Před 20 lety byla v Česku otevřena první mešita. Dnes se pomodlíte i v hotelu Thermal

Brněnská mešita

Před 20 lety byla v Česku otevřena první mešita. Dnes se pomodlíte i v hotelu ThermalNOVÉ
Mešita v Brně Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ Harold

1
Domov
Echo24
Sdílet:

První česká mešita je stará dvacet let. Jako první modlitebna svého druhu byla otevřena v červenci v roce 1998 v ulici Vídeňská v Brně. Během let v Česku přibyla mešita v Praze a modlitebny jsou například v Hradci Králové, Karlových Varech v hotelu Thermal nebo Teplicích. 

Před výstavbou brněnské mešity projevovala část obyvatel nesouhlas. Magistrát města proto stanovil podmínky, že mešita nesmí mít minaret, kupoli a nesmí být odlišná od okolní zástavby. Zvenku je zelená mozaika s arabským náboženským nápisem a stavba směřuje k Mekce. Mešita byla otevřená na začátku července v roce 1998.

Na mešitu proběhlo během let několik útoků. V roce 2013 kdosi umístil před dveře hromadu vepřových kostí, kliku pomazal sádlem a pověsil na ni kus vepřového masa, které je pro muslimy nečisté. Policisté pachatele nenašli.

V minulosti také například někdo rozbil skleněné dveře a fasádu postříkal sprejem. Na sloupu nedaleko mešity se objevil nápis v angličtině „Muslimové jsou zrůdy“. V roce 2015 zase neznámí útočníci rozbili dvě okna – do modlitebny a učebny. 

Před dvěma lety odpůrci islámu před mešitou v Brně pálili korán. Shromáždění iniciativy Martina Konvičky povolila radnice městské části. Za pálení stránek posvátného textu padlo trestní oznámení od brněnského radního Svatopluka Bartíka. Podle něj účastníci překročili meze. Policie ale rozhodla, že se tehdejší lídr protiislámského hnutí Konvička žádného trestného činu nedopustil.

V brněnské mešitě se pravidelně k modlitbám schází několik stovek věřících. Mezi lety 1999 a 2009 byl předsedou Islámské nadace v Brně český muslim iráckého původu Muníb Hasan Alravi, který je od roku 2009 předsedou Ústředí muslimských obcí v ČR.

Praha, Hradec Králové, Karlovy Vary

Kromě brněnské mešity vznikla jedna i v Praze v Blatské ulici. Modlitebny jsou v Praze například v Opletalově a Pivovarnické ulici nebo v ulicích Na Národní a Na Košince, informuje server Islam.cz. Kromě toho je modlitebna v Teplicích nebo Hradci Králové. Přívrženci islámské víry mají modlitebnu i v proslulém karlovarském hotelu Thermal, píše server Praha muslim.

První česká mešita měla původně vzniknout v roce 1996 v Teplicích, výstavba ale narazila na odpor místních obyvatel. Městské zastupitelstvo tlaku ustoupilo, přestože nejprve projekt podporovalo. Mělo se jednat o vetší stavbu než v Brně, mešita měla mít i vlastní minaret.  

Při sčítání lidu v roce 2011 se k islámu přihlásilo 3358 lidí, náboženské vyznání však nebylo povinným údajem. Podle kvalifikovaných odhadů se celkový počet muslimů v ČR pohybuje mezi 10 000 a 20 000 lidí, většinu z nich tvoří lidé, kteří pocházejí z tradičních muslimských zemí. Jen malou část tvoří čeští konvertité.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Mešita už nesmí v Německu svolávat věřící tlampačem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články