1 Obžalovaný poslanec

Kotlebův poslanec obžalován, podle prokuratury hanobil Romy

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Slovenský poslanec Milan Mazurek byl obžalován z hanobení rasy a podněcování rasové nenávisti. Člen extremistické Ľudové strany Naše Slovensko, kterou vede bývalý župan Banskobystrického kraje Marian Kotleba, se ho měl dopustit při rozhovoru z roku 2016 pro žilinské rádio Frontinus. To navíc kvůli odvysílání relace porušilo zákaz podněcování k nenávisti a dostalo pokutu 15 000 euro. 

Prokurátor Úřadu speciální prokuratury poslance Mazurka, který je zároveň členem výboru pro lidská práva, obžaloval v pondělí kvůli hanobení národa, rasy a přesvědčení a pro podněcování, hanobení a vyhrožování osobám kvůli příslušnosti k určitě rase, národu, národnosti, barvě pleti či etnické skupiny. 

Mazurek při zmíněné rádiové relaci pronesl několik výroků především na adresu Romů. „Sto padesát milionů eur se použije pouze na domy z těchto cikánských osad, lidí, kteří pro náš národ, pro náš státní rozpočet, pro naši kulturu neudělali nic, právě naopak, rozhodli se žít tímto asociálním způsobem života a vycucávat náš sociální systém. My, kteří žijeme služným životem a pracujeme, tak na nás stát úplně kašle, zatímco těmto asociálům dá zadarmo úplně všechno,“ řekl ve vysílání Mazurek. V relaci navíc chválil klerofašistu Jozefa Tisa, kterého označil za prvního slovenského prezidenta. 

Podle slovenské prokuratury jde o výroky, které v kontextu celého vystoupení splňují definující znaky znevažujících projevů z hlediska příslušnosti k romskému etniku, mají rasistický charakter a z jejich obsahu vyplývá záměr vyvolat nenávist vůči příslušníkům této etnické skupiny. „Z jejich obsahu vyplynul záměr vyvolat nenávist vůči příslušníkům této etnické skupiny,“ uvedl prokurátor ve svém odůvodnění.

Nejedná se o první problém mladého poslance. V minulosti totiž přirovnal holokaust k pohádce. „Historie je úplně překroucená vítězi a Chazary. Neobhajuji žádný režim, ale o Třetí říši víme pouze lži a pohádky o 6 milionech a mýdlech ze Židů. O Hitlerovi se učí samé lži,“ napsal na svůj facebookový účet Mazurek. Tehdy ovšem prokuratura rozhodla, že ho stíhat nebude.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Slovenská média: Měly to být volby o Kotlebovi, ale je to rozlučka s Ficovým Směrem

Kotleba županem nebude. Krajské volby na Slovensku vyhrála pravice

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.