Hledá se nové jméno na klíčové místo justice. Někdo mimo Ištvanovy struktury
HLEDÁ SE VRCHNÍ ŽALOBCE
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci je klíčovým bodem české justice. Šéf olomouckých žalobců patří mezi tři nejvýše postavené v soustavě státních zástupců. Nyní se hledá náhrada za Ivo Ištvana, který v úřadu skončil po dlouhých letech v březnu. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž chce jméno jeho nástupce oznámit na přelomu června a července. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek, jenž musí vrchního žalobce poté ještě jmenovat ale požaduje, aby se vedení úřadu ujal někdo mimo Ištvanovy struktury.
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vede od začátku dubna pravá ruka exšéfa olomouckých žalobců, náměstek Pavel Komár, který podle zákona po odchodu Ivo Ištvana převzal vedení. Činnosti zastupitelství se to podle Pavla Komára, kterého redakce oslovila, nijak nedotklo. „Úřad běží a je řízen mou osobou. Dokud nebude jmenován nový vrchní státní zástupce, tak to bude tímto způsobem pokračovat dál,“ řekl Komár.
Na jménu nového olomouckého vrchního státního zástupce musí najít shodu nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, který ho navrhuje, a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který navrženého kandidáta jmenuje. Podle vyjádření Nejvyššího státního zastupitelství by měl Stříž oznámit kandidáta veřejnosti a ministru spravedlnosti na přelomu června a července.
„Pan nejvyšší státní zástupce neotálí a intenzivně se věnuje výběru vhodného kandidáta,“ řekl pro deník Echo24 mluvčí Petr Malý. „V tuto chvíli jedná formou interních pohovorů a konzultací uvnitř soustavy státního zastupitelství a uvažuje o výběru vhodného kandidáta, kterého nebude sdělovat dříve, než jméno sdělí panu ministrovi. Předložit návrh a zároveň zveřejnit to jméno plánuje na přelomu června a července,“ dodal Malý. Nic podle něj v současnosti nebrání normálnímu fungování olomouckého státního zastupitelství. Nejvyšší státní zástupce Stříž ale aktuální provizorium nechce prodlužovat.
Blažek chce někoho mimo Olomouc
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se před několika dny vyslovil v tom smyslu, že nástupcem by se neměl stát nikdo z Ištvanova olomouckého týmu. To vyřazuje ze hry i současného zastupujícího vrchního olomouckého žalobce Pavla Komára.
„Měl by to být někdo, kdo se na to bude dívat jinak. Tím myslím tak, že na prvním místě je zákonnost, nikoli mediální úspěšnost. Což v Olomouci někdy, neříkám vždycky, nebylo jako pravidlo,“ řekl Blažek Právu.
Blažek tím narážel na některé kontroverzní a medializované kauzy, na nichž se podíleli policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) za dohledu Ištvana a jeho podřízených žalobců. Příkladem jednoho takového fiaska byla noční policejní razie na Úřadu vlády v červnu 2013. Krátce poté vystoupil Ištván po boku ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty na notoricky známé tiskovou konferenci, na níž oznámili zajištění několika kilogramů zlata a 150 milionů korun v hotovosti. Celá akce nakonec vyvrcholila v pád vlády Petra Nečase. Oznámení krátce po okázalém vpádu zakuklenců na Úřad vlády mělo vyvolat zdání odhalení největší korupční aféry v historii, to se ovšem nakonec na základě důkazů nepotvrdilo. Kvůli konci vlády musel v červenci skončit také Pavel Blažek, který byl v tehdejším kabinetu poprvé ministrem spravedlnosti.
Olomoucký vrchní státní zástupce Ištvan vedl olomoucké vrchní státní zastupitelství s krátkou přestávkou od roku 1997. Ve funkci skončil na vlastní žádost na konci letošního března. Oznámení přišlo měsíc po schůzce s ministrem Blažkem, jejíž detaily nechtěl ani jeden z aktérů komentovat. Ištvan od dubna nastoupil jako řadový žalobce na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.
„Důvodem odchodu JUDr. Ivo Ištvana z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci je jeho přesvědčení, že v době přípravy avizované novely zákona o státním zastupitelství je pro veřejnou žalobu důležité, aby v čele Vrchního státního zastupitelství v Olomouci stál nikoli už pouze dosluhující vedoucí státní zástupce, ale respektovaná osobnost s plnohodnotným funkčním mandátem,“ informoval tehdy úřad.