Američtí vojáci střežící jaderné rakety brali LSD a kokain
Ostuda americké armády
Personál vojenské základny v americkém Wyomingu střeží jedny z nejsilnějších jaderných raket, které má armáda Spojených států k dispozici. O to více překvapí záznamy amerického letectva, k nimž se dostala agentura AP. Na základně fungoval „drogový gang“, někteří příslušníci armády po několik měsíců tajně užívali LSD i další drogy. S látkami také obchodovali. Čtrnáct vojáků bylo za prohřešek potrestáno, šest z toho vojenský soud odsoudil za nelegální užívání nebo distribuci drog. Případ se nyní na veřejnost dostává až po dvou letech.
„I když to zní jako scéna vystřižená z nějakého filmu, není to tak,“ okomentoval případ pro AP jeden z prokurátorů Charles Grimsley. „Pro letectvo je to další pořádná rána,“ soudí jaderný expert Stephen Schwartz. Narážel na dřívější zprávy hovořící o špatné disciplíně mezi americkými letci, o nichž AP také napsala.
K prozkoumání situace na letecké základně F. E. Warrena vyšetřovatele přivedl neopatrný příspěvek jednoho z odsouzených na sociálních sítích. Incident začali prošetřovat v březnu 2016. Uveřejněné dokumenty popisují, jak čtrnáctka potrestaných mezi lety 2015 a 2016 mimo službu užívala LSD, kokain i další zakázané látky, třebaže měla vzhledem k závažným pracovním povinnostem dodržovat přísná pravidla chování i v době volna. „Existuje několik ochranných opatření, aby se předešlo tomu, že vojáci ve službě budou pod vlivem alkoholu nebo drog, a aby byli schopni plnit svůj úkol bezpečně a efektivně,“ uvedl mluvčí letectva Uriah L. Orland.
Šéf „drogové skupiny“ Nickolos A. Harris u soudního slyšení potvrdil, že pro něj nebyl problém látky získávat od civilistů, což uvedl i další z odsouzených. Harris se přiznal, že užíval LSD, extázi, kokain i marihuanu. Podle výpovědi se staral také o dodávání látek jiným vojákům do Denveru a dalších základen od jara 2015 do začátku roku 2016. Voják letectva Tommy N. Ashworth byl mezi těmi, kteří užívali LSD dodávanou svými kolegy.
„Po požití LSD jsem cítil paranoiu a paniku,“ řekl Ashworth pod přísahou. Přiznal se, že LSD požil třikrát, a to když byl mimo službu. Další z potrestaných Kyle S. Morrison soudci řekl, že pokud ho nenadále povolali do služby, nebyl schopen pod vlivem LSD fungovat.
Nickolos A. Harris od soudu odešel s trestem odnětí svobody na 12 měsíců, přestože prokurátor C. Rhodes Berry požadoval trest až 42 měsíců. Další viníci dostali trest nižší. Jeden z nich, Devin R. Hagarty, se poté, co na základnu přijeli vyšetřovatelé, pokusil o neúspěšný útěk do Mexika. Soud ho poslal do vězení na 13 měsíců.
Látka LSD je v USA nelegální. V drogových testech armády se vyskytovala velmi málo. V prosinci 2006 se dokonce screening LSD vyloučil ze standardních testovacích postupů. Armáda tehdy ve zprávě uvedla, že v předchozích třech letech byly zaznamenány pouze čtyři pozitivní vzorky na 2,1 milionu zkontrolovaných.