1 Urážka bývalého ministra

„Jurečka je prostě prase,“ zaútočil Ovčáček na exministra. Za kritiku postupu Hradu při smrti lékaře

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Zpráva o úmrtí lékaře Petra Halaty, člena delegace prezidenta Miloše Zemana, která se tento týden vrátila z cesty do Číny, vyvolala v několika případech ostré slovní přestřelky. Někteří se totiž nechali slyšet, že když česká výprava při odletu domů zjistila, že Halata nenastoupil do letadla, měla se více zajímat o to, co se stalo. Takového názoru je i bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), jenž za to zkritizoval Pražský hrad na Twitteru. A prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček reagoval až nevídaně ostře – označil ho za prase.

Když se na palubě vládního speciálu před úterním odletem zjistilo, že Halata sice ráno odevzdal pas, ale už nedorazil na odjezd kolony vozidel, která vezla hlavu státu a další členy delegace z hotelu na letiště, výprava podle Ovčáčka začala po lékaři pátrat. „Bohužel, lékař byl nalezen mrtev. O součinnost jsme ihned požádali diplomaty ČR v Šanghaji,“ napsal mluvčí. Původní informace přitom zněla, že když se s Halatou nedokázal nikdo z dalších členů delegace telefonicky spojit, po zhruba dvacetiminutovém čekání letadlo Šanghaj opustilo.

Místopředseda lidovců Jurečka v reakci na událost prohlásil, že si neumí představit, že by takto odletěl a nikoho neposlal na pokoj s hotelovým personálem zjistit, zda dotyčný není tam. „Navíc posunout odlet vládního speciálu není takový problém,“ napsal v tweetu. Následně přidal další příspěvek, z něhož přímo nevyplývá, jestli se váže k předešlému. „Už chápu po dnešku pojem, chování a přístup jako zmrd…..“

Jiří Ovčáček na to reagoval krátkou větou. „Jurečka je prostě prase,“ napsal. Už předtím rozporoval zprávu, že měla delegace z Číny odletět po 20 minutách čekání. Exministr se následně ohradil, podle něj ho mluvčí označuje jako prase za to, že Hradu vytkl, že neudělal vše, co mohl. „Pak v mém případě zemědělce by stačilo, kdyby napsal kulturní prase a je to cajk,“ glosoval Jurečka.

Hradní mluvčí v hádce posléze pokračoval a ještě ji vyostřil, když se nechal slyšet, že Jurečka vědomě šíří lež a neeticky zneužívá k útoku na prezidenta smrt člověka. „I v té nejslušnější společnosti je označení prase pro Jurečku až příliš mírné,“ připojil komentář ke sdílenému textu deníku Echo24.

Halata si prý stěžoval na zdravotní potíže

Šestašedesátiletý Petr Halata se specializoval na interní a cestovní medicínu a údajně byl nalezen mrtev ve svém hotelovém pokoji. „Pan doktor dlouhodobě patřil do skupiny lékařů, kteří zabezpečují po zdravotní stránce zahraniční cesty vrcholných představitelů. Měl s tím široké zkušenosti, nebyl v této oblasti žádným nováčkem,“ řekl Lidovým novinám Halatův nadřízený Petr Chmátal, ředitel vojenského Ústavu leteckého zdravotnictví. Podle LN doposud nebylo tělo zesnulého lékaře převezeno zpátky do ČR.

Podle některých členů delegace si Halata v Šanghaji stěžoval na zdravotní obtíže. „Patřil ke špičce ve svém oboru. Kromě všeobecné medicíny se věnoval medicíně letecké, cestovní a v některých těchto speciálních oblastech byl garantem nařízení Evropské komise v ČR,“ uvedl Chmátal.

Čtěte také: Ovčáček má ‚konkurenci‘. Pražský hrad si založil nový twitter a facebook

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.