5 NOVÁ KNIHA EDICE ECHO

Edice Echo: Jak v USA předvídali události v ČSSR. Svobodu trefili, s Dubčekem byli mimo

Témata: , ,

Unikátní svědectví o pohledu nejvyšších amerických kruhů na události kolem srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 přináší Nová kniha Edice Echo „Podívám se na to ráno“. Nabízí pohled na dokumenty odkrývající diplomatické hry, analýzy situace i nenaplněné spekulace Američanů týkající se jednoho z nejzásadnějších momentů naší historie. 

Soubor obsahuje zpravodajské telegramy, koncepční pojednání, přepisy rozhovorů nebo zápisy ze schůzí, které z valné většiny v češtině ještě nevyšly. Čteme tu bystré analýzy i nenaplněné spekulace, například v telegramu z velvyslanectví USA z 2. prosince 1967 už se správně předpovídá výměna „Novotného v prezidentském úřadě stárnoucím generálem Svobodou“, místo Dubčekova mocenského vzestupu však Američané vyslovují mylnou prognózu o převzetí funkce prvního tajemníka ÚV KSČ „tajemníkem Kolderem“. A dodávají: „Spisovatelé zatím zůstávají potichu.“

Dokumenty amerického ministerstva zahraničí soustředěné ve sborníku Foreign Relations of the United States, které obsahují desítky položek se vztahem k Československu, přeložil a opatřil komentářem Tomáš Smetánka. Autor knihy je jedním z prvních porevolučních šéfredaktorů Lidových novin, který ale novinářskou branži opustil a poslední dvě dekády se věnuje diplomacii, působil jako velvyslanec republiky v Jordánsku, Číně, Jižní Koreji nebo Indonésii.

Novou knihu Podívám se na to ráno si můžete objednat zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.