Putin mění Prahu v šiřitele ruského darebáctví, píše Foreign Policy

Holding Jaroslava Strnada

Putin mění Prahu v šiřitele ruského darebáctví, píše Foreign PolicyNOVÉ
Ruský prezident Vladimir Putin Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Domov
Sdílet:

Ruský prezident Vladimir Putin vede mnohaletou, metodickou kampaň s cílem oslabit prostřednictvím korupce Českou republiku, napsal v komentáři americký časopis Foreign Policy. Česko, oddaný stoupenec NATO, se tak stalo „trapnou proruskou hlásnou troubou, která omlouvá čínské šaškárny v Jihočínském moři a ruskou invazi na Ukrajině“. Šíří ale hlavně po Evropě korupci sponzorovanou Kremlem, píše autor Kristofer Harrison. V souvislosti s tím píše Harrison o holdingu Czechoslovak Group (CSG) zbrojaře Jaroslava Strnada.

Putinova korupce začíná nenápadně, ale šíří se rychle. Česká média zpochybnila zdroje financování, které vyvolalo rychlý vzestup rodiny Jaroslava Strnada ze skromných prodejců šrotu v největší a téměř monopolní českou zbrojní firmu, píše autor. Jedním z hlavních Strnadových investorů je podle komentáře Alexej Beljajev, „přítel Vladimira Jakunina, vyhlášeného ruského nacionalisty, pravoslavného extremisty a poradce Vladimira Putina“.

Strnad je podle Harrisona „prvořadým finančním podporovatelem dalšího Jakuninova přítele: českého prezidenta Miloše Zemana, sprostého a opileckého aparátčíka, který využil otevřenou i skrytou pomoc Ruska k získání prezidentského úřadu“. Strnadova CSG se proti tvrzení o svém napojení na Kreml ohradila.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Mluvčí CSG Andrej Čírtek článek označil za lživý a uvedl, že může souviset se sporem mezi strojírenskou skupinou a americkou lobbistickou firmou. „Může souviset se sporem, který v USA vedeme s jednou malou lobbistickou firmou,“ uvedl bez bližších podrobností Čírtek. Zřejmě tak narážel na aktuální spor se společnost SARN, která se domáhá náhrady škody, kterou jí údajně CSG způsobila tím, že nezvýšila hodnotu pardubického výrobce radarů Retia. SARN si také podle médií stěžuje na postup CSG při převodu vlastnického podílu v Retii.

‚Hrozba reprezentovaná Zemanem‘

Spojené státy bohužel nikdy nebraly hrozbu reprezentovanou Zemanem vážně, pokračuje komentář Kristofera Harrisona. Prezident Barack Obama učinil jen o málo víc, než že odmítl Zemanovu návštěvu v Bílém domě. Prezident Donald Trump má Zemana rád, protože ten mu lichotí.

Strnadovi měli upoutat pozornost USA, když zřejmě porušili zbrojní embargo Evropské unie a NATO prodejem zbraní do Ázerbájdžánu, aby je Baku mohlo použít proti Arménii. Ázerbájdžánci pomohli odhalit prodej tím, že zbraně ukázali ve vojenské přehlídce. Čeští úředníci překvapivě oznámili, že zbraně byly určeny Izraeli. Krátký, ale zřetelný mezinárodní skandál nevyvolal americkou akci proti české vládě.

Další varování mělo přijít, když První česko-ruská banka s údajnými kontakty na Kreml, která poskytla půjčku deset milionů dolarů francouzské Národní frontě, poskytla masivní kredit Strnadově společnosti Czechoslovak Group a pomohla mu stát se miliardářem. Krátce na to příhodně zkrachovala, a zamlžila tak veškeré písemné stopy spojující Strnada s Putinem a s Národní frontou, pokračuje komentář.

Konečným cílem Moskvy není vytvoření české vlády s mandátem Kremlu. Cílem je změnit Prahu v šiřitele ruského darebáctví, píše se v článku. „Cílem je chaos, protože ten znamená slabší Západ. A Putin používá osoby jako jsou Strnadovi, aby těchto cílů dosáhl.“

Západ se podle Harrisona musí Putinovi postavit. Washingtonu v tom ale brání Trumpovo bizarní odmítání Putina kritizovat, nezřízená republikánská obrana Trumpa nebo umanutost demokratů debatou o tajné spolupráci Trumpa s Ruskem. „Proto si Washington nevšímá, jak Putin na Spojené státy útočí,“ konstatuje autor.

CGS vztahy s Kremlem odmítá

Informaci o údajném financování První česko-ruskou bankou nebo jiným zdrojem ruského kapitálu mluvčí strojírenského holdingu Čírtek jednoznačně odmítl. „CSG nemá žádné vztahy s Kremlem, ale naopak je nevítanou konkurencí pro ruský vojensko-průmyslový komplex a dodavatelem obranných technologií pro partnery NATO,“ dodal Čírtek.

Mluvčí také uvedl, že slovenský podnikatel a spolumajitel Tatravagonky Poprad Beljajev není investorem CSG, ale pouze menšinovým podílníkem v některých firmách holdingu, které se zabývají železničním průmyslem a opravami civilních letadel. „Jeho Tatravagonka od vypuknutí konfliktu na Ukrajině žádné obchodní vztahy s Ruskem nemá, ale orientuje se zejména na trhy v západní Evropě,“ napsal Čírtek.

Holding CSG zastřešuje 22 výrobních a obchodních společností. Portfolio firem skupiny zahrnuje vojenská a speciální vozidla, terénní nákladní automobily, zbraně, munici, ale i strojírenské výrobky pro automobilový, železniční a letecký průmysl nebo silniční dopravní služby. Uchází se o významné české armádní zakázky a vyváží zbraně. Na konci ledna se novým vlastníkem CSG stal Michal Strnad, který získal 100 procent akcií od svého otce a zakladatele holdingu Jaroslava Strnada.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Novým vlastníkem Czechoslovak Group je Strnadův syn Michal

Trump se prý se Zemanem sejít nechce. Kvůli českým zbraním pro islamisty

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články