Co zranilo diplomaty v Havaně? Žádný útok, jen zfušovaný odposlech
Akustické útoky
Tým vědců z americké Michiganské univerzity možná odhalil příčinu záhadných akustických incidentů, po nichž si loni a předloni někteří američtí a kanadští diplomaté v Havaně stěžovali na zdravotní potíže. Informoval o tom o víkendu miamský deník El Nuevo Herald. Zvuky mohly být podle vědců vedlejším účinkem neodborné snahy o odposlechy. Nebyly tak cíleným útokem, jak tvrdí americká strana, která kvůli tomu loni výrazně snížila personál své ambasády v Havaně.
„Na konkrétním experimentu jsme demonstrovali, že poškození nemusela být způsobena úmyslně, ale mohla být vedlejším produktem špatně sestaveného tajného zařízení,“ řekl profesor výpočetní techniky Kevin Fu z Michiganské univerzity. Netvrdí však, že Kubánci Američany odposlouchávali. Jeho tým pouze experimentálně potvrdil jedno z možných vysvětlení.
Kauza údajných akutiských útoků se objevila loni, kdy vyšly najevo informace, že už od konce roku 2016 si někteří američtí a kanadští diplomaté či jejich příbuzní stěžovali na zdravotní problémy po velmi krátkém pobytu v Havaně. Do loňského léta se objevilo více než 20 případů, kdy si postižení po pobytu v domech diplomatů či dvou hotelech, nikoli přímo na ambasádě, stěžovali na poškození sluchu, bolesti hlavy, závratě či poruchy spánku. Většina z nich před tím slyšela vysoké šumivé zvuky.
Americká média posléze začala spekulovat o akustických útocích ze strany kubánských tajných služeb či dokonce o otravě jedem či biologickou zbraní. Příčinu obtíží zatím lékaři nevysvětlili, vyloučili ale otravu či virus.
Tým vědců z Michiganské univerzity nyní přišel s vysvětlením, že zvuky, které postižení slyšeli, mohli vzniknout při takzvaném intermodulačním zkreslení ultrazvukových vln. To vzniká působením alespoň dvou signálů s různou frekvencí. Ultrazvuk je lidskému uchu neslyšitelný a v malé míře neškodný. Pokud se ale zkombinují dva signály různých frekvencí, může podle profesora Fu vzniknout slyšitelný zvuk.
Potíže postihly jen některé z osob pobývajících ve stejných místnostech, podle Fua se to dá vysvětlit odlišným věkem či odlišným sluchem.
Ačkoliv se příčina záhadných zvuků a následných zdravotních potíží amerických a kanadských diplomatů dodnes nevysvětlila, Spojené státy už loni na podzim obvinily ze zodpovědnosti Kubu, která odpovědnost odmítla. USA následně omezily svůj personál na své ambasádě v Havaně na minimum.
„Jde o velmi neobvyklý útok, jak víte. Ale věřím, že je za něj zodpovědná Kuba,“ řekl loni v říjnu v reakci na akustickou kauzu americký prezident Donald Trump. Ten už předtím ohlásil znovuzavedení některých sankcí vůči Kubě, které zrušil v rámci oteplování vztahů jeho předchůdce v nejvyšším úřadu Barack Obama. Ten v roce 2015 po půlstoletí obnovil diplomatické vztahy USA s Kubou.