Óda bez radosti. Poslanci Brexitové strany se otočili zády při hymně EU
Gesto Brexitové strany
Členové britské protiunijní Strany pro brexit se postarali o rozruch během dnešního úvodního zasedání nového Evropského parlamentu. Při zpěvu Ódy na radost, neoficiální hymny EU, se demonstrativně otočili zády k předsednickému pultu. Vysloužili si za to kritiku od předsedajícího Antonia Tajaniho i od svých britských kolegů.
Farageova nová formace se v květnových volbách ziskem 29 křesel stala vůbec nejsilnější ze všech 190 národních stran, které mají v EP své zástupce. Celá skupina se během úvodního ceremoniálu beze slova otočila a dala najevo svůj odmítavý postoj k setrvání Británie v EU.
Brexit Party MEPs turn their backs in European Anthem at opening session of European Parliament pic.twitter.com/M1J5rdzb8e
— James Mates (@jamesmatesitv) 2 de julio de 2019
„Pokud to tak chcete brát, byl to velmi tichý akt vzdoru,“ komentoval Farage akci v rozhovoru s televizí Sky News. Strana podle něho o své přítomnosti v EP dala viditelně vědět hned první den.
„Je to otázka respektu. Neznamená to, že nutně musíte sdílet hodnoty Evropské unie. Když slyšíte hymnu jiné země, postavíte se,“ pokáral je Tajani, který jako minulý šéf předsedá zasedání EP až do středeční volby nového vedení.
Vůdce konkurenčních britských labouristů v europarlamentu Richard Corbett označil gesto Farage a spol. za „trapné“. „Opravdu je lidé zvolili kvůli tomuhle?,“ ptala se na twitteru europoslankyně zelených Catherine Rowettová, podle níž byl čin politiků brexitové strany „hloupý a plný zlosti“.
Jeden z hlavních zastánců rázného brexitu Farage hodlá přispět k tomu, aby jeho země a s ní i 73 britských europoslanců opustila unii v aktuálně dohodnutém termínu do 31. října. Pokud k tomu však nedojde, chce se svými kolegy setrvat v EP déle.
Navzdory tomu, že jeho strana početně posílila, nepatří na rozdíl od minulého období do žádné frakce. Tím se Farageovi mimo jiné krátí čas na často velmi plamenná řečnická vystoupení.
Šéf Strany pro brexit v úterý v médiích pohrozil vládnoucím britským konzervativcům, že pokud brexit do konce října nedotáhnou ke skutečnému rozvázání svazku s EU, voliči ještě výrazněji podpoří jeho formaci a Farage se stane premiérem.
Někteří britští komentátoři v souvislosti s komplikovaným vyjednáváním o vrcholných unijních pozicích poznamenávají, že neschopnost unijních politiků dosáhnout dohody dává Farageovi a dalším zastáncům rázného brexitu argument pro urychlený odchod Británie z evropského bloku.