Manželství je svazek muže a ženy. To není nic proti homosexuálům, tvrdí Výborný
Sňatky homosexuálů
Do ostrého souboje se ve sněmovně dostanou návrhy dvou skupin poslanců. Jedna předkládá změnu občanského zákoníku, která umožní sňatky homosexuálům a zruší registrované partnerství. Druhá skupina navrhuje, aby se do ústavního pořádku dostala ochrana manželství jako svazku muže a ženy. Oba návrhy mají podporu napříč kluby a poslanci tak zřejmě dostanou možnost volného hlasování.
Pod liberálnější návrh se podepsalo šestačtyřicet poslanců v čele s předkladatelkou Radkou Maxovou (ANO). Pod návrhem jsou i poslanci z klubů ANO, ČSSD, Pirátů, TOP 09, STAN a KSČM. „Základním principem navrhované právní úpravy je poskytnout stejnopohlavním párům a jejich dětem stejnou důstojnost a stejnou ochranu rodinného života, jako je zákonem poskytována manželům a jejich dětem, a zajistit jim tak rovné postavení nejen ve společnosti, ale i v právu,“ píše se v důvodové zprávě navrhované novely.
Předkladatelka Radka Maxová nedostává jednoznačné reakce na novelu občanského zákoníku. „V řadách svých voličů mám i zastánce klasického modelu rodiny. Nicméně si myslím, že i když spolu nesouhlasíme, tak je potřeba o tom problému mluvit a ukazovat, jaké jsou klady či možné zápory. Spoustu kolegů, se kterými jsem o tom mluvila, jsem přesvědčila, že v návrhu jsou například pro děti dobré věci,“ řekla pro Echo24 Radka Maxová.
Novela by mimo jiné umožňovala, aby homosexuální páry měly možnost společného osvojení dítěte a společné pěstounské péče. Po smrti jednoho z manželů by děti měly nárok na sirotčí důchod, i když zesnulý nebyl jejich biologickým rodičem. Podle poslanců by děti manželů stejného pohlaví měly větší šance získat dědictví.
V současné době má právní vztah k dítěti pouze jeden z dvojice za případu, že jsou v registrovaném partnerství. Pokud by novela byla přijata, mohl by jeden z partnerů osvojit dítě toho druhého. Získal by tím rodičovská práva i povinnosti.
Návrh ústavního zákona
Reakce na liberální návrh na sebe nenechala dlouho čekat, i když podle slov předkladatele Marka Výborného (KDU-ČSL) jde o náhodu. „Je to shoda náhod, že se v jednom týdnu představí oba dva návrhy. My jsme o tom diskutovali uvnitř poslaneckého klubu a návrh jsme připravovali od února. To by za dva dny ani nešlo připravit,“ řekl k návrhu pro Echo24 Marek Výborný.
V minulém týdnu se tak objevil návrh druhé skupiny poslanců. Sedmatřicet zákonodárců z řad KDU-ČSL, ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN navrhují doplnit listinu práv a svobod. Poslanci v čele s předkladatelem Markem Výborným (KDU-ČSL) se o to pokusí návrhem ústavního zákona.
Autoři poukazují zejména na historické zakotvení manželství v zásadě trvalého svazku jednoho muže a jedné ženy. „Výslovná ústavní ochrana manželství není v historii českého ústavního pořádku neznámým institutem. Byla obsažena již v Ústavní listině Československé republiky v roce 1920,“ uvádějí poslanci v návrhu. Dodávají také, že podobné znění zákona mají v Německu, Polsku, Maďarsku, Slovensku, Chorvatsku či Lotyšsku. „Lze tak mimo jiné uzavřít, že Česká republika je v současnosti jediným státem Visegrádské skupiny, jehož ústavní pořádek ochranu manželství jakožto svazku muže a ženy dosud nereflektuje,“ uvádějí poslanci.
Nynější definici manželství je pak třeba podle skupiny poslanců chránit před „ohrožením ze strany snah o její zpochybnění či přetvoření“. Předkladatelka liberálnější úpravy Radka Maxová respektuje konzervativní návrh. „Samozřejmě, že skupina poslanců má právo nějakým způsobem vyjádřit svůj názor když nesouhlasí s jinou novelou. Nicméně si myslím, že společnost se nějakým způsobem vyvíjí, posouvá a stává se tolerantnější. Já respektuji jejich názor, protože vím, že i u nás je skupina poslanců s odlišným názorem. Takový je ale život,“ řekla Radka Maxová.
