syn premiéra Andreje Babiše (ANO) s vědomím otce na ukrajinském Krymu okupovaném Ruskem. Česko anexi Krymu odmítá. Petříček to chce s premiérem probrat. Okolnosti cesty Babiše juniora chce řešit s ruskou i ukrajinskou stranou, řekl Petříček Deníku N. Podle předsedy ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka ale české orgány nemohou pobyt premiérova syna na Krymu ze zahraničněpolitického hlediska řešit, když Andrej Babiš mladší není český občan. Řekl to serveru Aktuálně.cz.

16:00 Hamáček jedná se Zemanem

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček dorazil na Pražský hrad na jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Měli by hovořit především o aktuální situaci ve vládě po zveřejnění informací o údajném únosu syna premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

15:30 Faltýnek byl u Zemana, o Čapím hnízdě údajně nemluvili

Před vicepremiérem Janem Hamáčkem ve čtvrtek na Hrad dorazil i předseda poslaneckého klubu ANO a první místopředseda strany Jaroslav Faltýnek. Na Hradě strávil podle informací ČTK zhruba hodinu, o případu Čapího hnízda se podle něj na schůzce nehovořilo.

15:44 Na Václavské náměstí je svolána demonstrace

Demonstraci na Václavském náměstí svolává na sedmou večer aktivistická skupina AUVA. O akci se na Facebooku zajímá už téměř 60 tisíc uživatelů, dorazit slibuje 11 tisíc.

15:01 Babiš: Můj syn nikdy neměl české občanství, ve Švýcarsku studoval

Premiér Babiš ve stručném vyjádření řekl, že jeho syn Andrej nikdy nebyl českým občanem. Opět kritizoval autory reportáže serveru Seznam Zprávy. Žurnalisté podle Babiše při natáčení porušili zákon. Premiér dál hovoří o tom, že aktuální kauza je připravenou kampaní proti němu, která byla záměrně načasovaná na období před svátkem 17. listopadu.

13:15 Žalobci a policie chystají tiskový brífink kvůli Babišovým kauzám

Pražské městské státní zastupitelství chystá na páteční dopoledne spolu s Policií ČR tiskový briefing, na kterém se vyjádří jak ke kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, tak k případu údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše (ANO). Deníku Echo24 to potvrdil mluvčí státních zástupců Aleš Cimbala. Přesný čas a místo briefingu zveřejní později. Psali jsme o tom ZDE.

13:00 Do redakce Seznamu přišla zpráva z mailu Andreje Babiše mladšího

Seznam Zprávy přišel s informací, že jim z e-mailu Andreje Babiše mladšího přišel mail. Seznamu měl Babiš mladší napsat, že jeho otec překročil červenou čáru. Premiérův syn chce podle zprávy zároveň být v kontaktu s policií ČR. Více píšeme ZDE.

12:20 Senát vybídl Babiše k rezignaci do vyšetření kauzy Čapí hnízdo

Senát označil za nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je trestně stíhán kvůli dotačnímu podvodu. Senát se na tom ve čtvrtek většinově shodl v usnesení, které podpořili i senátoři vládní ČSSD. Zástupci ANO se hlasování převážně zdrželi, nebo byli proti. Více čtěte ZDE.

České úřady chtěly spolupracovat kvůli výslechu

Státní zástupce v Curychu přitom obdržel žádost o spolupráci českých a švýcarských úřadů v souvislosti s výslechem Andreje Babiše mladšího už v březnu. „Jako Spolkový úřad pro justici můžeme potvrdit, že české úřady požádaly v souvislosti s uvedeným jménem (Andreje Babiše mladšího – pozn. red.) o právní součinnost Státní zastupitelství kantonu Curych,“ sdělil deníku Echo24 v pátek večer tiskový mluvčí Spolkového úřadu pro justici Raphael Frei.

Vyšetřování přímo v daném kantonu nicméně podle všeho zahájeno nebylo. „S odkazem na níže uvedenou žádost vás mohu informovat, že v kantonu v Curychu na úrovni úřadu státního zástupce neprobíhá žádné vyšetřování Andreje Babiše jr. (1983) v souvislosti se skutečnostmi, které jste nám sdělili,“ napsal na dotaz deníku Echo24 Christian Philipp z odboru komunikace vrchního státního zastupitelství v Curychu. Současně dodal, že kvůli nedostatku dat nemůže poskytnout informace o vyšetřování na celorepublikové úrovni.

Policii se kontakt s Babišem mladším navázat nepodařilo

K případu údajného únosu i ke kauze Čapí hnízdo, v níž jsou premiér i jeho syn a další lidé obviněni, v pátek stručně vystoupili také česká policie a státní zástupci. Dotazy novinářů ale odmítli zodpovědět.

Ředitel pražské krajské policie Jan Ptáček uvedl, že se o navázání kontaktu s Babišem ml. snaží, ale neúspěšně. „Od včerejška se pokoušíme o navázání přímého kontaktu s pisatelem, čímž by mohlo dojít k upřesnění celé řady informací. Podle aktuálních informací je tento kontakt do současné doby zatím bez odezvy. Součástí vyšetřování je i nadále komunikace se všemi zainteresovanými subjekty a úzká součinnost s Interpolem.

Premiérův syn řekl serveru Seznam Zprávy, že ho spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském poloostrovu Krym, anektovaném Ruskem. Premiér médiím řekl, že jeho syn na Krymu byl, ale nebyl nikým unesen. Uvedl také, že jeho dospělý syn i dospělá dcera jsou psychicky nemocní. Babiš mladší v reakci na to obvinil svého otce ze lži. Babišův syn také serveru Seznam Zprávy sdělil, že k farmě Čapí hnízdo podepisoval nějaké dokumenty, ale prý nevěděl, co podepisuje.

Senát včetně zástupců ČSSD ve čtvrtek vyzval premiéra k rezignaci do vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Prezident Zeman oznámil, že v případě vyslovení nedůvěry vládě pověří sestavením nového kabinetu opět Babiše.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Babiš se dál vyhýbá odpovědím, v neděli vystoupí v televizi bez oponentů