1 Kauza zakázek pro DPP

Obžalovaný šéf dopravního podniku Dvořák označil soud za divadlo

NOVÉ

Témata: , ,

Městský soud v Praze dnes zahájil hlavní líčení v kauze pražského dopravního podniku (DPP). Bývalý ředitel podniku Martin Dvořák označil při svém příchodu proces za divadlo, vinu odmítá. Z ostatních 16 obžalovaných jich na jednání dorazilo osm včetně lobbisty Iva Rittiga. Ostatní se soudu omluvili a dali souhlas s konáním procesu v jejich nepřítomnosti.

Státní zástupce Adam Borgula viní část obžalovaných ze zpronevěry a ze zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek DPP, další část pak z legalizace výnosů z trestné činnosti. Podnik v kauze figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun.

Peníze údajně částečně skončily u Rittiga a Dvořáka, oba muži to však popírají. Zatímco Rittig se dnes ke slovu pravděpodobně nedostane, Dvořák bude mít možnost vyjádřit se k věci jako první ze všech obžalovaných. Předseda senátu Petr Hovorka po něm plánuje vyslechnout někdejšího ekonomického ředitele DPP Iva Štiku a bývalého šéfa služeb podniku Tomáše Petanu. Další pořadí zatím soudce neoznámil.

Jeden z obžalovaných, účetní z firmy Peskim Jaroslav Kubiska, získal status spolupracujícího obviněného a bude svědčit proti ostatním. Dvořák se dnes při svém příchodu ohradil proti tomu, že by byl Kubiska korunním svědkem. Podle něj je nevěrohodný.

Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky DPP – nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně záměrně zmanipuloval Dvořák.

Za zjednání výhody a za zpronevěru hrozí pět až deset let vězení, za legalizaci výnosů z trestné činnosti maximálně osm let. Mezi obviněnými jsou i Rittigovi právníci či Dvořákova matka, která si podle obžaloby za vyvedené peníze pořídila dům na Madeiře.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Kauza jízdenek pro dopravní podnik míří před soud

Pražský dopravní podnik založí firmu s Pentou, ta získá 51 procent


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.