Zeman přivítal na Hradě prezidenta Francie. Macron pak povečeřel s Babišem

Francouzský prezident v Česku

Zeman přivítal na Hradě prezidenta Francie. Macron pak povečeřel s BabišemAKTUALIZUJEME
Miloš Zeman a Emannuel Macron Foto:

Reprofoto: ČT24

2
Domov
Sdílet:

Francouzský prezident Emmanuel Macron navštívil v pátek ve večerních hodinách Pražský hrad, kde jej přivítal jeho český protějšek Miloš Zeman. Na programu měli zhruba čtyřicetiminutový rozhovor, Macron pak vystoupil na brífinku společně s premiérem Andrejem Babišem. Oba státníci se následně odebrali k diskuzi u společné večeře. Macron má v Česku naplánované přespání z pátku na sobotu. Do tuzemska přijel rovnou ze Slovenska, kde hovořil s tamějšími nejvyššími představiteli.

A právě na Slovensku se Macron nebál Česko i zkritizovat. Češi a další občané zemí visegrádské čtyřky (V4) by si podle něj měli vzít za své heslo „Evropa jsme my“. Členské státy by měly přestat dělat z Evropské unie obětního beránka, na kterého svalují vinu, když se jim to hodí.

Podle něj EU potřebuje hlubší integraci. „Jsem přesvědčen, že Česko má chuť být v tomto srdci Evropy, která jde vpřed a chrání občany,“ zdůraznil. Připomněl přitom, že Česko je v schengenském prostoru a je součástí stálé spolupráce v obraně.

Čtěte také: Nesvalujte vinu na EU, když se vám to hodí, vzkázal Macron Česku

Děkování před Kramářovou vilou

Večerní tiskové vystoupení Macrona s Babišem se už obešel bez výtek. Oba státníci vyjádřili závazek spolupracovat v rámci Evropy i napříč oběma státy. „My máme zájem na tom, aby Evropa byla spolu, abychom bojovali za zájmy Evropy, abychom společně řešili problémy, i když máme na některé věci rozdílné názory,“ prohlásil Babiš.

„Tuto vazbu potřebujeme v rámci evropské politiky posilovat. Je třeba sdílet vizi v různých pohledech,“ nechal se slyšet Macron. Věřím v jednodušší pragmatickou Evropu pro občany i firmy. Kde jsou lídři schopni vyměnit si názory a plnit sliby,“ řekl francouzský premiér. Oba řečníci si navzájem děkovali za pronesená slova a slíbili si užší spolupráci i v hospodářské rovině.

Emmanuel Macron a Andrej Babiš
Emmanuel Macron a Andrej Babiš Foto:

Reprofoto: ČT24

Evropa už vícerychlostní je, míní Merkelová

Na Macronova slova o tom, že by žádný členský stát sedmadvacítky neměl mít možnost blokovat ostatní, kteří chtějí rozvíjet Evropu, reagovala při dnešní návštěvě Prahy také německá kancléřka Angela Merkelová. „Už dnes máme Evropu různých rychlostí. Například ČR ještě nemá euro a Slovensko už ho má (...) . Podporuji to, že nemůžeme vždy čekat na to, až bude všech 27 členských států spolupracovat. Důležité ale je, aby spolupráce byla otevřená ve všech oblastech. Nesmí existovat nějaká uzavřená skupina,“ uvedla německá spolková kancléřka.

Ona i Macron jsou po dlouhé době prvními významnými západními politiky, kteří tuzemsko reprezentované trestně stíhaným Babišem a východně orientovaným prezidentem Milošem Zemanem navštívili.

O příjezdu francouzského prezidenta se hovořilo už na jaře, Macron měl do České republiky přicestovat v květnu. Zahraniční cestě měl nakonec zabránit jeho nabitý program. Tehdy navíc ještě zemi řídila Babišova vláda bez důvěry a není zvykem, aby představitel jiné země takový stát navštěvoval.

Francouze zaujal Křetínský

Ve Francii vzbudila pozornost informace, že český investor Daniel Křetínský se stal menšinovým akcionářem francouzského deníku Le Monde. Zpráva o majetkových změnách v tradičním francouzském deníku vyvolala obavy o jeho nezávislost a budoucnost. Macron v pátek v Bratislavě řekl, že novináři musejí pracovat svobodně bez ohledu na to, kdo vlastní jejich redakci. Zdůraznil, že v konkrétním případě mu nepřísluší vyjadřovat se k osobě investora, pokud ten dodržuje zákon.

Jednání na Slovensku

Francouzský státník se Andrejem Kiskou, prezidentem Slovenska sešel dopoledne. Mluvili především o důležitosti Evropské unie, populismu a demagogii. Po poledni čekalo Macrona jednání s premiérem Pellegrinim, které věnovali vztahům mezi Francií a Slovenskem i 100. výročí vzniku Československa.

Macron a Pellegrini se odpoledne v Bratislavě zúčastnili i diskuse s veřejností na téma Formování budoucnosti Evropy. Debata navazuje na sérii rozhovorů francouzského prezidenta s občany v hlavních městech členských zemí Evropské unie.

Podle slovenských historiků i politiků sehrála Francie klíčovou roli při založení společného státu Čechů a Slováků. Jeden ze spoluzakladatelů první Československé republiky, slovenský rodák Milan Rastislav Štefánik, byl mimo jiné generálem francouzské armády.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články