Rusko pohrozilo odvetou za případný americký útok na Damašek
konflikt v Sýrii
Povstalci v Sýrii připravují provokační akci s chemickými zbraněmi, aby se zdůvodnil chystaný americký útok na vládní cíle v Damašku. Řekl to v úterý náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov. Ruská armáda podle něj na případný americký útok zareaguje protiútokem na rakety a na zařízení, z nichž budou vypáleny.
O možnosti útoku se v pondělí zmínila americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes uvedl, že důsledky případného amerického útoku na Sýrii budou velmi vážné.
Gerasimov řekl, že pokud budou ohroženy životy ruských vojáků v Sýrii, odpoví Rusko protiútokem. Haleyová o případném americkém zásahu mluvila v souvislosti s tím, že se nedaří zastavit útoky na syrské civilisty. Gerasimov také uvedl, že připravovaná provokace má Washingtonu posloužit k obvinění syrské armády z použití chemických zbraní.
„Spojené státy chtějí dodat takzvaný důkaz o smrti mnoha civilistů jako důsledek chyby syrské vlády a ruského vedení, které ji podporuje. Za to Washington plánuje raketový a bombový útok na vládní čtvrť v Damašku,“ řekl Gerasimov. Upozornil, že v objektech syrského ministerstva obrany jsou i ruští vojáci. „Budou-li ohroženy životy našich vojáků, ruská armáda odpoví odvetnou akcí na rakety i na odpalovací objekty,“ řekl Gerasimov.
„Případný útok (na Sýrii) bude mít vážné důsledky. Paní Haleyová by si měla uvědomit, že jedna věc je zneužívat nezodpovědně mikrofon v Radě bezpečnosti OSN, a druhá to, že ruská a americká armáda si prostřednictvím svých komunikačních kanálů sdělují, co udělat lze a co se udělat nesmí. Koalice, jíž USA velí, o tom dobře ví,“ řekl Lavrov. Prohlásil dále, že západní partneři, kteří mají kontakty se skupinami působícími ve východní Ghútě, nevyužili svého vlivu k tomu, aby tyto skupiny přinutili zastavit útok na civilisty. Pondělní sdělení Haleyové, že Američané předloží RB OSN novou rezoluci o Sýrii, podle ministra dokazuje neschopnost USA prosadit plnění předchozí rezoluce (o příměří).
Lavrov nepovažuje za vhodné rozšiřovat nyní počet oblastí klidu zbraní v Sýrii, protože je třeba soustředit se na to, aby příměří platilo tam, kde už bylo dojednáno. O případném dalším rozšíření podle něj budou jednat ministři zahraničí Turecka, Íránu a Ruska na svém dalším setkání v Astaně, naplánovaném na 16. března.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Washington kritizuje Damašek za útoky na východní Ghútu, kde je v obležení na 400.000 civilistů. Podle Moskvy a syrské televize dnes z východní Ghúty odešla první skupina asi 100 civilistů. Na záběrech syrské televize je vidět, že mezi nimi byli také nemocní a zranění.
Zástupce povstalecké skupiny Džajš al-Islám řekl, že skupina odešla na základě dohody o evakuaci lidí, kteří potřebují ošetřit. Skupina působí ve východní Ghútě. Zprávu o dohodě o evakuaci potvrdil syrský Červený půlměsíc, který je připraven evakuaci zajistit. Podle Džajš al-Islám budou nemocní a jejich doprovod dopraveni k přechodu do Damašku, který leží severně od města Dúmá, což je největší město ve východní Ghútě.
Hlavní mluvčí této skupiny ale vyloučil, že by se z východní Ghúty stáhli také bojovníci jeho organizace. „Naše revoluční ideologie nám nedovoluje prodat krev bojovníků svaté války,“ řekl. Rusko minulý týden nabídlo ozbrojencům a jejich rodinám bezpečný odchod a beztrestnost.
Boje v této oblasti, která je východně od Damašku, trvají od února a o život v nich přišlo přes 1000 lidí. I když Rada bezpečnosti OSN 24. února schválila rezoluci o 30denním příměří, boje neustaly.