1 Obžalovaný poslanec

Kotlebův poslanec obžalován, podle prokuratury hanobil Romy

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Slovenský poslanec Milan Mazurek byl obžalován z hanobení rasy a podněcování rasové nenávisti. Člen extremistické Ľudové strany Naše Slovensko, kterou vede bývalý župan Banskobystrického kraje Marian Kotleba, se ho měl dopustit při rozhovoru z roku 2016 pro žilinské rádio Frontinus. To navíc kvůli odvysílání relace porušilo zákaz podněcování k nenávisti a dostalo pokutu 15 000 euro. 

Prokurátor Úřadu speciální prokuratury poslance Mazurka, který je zároveň členem výboru pro lidská práva, obžaloval v pondělí kvůli hanobení národa, rasy a přesvědčení a pro podněcování, hanobení a vyhrožování osobám kvůli příslušnosti k určitě rase, národu, národnosti, barvě pleti či etnické skupiny. 

Mazurek při zmíněné rádiové relaci pronesl několik výroků především na adresu Romů. „Sto padesát milionů eur se použije pouze na domy z těchto cikánských osad, lidí, kteří pro náš národ, pro náš státní rozpočet, pro naši kulturu neudělali nic, právě naopak, rozhodli se žít tímto asociálním způsobem života a vycucávat náš sociální systém. My, kteří žijeme služným životem a pracujeme, tak na nás stát úplně kašle, zatímco těmto asociálům dá zadarmo úplně všechno,“ řekl ve vysílání Mazurek. V relaci navíc chválil klerofašistu Jozefa Tisa, kterého označil za prvního slovenského prezidenta. 

Podle slovenské prokuratury jde o výroky, které v kontextu celého vystoupení splňují definující znaky znevažujících projevů z hlediska příslušnosti k romskému etniku, mají rasistický charakter a z jejich obsahu vyplývá záměr vyvolat nenávist vůči příslušníkům této etnické skupiny. „Z jejich obsahu vyplynul záměr vyvolat nenávist vůči příslušníkům této etnické skupiny,“ uvedl prokurátor ve svém odůvodnění.

Nejedná se o první problém mladého poslance. V minulosti totiž přirovnal holokaust k pohádce. „Historie je úplně překroucená vítězi a Chazary. Neobhajuji žádný režim, ale o Třetí říši víme pouze lži a pohádky o 6 milionech a mýdlech ze Židů. O Hitlerovi se učí samé lži,“ napsal na svůj facebookový účet Mazurek. Tehdy ovšem prokuratura rozhodla, že ho stíhat nebude.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Slovenská média: Měly to být volby o Kotlebovi, ale je to rozlučka s Ficovým Směrem

Kotleba županem nebude. Krajské volby na Slovensku vyhrála pravice

Z nového čísla Návrat konzervativní revoluce. Demonstrací na Letné se Češi přihlásili k evropské elitě

Echo týdne: Mladí voliči, sponzoring a comeback ● Svět: Zelená vlna v Německu ● Rozhovor: Já bych chtěla hrát v groteskách… ● Esej: Nezamýšlené důsledky pokusů o všenápravu ● Historie: Zrádce Valdštejn, hrdina Wallenstein

 

 

 

Co všechno ničí perverzní dotace Když dolních deset milionů financuje dominátory
Nehodni života? Šílená praxe eugeniky se vrací
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.