1 Berňáku došla trpělivost

Dlužníci můžou nově skončit v exekuci mnohem rychleji

, Nové

Témata: ,

Rychlejším podání exekuce se finanční správa rozhodla bojovat s chronickými neplatiči. Exekuci v některých případech může podat už v rámci několika dnů. Nová praxe se týká hlavně těch, kteří mají dlouhodobě problémy s placením daním, ať už na dani dluží opakovaně, nebo se u nich v minulosti objevil problém s vymáháním. S informací přišel server iHNed.cz.

Rychlejší práci berních úředníků napomáhá on-line přístup k informacím a jejich jednodušší vyhledávání, například v databázích jako je je centrální evidence obyvatel nebo katastr nemovitostí. „Daří se lépe a hlavně rychleji vyhledat exekvovatelný majetek, čímž se zkracuje doba mezi vznikem nedoplatků a zahájením vymáhání,“ uvedla pro iHNed.cz mluvčí finanční správy Klára Křehlová.

Rychlejší podání exekucí je podle finanční správy klíčové pro efektivnější vymáhání nedoplatků. „Z dlouhodobé činnosti finanční správy je zřejmé, že rychlejším zahájením vymáhacích úkonů dojde ke zvýšení pravděpodobnosti výběru daňových nedoplatků,“ vysvětluje Křehlová.

Rychlých exekucí se nemusí bát ti, kteří daň nezaplatili včas poprvé nebo nedoplatek uhradili po vyzvání. Dlužník je k zaplacení běžně nejdřív vyzván. „Tento mimoexekuční nástroj je využíván zejména u prvodlužníků a daňových dlužníků, u kterých lze předpokládat, že toto upozornění povede k dobrovolné úhradě dlužné daně,“ dodává Křehlová. Podle mluvčí je ale výzva u chronických dlužníků neúčinná. 

Za první polovinu letošního roku podala finanční správa téměř 38 tisíc exekučních příkazů. V roce 2017 bylo v Čechách 863 tisíc osob v exekuci, přičemž více jak půlka z nich má 3 a více exekucí. Počet nově zahájených exekucí v roce 2017 meziročně klesl o deset procent na 612.000. Nejvíce exekucí, 155 na 1000 obyvatel, bylo loni vedeno u okresního soudu v Ústí nad Labem.

Čtěte více: Google v Česku – miliardové výnosy, daně jen 8,2 milionu korun

Další „zakleknutí“ Finanční správy. Spolek prý není spolek, a tak čelí exekuci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde. 

,