Největší skleník a v něm nejosamělejší rostlina světa
VZÁCNÁ SBÍRKA ROSTLIN
Královská botanická zahrada v Kew na předměstí Londýna po pětileté renovaci znovu otevře svůj rozsáhlý skleník. Oprava za 41 milionů liber (1,2 miliardy Kč) umožní veřejnosti prohlédnout si zhruba 10 000 rostlin pocházejících z mírného klimatického pásma z celého světa.
Některé části stavby byly rozebrány až na kostru a zmodernizovány. K nátěrům bylo zapotřebí přes 5200 litrů barvy a vyměnit bylo nutné 15 000 skleněných tabulek.
The #TemperateHouse is looking more beautiful than ever. After being closed for #restorations in the past 5 years it is now open to the public again. The first visitors had the opportunity to admire the stunning displays of often #rare and #endangered #plant #species @kewgardens pic.twitter.com/crzjdPYclT
— Rebecca Hilgenhof (@PassifloraTree) 5. května 2018
Rostliny jsou roztříděny podle místa svého původu. Pocházejí z pásem, kde nejsou v přírodě vystaveny mrazu. Některé jsou mimořádné vzácné nebo velmi ohrožené a jejich pěstování v botanické zahradě je jediná možnost jejich záchrany.
The story of the very rare Encephalartos woodii cycad at Longwood Gardens in Pennsylvania. Extinction is forever. https://t.co/NNvqe8J7GL pic.twitter.com/cAgqUjxh3c
— Bob Stewart (@BobStewart723) 9. listopadu 2016
Mezi 1500 různými druhy je například i mimořádně vzácná rostlina zvaná píchoš Woodův, která je původem z Jihoafrické republiky, ale ve volné přírodě se už nevyskytuje. Existuje výlučně v botanických zahradách a u soukromníků. Strom dostal přezdívku „nejosamělejší rostlina světa“, protože existují pouze samčí exempláře – všechny jsou odnože toho z Kew, který se podařilo získat v polovině 19. století. Aby strom vytvořil semena, potřebuje samičí rostlinu.
Take a tour: we‘ve now reopened the #TemperateHouse following the biggest restoration project in our history. From 2013 to 2018 the entire framework of the building was repaired & thousands of panes of glass were replaced. Follow the thread & take a tour of some highlights… 👇 pic.twitter.com/gGluS9iz68
— Kew Gardens (@kewgardens) 5. května 2018
Na sbírky ve skleníku v Kew dohlíží Scott Taylor, podle něhož se někteří zanícení fanoušci stále pokoušejí nalézt samičí rostlinu píchoše. Případ této rostliny podle Taylora dokazuje, že je u ohrožených rostlinných druhů nezbytné pěstovat „pojistnou“ skupinu jedinců. „V případě některých rostlin, kterých už v přírodě existuje jen několik kusů, stačí jeden požár, jedno zemětřesení a zmizí,“ řekl.
Take a guided walking tour to see the rare and endangered plants in #TemperateHouse and explore some of the highlights of the Gardens along the way: https://t.co/HUJRHrhQzQ pic.twitter.com/tbVrvmob5O
— Kew Gardens (@kewgardens) 6. května 2018
Jak uvedl server BBC, při obnově skleníku bylo odstraněno, vyměněno opraveno, nahrazeno či vyčištěno 69 000 částí staveb. V případě největších kontejnerových nádob musely být k jejich vyzvednutí použity jeřáby. Opravovalo se z lešení v celkové délce 180 kilometrů. Oprava si vyžádala přes 1700 pracovních dní 400 pracovníků.
Přírodovědec Sir David Attenborough řekl, že když byl v zahradách Kew poprvé, stávalo vstupné penci. „Když jsem byl přivázán k práci v kanceláři BBC a propadl jsem depresi, o víkendech jsem chodíval sem. Zhluboka jsem dýchal, protože tady vanuly tropy. Rostliny mohou vymřít stejně jako zvířecí druhy. Tohle je proto velmi významná instituce,“ řekl o obnoveném skleníku Attenborough, který je známý z naučných pořadů BBC.