„Anděl jako zapalovací svíčka, playmobily a unesený Ježíšek“. Betlém ve Vatikánu budí emoce
KONTROVERZNÍ BETLÉM
Vatikán je připraven na vánoční svátky. Na Svatopetrském náměstí proběhlo slavnostní rozsvěcení vánočního stromku, ale i odhalení betlému. Ten se díky své netradičnosti stal na sociálních sítích terčem kritiky a posměšků. Informaci přinesly například servery RNS nebo CNA.
Tradiční rozsvícení vánočního stromku na Svatopetrském náměstí se letos vzhledem k pandemii koronaviru konal v komornějším duchu za zvuku koled. I tak ale veřejnosti neunikla podoba nového betlému. Ten se skládá z 19 keramických soch v nadživotní velikosti, které vyrobili v 60. a 70. letech učitelé a absolventi Uměleckého institutu v italském regionu Abruzzo. Mezi sochami se nachází i socha astronauta, která byla k betlému přidána v roce 1969 na oslavu přistání lidí na Měsíci.
Netradiční socha astronauta ale není jediný důvod, proč betlém sklízí kritiku na sociálních sítích. „Vypadá to jako nějaké autodíly, hračky a astronaut,“ komentuje na Twitteru jeden z účastníků slavnostního odhalení.
A sneak peek at the Vatican Nativity. Official unveiling tomorrow. Looks like some car parts, kid toys, and an astronaut. pic.twitter.com/4ZeBkf1Huy
— The Catholic Traveler (@MountainButorac) December 10, 2020
„Anděl jako zapalovací svíčka a unesený Ježíšek. Alespoň zvon trochu pomohl.“
The bells help a little. pic.twitter.com/BAxyWbX2uh
— The Catholic Traveler (@MountainButorac) December 10, 2020
Betlém na Twitteru kritizoval i francouzský spisovatel a poslanec Evropského parlamentu za Národní shromáždění Gilbert Collard. „Nevím, jestli to jsou pohanské totemy nebo playmobily. Všechno je pryč, dokonce i tradice starobylých jeslí ve Vatikánu!,“ píše Collard.
La nouvelle #crèche de la place #SaintPierre est troublante : on ne sait pas si les #santons sont des totems païens ou bien des playmobils géants !
— Gilbert Collard (@GilbertCollard) December 12, 2020
Tout fout le camp, même la tradition ancestrale de la crèche au #Vatican ! pic.twitter.com/4b7U1lMYtL
Další komentující na sociální síti Twitter uvádí: „Vypadá to, jako že je to velmi symbolické, ale na první pohled jsou naskládané válce tohoto betlému děsně ošklivé. Stejně jako tento rok?“
Crèche 2020 du #vatican … C'est hautement symbolique paraît-il, mais à première vue les cylindres empilés de cette Crèche de Castelli sont juste epouvantablement laid. À l'image de l'année donc? #crèche #Noel2020 pic.twitter.com/Xn7BnPyemL
— ClemenceMidA (@MidAClem) December 12, 2020
Před obřadem rozsvícení vánočního stromku 11. prosince papež František řekl, že chce, aby vánoční stromek a betlém na náměstí svatého Petra byly „znamením naděje“ v roce poznamenaném pandemií koronavirů. „Stromek a betlém pomáhají vytvořit příznivou vánoční atmosféru pro život s vírou v tajemství Narození Vykupitele," dodal papež.
This year’s #Vatican Nativity scene, revealed tonight, comes from a town in the Abruzzi region of Italy famous for its ceramics. Its creators say it’s meant to have a contemporary and unconventional look influenced by ancient Greek, Sumerian and Egyptian art. Photo: @dibanezgut pic.twitter.com/ozEeaQWJ6r
— Edward Pentin (@EdwardPentin) December 11, 2020
V posledních letech byl vatikánský betlém vyroben z různých materiálů. Tradičnější betlém s pohyblivými postavami je také vystaven v bazilice sv. Petra.
This year's Vatican nativity scene is apparently based on Fischer-Price Little People, but they forgot the angry ginger kid.
— William Mahoney, PhD ✝️ 🇺🇸 (@WFEMahoney) December 10, 2020
You're welcome. pic.twitter.com/bdZtx8KACO
Třiceti metrový smrk původem ze Slovinska, který je ozdoben dřevěnými dekoracemi vyráběnými bezdomovci v Římě a ve Slovinsku, spolu s betlémem budou vystaveny do 10. ledna 2021, na svátek Křtu Páně.