Další vlna rozvolnění: otevírají se hotely, středoškoláci se vrátili do lavic
BOJ S KORONAVIREM
Pondělí přineslo další stupeň rozvolňování protiepidemická opatření. Po více než pěti měsících se pro rekreační účely znovu otevírají hotely, penziony a další ubytovací zařízení. Rovněž končí rotační výuka žáků druhých stupňů základních škol v krajích, kde to dosud nebylo kvůli epidemické situaci možné. Přejít na plnou výuku mohou i střední a vysoké školy. Změkčení protiepidemických pravidel se dočkají také organizátoři kulturních akcí či zoologické a botanické zahrady, otevřít se mohou kina. Od půlnoci se také mohou k očkování hlásit osoby mezi 39 a 35 lety věku.
Provoz ubytovací zařízení pro rekreanty byl kvůli druhé vlně pandemie zakázán od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince. Od té doby mohou hotely a penziony v Česku nabízet své služby pouze lidem cestujícím za služebním účelem nebo k lékaři.
Možnost začít znovu ubytovávat také turisty vláda podmínila dodržováním několika pravidel. Při příjezdu se klienti budou muset prokázat negativním PCR nebo antigenním testem na koronavirus ne starším než 48 hodin. Při pobytu nad sedm dní bude třeba podstoupit další test. Ubytovat se budou smět i hosté s certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19. Ubytovaní klienti budou smět být obsluhováni v hotelových restauracích, a to v čase od 06:00 do 21:59. Zakázáno bude občerstvení podávat formou samoobslužných švédských stolů.
Změny od pondělí čekají také na část žáků. Na běžnou prezenční výuku přejdou druhé stupně základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií i v těch krajích, kde to ještě tento týden nebylo možné kvůli horší epidemické situaci.
Po zhruba sedmi a půl měsících se obnovuje teoretická výuka na středních školách. Jejich studenti kvůli epidemii dosud strávili zhruba čtyři pětiny aktuálního školního roku teoretickou výukou na dálku. O něco více času mohli prezenčně věnovat praktickému vzdělávání, které se obnovilo 26. dubna. V Česku je podle statistik ministerstva školství zhruba 300.000 žáků středních odborných škol a 90.000 studentů vyšších stupňů gymnázií.
Pro teoretickou výuku se otevírají také posluchárny vysokých škol. Změna však přichází v době, kdy už končí semestr a začíná zkouškové období.
Běžnou výuku zřejmě také obnoví většina základních uměleckých škol (ZUŠ). Komplikace jim může působit podmínka testu na covid pro výuku ve skupinách nad deset dětí. Žákům se sice budou uznávat výsledky testů ze základních či středních škol, ale po kratší dobu, než je frekvence testování v těchto školách. Dosud se mohou uvnitř ZUŠ scházet tříčlenné skupiny žáků, venku jich může být až 20.
Změkčení protiepidemických pravidel se týká také zoologických a botanických zahrad v Česku. Návštěvníkům mohou nyní kromě venkovní části areálu zpřístupnit i vnitřní pavilony. Platí v nich limit 15 metrů čtverečních vnitřní plochy na jednoho návštěvníka návštěvníka. Provoz zahrad či arboret je nadále omezen na 50 procent kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků v jeden čas.
Podmínka maximálně polovičního naplnění kapacit se vztahuje také na kulturní akce. Ty venkovní je možné pořádat až pro 1000 lidí. Akce uvnitř jsou možné s účastí nanejvýš 500 diváků.
Ve vnitřních sportovištích může počínaje dneškem cvičit najednou 30 lidí místo dosavadních deseti, přičemž ve skupině může být místo dvou lidí 12. Díky uvolnění protikoronavirových opatření už od minulého týdne není nutné, aby uvnitř měli sportující, trenéři a členové týmu zakrytá ústa a nos. Nadále ale nesmí používat sprchy a šatny a při vstupu do sportovních center se musí prokázat negativním testem na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v uplynulých 180 dnech.