Podle lidoveckého poslance Marka Výborného návrh nemá evokovat jakékoliv negativní emoce. „Jedná se o věc, která je součástí našeho programu, nějaké hodnotové politiky. Není to namířené vůči nikomu. Ani proti homosexuálům, je to namířené jen jako ochrana hodnoty manželství. Chtěli jsme to učinit jako pozitivní krok a rozhodně jsme nechtěli být těmi, co říkají, že co tvrdí iniciativa Jsme fér je špatně,“ řekl Marek Výborný.
Dodal také, že návrh byl nabídnut všem demokratickým stranám. „Předesílám, že jsme neoslovili poslance KSČM a SPD. Určitě jsme to nepojali tak, že se budeme poměřovat kdo bude mít více podpisů. V případě ČSSD jsem oslovoval konkrétní poslance, u kterých jsem věděl, že svůj podpis chtějí připojit,“ řekl pro Echo24 Marek Veselý o poslanci Jaroslavu Foldynovi. Kromě místopředsedy ČSSD návrh podepsali například Marek Benda, Václav Klaus ml., Miroslav Kalousek či Helena Válková.
Čižinského otočka
Jedním ze signatářů konzervativního návrhu byl také lidovecký poslanec Jan Čižinský. Po podpisu se však na jeho hlavu strhla velká kritika, protože se snaží v současné době sehnat podporu pro svou iniciativu Praha Sobě, se kterou chce získat místo primátora hlavního města. Právě jeho platforma, se kterou by mohl jít do komunálních voleb, je vůči svazkům mezi homosexuály otevřená
Po kritice Čižinský otočil a svého podpisu litoval. „Jednoduše řečeno – jde o nedorozumění. Neviděl jsem v návrhu problém proto, že z právního hlediska podle mne ústavní ochrana zůstává všem typům rodin – tedy i těm, které nejsou založeny na tradičním manželství. Návrh totiž odděluje rodičovství, rodinu a manželství,“ uvedl Jan Čižinský.
Ve svém vyjádření dodal, že je přesvědčen o tom, že dětem je daleko lépe v rodině než v ústavu. „Podcenil jsem ale, že bude vnímán v symbolické rovině jako útok proti lidem, kteří chtějí vytvářet rodiny se stejným pohlavím obou rodičů. To mne velmi mrzí a všem, kteří byli takto dotčeni, se omlouvám,“ uvedl Jan Čižinský. A své prohlášení korunoval výrokem, že pokud může návrh zákona napomáhat útokům na jiná partnerství, tak takovou změnu ústavy nepodporuje. „A nebudu pro ni hlasovat,“ napsal Čižinský.
Podle lidoveckého poslance tento krok neuškodí jeho iniciativě, která se do konce června pokouší sehnat na devadesát tisíc podpisů. „Jsem důsledným zastáncem rovnoprávnosti všech lidí, mé kolegyně a kolegové z platformy to vědí a myslím, že se mně vše podařilo vysvětlit i Pražanům. Platforma Praha Sobě je semknuta stejně jako dosud a v reakcích v nás lidé konečně vidí šanci na změnu fungování Prahy k lepšímu,“ řekl pro Echo24 Jan Čižinský.
Čižinského stranický kolega Marek Výborný však nemá lídrovi Prahy Sobě nic za zlé. „Těžko se mi to komentuje. Kolega Čižinský to svobodně podepsal, nikdo k tomu nebyl v našem poslaneckém klubu nucen. To, že pravděpodobně pod tlakem nějakého veřejného mínění i jeho pražských voličů, tedy Prahy Sobě, tak nabyl dojmu, že se od toho potřebuje hlasitě distancovat a tak učinil. Poslanec jedná v souladu se svým vědomím a svědomím a respektuji to. Určitě se za to na něj nezlobím. To, že to nepůsobí dobře vzhledem k poslaneckému klubu, je pravda. Na druhou stranu kolega Čižinský tam působí jako nestraník, protože má pozastavenou činnost. Respektuji ale jeho názor a postoj,“ řekl pro Echo24 Marek Výborný.