Češi závislí na kapkách do nosu. Nepoužívají je správně

Chřipková sezóna

Češi závislí na kapkách do nosu. Nepoužívají je správněNové 1
Domov
Sdílet:

Zimní období chřipek a nachlazení, na které navazuje pylová sezóna způsobující alergie, nahání tisíce Čechů do lékáren pro nosní kapky a spreje. V první polovině roku lékárníci pravidelně hlásí zvýšenou poptávku po těchto lécích. Nyní ale upozorňují, že ačkoli jsou kapky a spreje do nosu účinné v boji proti nemocem, může na ně vzniknout i závislost. A pro odvykání je dokonce nutné vyhledat odbornou pomoc.

„Nosní roztoky jsou pacienty často užívané a mnozí je považují za zdánlivě nevinné léčivé přípravky. Pro jejich správné použití však existují základní zásady, které lidé často opomíjejí a následně se zbytečně potýkají se závislostí na nosních sprejích a kapkách. Aby pacienti jejímu vzniku zabránili, měli by dbát odborných rad lékárníků,“ upozornil prezident České lékárnické komory (ČLnK) Lubomír Chudoba.

Nosní přípravky se tak nedoporučují užívat déle než týden. „Součástí nosních přípravků je účinná látka, která snižuje otok sliznice a tím zlepšení průchodnosti nosních průduchů a snížení sekrece. V případě nadměrného užívání způsobuje také závislost, proto lékárníci při výdeji zdůrazňují, aby je pacienti rozhodně neužívali déle než sedm dní,“ uvedl lékárník a viceprezident komory Aleš Krebs. „Neméně důležité je aplikovat lék ve správné poloze těla – u kapek v leže a u sprejů v sedě nebo ve stoje. Pacient tím zajistí správné působení v nosní dutině. Zásadním předpokladem bezproblémové léčby je nepřekračování doporučeného dávkování,“ dodal Aleš Krebs.

Pokud je nutná delší léčba, doporučují lékárníci vyměnit přípravky s obsahem lokálních sympatomimetik za preparáty na přírodní bázi s mořskou solí či bylinnými extrakty. U takových totiž riziko vzniku závislosti nehrozí.

Se závislostí pomůže otorinolaryngolog

Varování před nadužíváním nosních kapek a sprejů je sice součástí příbalových letáků, lidé ale o možnosti závislosti příliš nevědí. „Podle zkušeností těch, kteří si jí prošli, se někdy objevují další projevy jako bolesti hlavy, závratě či poruchy spánku. Odvykací kúra bývá ve většině případů zdlouhavá a zpočátku velice nepříjemná. Nejúčinnější je vyhledat pomoc specialisty – otorinolaryngologa, který zvolí nejvhodnější léčbu,“ řekla mluvčí ČLnK Michaela Bažantová.

Obávat se užívání nosních přípravků dle Bažantové nicméně není nutné. Vyplatí se ale je užívat správně.  „Není nutné se užívání nosních přípravků obávat. I u těchto léků však platí, že pomáhají, pokud se užívají správně, a škodí, pokud se užívají špatně. Stejně jako u jiných léčiv je důležité ohlídat si bezpečné dávkování a maximální dobu užívání podle pokynů lékárníka. V takovém případě jsou léky nejúčinnější a pacienti se svých neduhů zbaví obvykle v poměrně krátké době,“ dodala Bažantová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Půlka pacientů s vysokým tlakem nedodržuje pokyny lékaře. Mohlo by pomoci i více času na pacienta

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články