Vypovězení memoranda nevadí. EMH pokračuje v plánech těžby lithia

Plány na těžbu

Vypovězení memoranda nevadí. EMH pokračuje v plánech těžby lithiaAKTUALIZUJEME
Lepidolit Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov
Sdílet:

Australská společnost European Metals Holdings (EMH) může dál připravovat těžbu lithia u Cínovce. Vyplývá to z dnešního vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) pro ČTK. Resort uvedl, že právo přednostní těžby má u konkrétního ložiska ten, kdo na něm provádí průzkum. V tomto konkrétním případě jde o EMH, respektive její dceřinou firmu Geomet.

Na dotaz, proč Česko vypovědělo EMH memorandum o porozumění, odkázala mluvčí MPO Štěpánka Filipová na čtvrteční vyjádření ministra v demisi Tomáše Hünera (za ANO). Ten mimo jiné uvedl, že chce krokem ukončit dezinterpretace a spekulace, které se kolem memoranda vyrojily.

„Právo přednostní těžby vůbec nesouvisí s memorandem, které se zabývalo spoluprací v oblasti těžby, zpracování a prodeje tohoto produktu. EMH v současné době provádí průzkum ložiska lithia, vyhodnocuje efektivitu případné těžby a je na ní, jak se v rámci českých zákonů rozhodne, zda bude pokračovat nejen v průzkumu, ale v následné těžbě. K EMH se ministerstvo průmyslu a obchodu chová jako k jakékoliv jiné firmě podle tuzemských právních předpisů,“ uvedl dnes úřad.

Licenci Geometu vydalo ministerstvo životního prostředí už v roce 2010. MPO dnes dále uvedlo, že na přelomu března a dubna plánuje do vlády předložit dodatek surovinové politiky státu. „Ten mimo jiné říká, že návrhy na geologický průzkum s finančně náročnými technickými pracemi se budou předkládat vládě ke schválení. Za průzkum strategických nerostných surovin budou odpovídat určené státní podniky – Diamo a Česká geologická služba,“ dodalo.

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami. Memorandum krátce před volbami s EMH podepsal tehdejší ministr Jiří Havlíček (ČSSD). Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. V týdnu před podzimními volbami se kvůli memorandu mimořádně sešli tehdejší poslanci. Přijali usnesení, ve kterém požádali vládu, aby jeho platnost zrušila.

Hüner ve čtvrtek uvedl, že chtěl najít oboustranné řešení, které by celou kauzu memoranda o lithiu uzavřelo. „Bohužel ze strany společnosti EMH nebyly, i přes deklarovaný příslib, podniknuty adekvátní kroky k vyřešení situace,“ uvedl. „Má trpělivost není nekonečná. EMH ve stanovené lhůtě nereagovala. Rozhodl jsem se tedy přistoupit k jedinému možnému kroku, a to prohlásit memorandum za neplatné,“ dodal.

Údaje o geologickém složení státního území sbírá a zpracovává státní Česká geologická služba (ČGS), která je předává správním orgánům pro politická, hospodářská a ekologická rozhodování. Vedoucí odboru nerostných surovin ČGS Jaromír Starý loni ČTK řekl, že v Česku je evidováno 571,5 milionu tun rudy s 1,14 milionu tun lithia.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let chce dobýt 37 milionů tun rudy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

ČTĚTE TAKÉ: Ministr Hüner vypověděl memorandum o těžbě lithia u Cínovce

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články