3 Rozpravy ve sněmovně

VIDEO: Babiš versus Kalousek, Němcová proti Grebeníčkovi, Foldyna proti všem

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

V Poslanecké sněmovně to při hlasování o důvěře vládě vřelo nejen mezi Andrejem Babišem (ANO) a Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Slovní přestřelka proběhla i mezi občanskou demokratkou Miroslavou Němcovou a komunistou Miroslavem Grebeníčkem. O rozohněnou rozpravu se i postaral Jaroslav Foldyna (ČSSD), který obvinil pravici i sociální demokraty z toho, že „porodili Babiše“.

Babiš se pustil do Kalouska potom, co se do sněmovny vrátil z demonstrace proti své vládě podporované komunisty. Účastníci premiéra vypískali a házeli po něm předměty. „Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech,“ prohlásil Babiš, který pozvolna přešel do tykání, zatímco se ho předsedající Tomio Okamura (SPD) snažil uklidnit. Kalousek předtím premiérovi taky řekl, že „kňourá a fňuká“ a řekl mu, že chlap mluví i s lidmi, kteří mají jiný názor. „Vy utíkáte před lidmi, kteří mají jiný názor,“ zdůraznil Kalousek.

Babiš řekl, že chtěl demonstrantům ukázat novinový článek z roku 2006 o tom, že Kalousek je pro vládu tolerovanou komunisty. „Vy mi taky celý den vykládáte o komunistech? Chtěl jsem to demonstrantům přečíst. Začali po mně házet láhve. Co je to za pokrytectví?,“ rozvášnil se ministerský předseda. „Zařiďte, aby na mě ti vaši kámoši neřvali a neházeli lahve,“ pokračoval.

Nejste školená historička, kritizoval Grebeníček Němcovou

Další slovní přestřelka začala projevem komunistického poslance Miroslava Grebeníčka, který kritizoval TOP 09, ODS a KDU-ČSL za neschopnost přijmout vítězství ANO ve volbách a paralyzování sněmovny. „Zhrzenost z toho, že už nemohou být oni a jejich partaje u lizu, jim doslova čiší z očí,“ dodal ve své rozpravě. Připomněl také, že trestní stíhání Andreje Babiše nebylo pro voliče žádným handicapem, proto jeho hnutí vyhrálo podzimní volby.

Na jeho slova zareagovala poslankyně za ODS Miroslava Němcová. Ta ironicky ocenila Grebeníčkovu snahu obhájit vládu Andreje Babiše s podporou komunistů a neodpustila si poznámku ke zločinům minulého režimu, které Grebeníček opomněl ve své rozpravě. „Možná že by to bylo to přesné, abychom si ujasnili nejenom my, kteří to víme, ale vy, kteří to nevíte, a veřejnost, která tápe, o jakou oporu se opírá vláda Andreje Babiše,“ uvedla s připomínkou, kdo byla postava Aloise Grebeníčka. „Možná nám mohl povědět o tom, jak to bylo s tím, když jeho otec v uherskohradištské věznici týral a mučil vězně.“

Grebeníček na její kritiku vzápětí odpověděl návratem na řečnický pultík. „Není to poprvé, co slyším vystoupit paní poslankyni Němcovou. Ona ničí nepřekvapí. To je stále dokola, mele svou. Ano, říká se tomu antikomunismus. Mně se zdá být hrozně, hrozně primitivní,“ kritizoval její postoj.

„Tento režim je označen ze zákona jako zločinný, a to, že vy se k němu hlásíte a relativizujete všechny hrůzy, které dopadly na rodiny, nazýváte to primitivním antikomunismem, já bych se ráda zeptala, zda zničené životy, vyhnaní lidé, mučení a trýznění hrdinové druhé světové války, letci RAF, jestli tohle vše je projevem primitivního antikomunismu,“ reagovala ostře nazpět Němcová.

Grebeníček její faktickou poznámku přešel s tím, že „ona není školená historička a nemá přečtené věci“, tudíž by se měla sněmovna vrátit k projednávání programového prohlášení vlády a pokračovat v diskuzi.

Kdo porodil Babiše? Vy jste ho porodili! A my!

O další vzruch ve sněmovně se postaral poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. „Já jsem sportovec. Jsem zvyklý koukat se svému protivníkovi do očí. Ono to v tom ringu jinak nešlo. V tom ringu nemůžete podvádět. V tom ringu musíte bojovat, být čestný. Neznám moc nečestných boxerů. Znám spoustu nečestných politiků,“ začal svou rozpravu Foldyna krátce po půlnoci. „Co vás to zajímá, že jsem nemohl jezdit na výlety se školou? To nikoho nezajímá! My jsme neměli ani korunu! A přesto tady stojím a budu tu dál,“ rozohnil se.

Následně se obořil do pravicových poslanců i samotné sociální demokracie s tím, že za vzniklou politickou situaci mohli oni sami. „Víte, kdo porodil to ANO, toho Babiše? Kdo ho porodil? Pánové! Pane Kalousku! Kdo ho porodil? Porodili jste ho vy! A my! Jak jsme se chovali! My jsme ho porodili, sociální demokracie, jak jsme se kolikrát chovali! Vy, pravice, jak jste zprivatizovali českej průmysl! Jak jste si tady nadělili církevní restituce, taky byla půlnoc,“ ukončil svůj výstup s tím, že mu je trapně.

Krátce na to si vzal technickou poznámku Miroslav Kalousek a sdělil plénu, že on určitě Babiše neporodil. „Kdyby se tak stalo, uškrtil jsem ho bezprostředně na pupeční šňůře,“ dodal v reakci na Foldynovu kritiku.

Čtěte také: Polokomunistická vláda Andreje Babiše získala důvěru. Pro hlasovalo 105 poslanců

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.