„Jednali bychom o vládě, nabídka nepřišla.“ Lidovci i ČSSD rozpočet podpoří

O státním rozpočtu i podpoře vlády

„Jednali bychom o vládě, nabídka nepřišla.“ Lidovci i ČSSD rozpočet podpoříNOVÉ
Pavel Bělobrádek Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

2
Domov
Sdílet:

KDU-ČSL i ČSSD jsou připraveny jednat o podpoře menšinové vlády i samotné spoluúčasti na vládě. Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka a šéfa poslanců ČSSD Jana Chvojky jim ovšem předseda hnutí ANO Andrej Babiš nenabídl žádnou nabídku spolupráce, píše server iDnes.cz. Strany končící vládní koalice dnes také oznámily, že v prvním čtení podpoří návrh státního rozpočtu. 

Dosavadní koaliční partneři se přesto nebrání jakýmkoliv případným diskuzím o možné participaci ve vládě. „Nebyli jsme pozváni k jednání, pokud bude zájem jednat, jsme připraveni převzít vládní zodpovědnost a podpořit i menšinovou vládu,“ řekl Bělobrádek v souvislosti se schvalováním rozpočtu na příští rok.

„Nikdo s námi nejednal, že bychom se měli účastnit vlády. Pokud hnutí ANO přijde, rádi se sejdeme a seznámíme s tím, co hnutí ANO nabízí,“ řekl šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. V obou případech se ovšem počítá se scénářem, že ve vládě nesmí být trestně stíhaná osoba, čili by hnutí ANO museli přijít s jiným kandidátem na premiéra než s Andrejem Babišem.

Končící koalice podpoří návrh státního rozpočtu. STAN a TOP 09 jej chce vrátit

Strany končící vládní koalice, tedy ANO, ČSSD a KDU-ČSL, také dnes oznámily, že podpoří v prvním čtení návrh státního rozpočtu. Hlasovat pro bude i SPD, která tak chce zamezit rozpočtovému provizoriu. STAN a TOP 09 naopak budou navrhovat vrácení návrhu vládě k přepracování. ODS tento záměr nepodpoří, podle ní na to není dost času. Komunisté návrh rozpočtu aktivně nepodpoří, nebudou ale hlasovat ani pro jeho vrácení vládě. Piráti se při hlasování o základních parametrech rozpočtu zdrží. Většina stran navrhuje přesuny peněz v rámci rozpočtu.

„Jednoznačně podporujeme návrh, jak ho vláda předložila do sněmovny,“ řekl v úterý předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Hnutí nechce navrhovat ani žádné významné přesuny peněz v rozpočtu. Podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) by se zdroje pro změny v řádu miliard hledaly velmi obtížně.

„V prvním čtení podpoříme tento dohodnutý rozpočet, protože si myslíme, že je to kompromis. Zároveň tam máme dvě zásadní připomínky,“ řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Lidovci budou chtít od ledna plošné zvýšení platů učitelů o pět procent, což by znamenalo nárůst výdajů o tři miliardy korun. Zároveň přidat peníze vyčleněné na sociální služby o dvě miliardy. Odkud by se peníze měly do těchto kapitol přesunout, chtějí upřesnit až ve druhém čtení rozpočtu.

Také zástupci ČSSD v úterý zopakovali, že základní parametry rozpočtu v prvním čtení podpoří. Při dalším projednávání ale chtějí přidat zhruba 3,5 miliardy korun na sociální služby. Budoucí vládu také chtějí zavázat ke zvyšování prostředků na školství v rozpočtech pro nadcházející roky.

Pro rozpočet budou v prvním čtení hlasovat i poslanci SPD, přestože kritizují navržený schodek 50 miliard korun. Hnutí se ale obává rozpočtového provizoria, které by nastalo v případě neschválení rozpočtu a znamenalo by mimo jiné, že se od ledna nezvýší důchody. Ve druhém čtení ale chce SPD měnit strukturu výdajů, mimo jiné chce 3,5 miliardy korun vyčleněných na inkluzi ve školství přesunout na zvýšení platů pedagogických pracovníků.

ODS deficit kritizuje. Vládě ho ale vracet nechce

„Není září ani říjen, je prosinec a možnosti na přepracování jsou výrazně limitovány,“ řekl předseda strany Petr Fiala. Ve druhém čtení ale ODS chce předložit pozměňovací návrhy. Detaily představí v dalších dnech, v úterý její představitelé mluvili například po posílení výdajů na obranu.

Deficit v době konjunktury vadí i Pirátům, zároveň se ale chtějí vyhnout rozpočtovému provizoriu. Hlasování v prvním čtení se proto zdrží. Při dalším projednávání chtějí posílit investice do vysokých škol, přidat na platy učitelů a na platy v sociálních službách.

Také Starostové s navrženým rozpočtem nesouhlasí, deficit 50 miliard korun v době konjunktury je podle nich neobhajitelný. Proto navrhnou vrácení rozpočtu vládě k přepracování. Pokud poslanci základní parametry rozpočtu přesto přijmou, budou Starostové chtít zvýšit vyčleněné prostředky na platy učitelů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle nich by se měly od ledna zvýšit na 130 procent průměrné mzdy, což by znamenalo dodatečné výdaje přes 15 miliard korun. STAN chce také přidat peníze na památkovou péči nebo na výstavbu místních komunikací. Peníze chtějí odebrat z kapitol ministerstev obrany, financí a práce a sociálních věcí, kde podle nich není letos dostatečně čerpáno.

Také TOP 09 bude chtít zajistit vrácení návrhu rozpočtu vládě k přepracování. „Dvacet dní rozpočtového provizoria není žádná tragédie. Horší je mít takhle špatný rozpočet,“ řekl předseda poslaneckého klubu strany Miroslav Kalousek. TOP 09 navrhne snížení celkových výdajů o 22,4 miliardy korun. Pokud rozpočet v prvním čtení projde, navrhne TOP 09 přesuny peněz, které by znamenaly nárůst prostředků pro vědu, výzkum a vzdělávání.

KSČM rozpočet v prvním čtení aktivně nepodpoří, ale ani ho nechce vládě vracet. Ve druhém čtení poté navrhne zvýšení výdajů na sociální služby zhruba o 3,3 miliardy korun. Podle toho, jaké pozměňovací návrhy budou přijaty, se komunisté rozhodnou, zda v konečném hlasování podpoří rozpočet jako celek.

Čtěte také: KSČM Babišovi nevyhoví. Trvá na nominaci Ondráčka do komise k GIBS

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články