Co se děje na Ukrajině. „Čekáme, něco se chystá“
SITUACE NA FRONTĚ
Po poměrně přímočarých ukrajinských ofenzivách se situace na frontě jeví statičtěji, Rusko bude podle analytiků pokračovat v ostřelování ukrajinské infrastruktury, nadále pokračuje také v „zákopových“ bojích o město Bachmut. Situaci pro větší pohyby na bojišti však v současnosti komplikuje počasí. V příštích týdnech se má ale podle analytiků intenzita bojů opět zvýšit. „Podle mě teď na něco čekáme. Je ticho před bouří,“ řekl deníku Echo24 vojenský analytik Lukáš Visingr.
Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) je na vině snížení intenzity bojů v posledních dnech zejména špatné počasí, brzy má však dojít k dalšímu poklesu teplot a tedy i zamrznutí půdy na frontě, které tak opět umožní nastartovat větší operace. V posledních dnech ukrajinské a ruské zprávy z kritických oblastí fronty na východě a jihu Ukrajiny, včetně Svatova, Bachmutu či Vuhledaru, naznačují, že vojenské operace na obou stranách jsou komplikovány silným deštěm a následným velkým množstvím bahna.
„Je pravděpodobné, že půdě bude trvat několik dní stálých mrazivých teplot, než ztuhne, což znamená, že terénní podmínky pravděpodobně umožní zvýšení intenzity operací na celé Ukrajině až o víkendu 3. až 4. prosince a v následujícím týdnu,“ uvedl ISW. Není jasné, zda některá ze stran na tuto dobu aktivně plánuje velké ofenzivní operace, zdůrazňují američtí experti. Meteorologické faktory, které takovým operacím nyní brání, se ale podle nich začnou v každém případě vytrácet.
Za listopad Rusové ztratili podle dostupných informací asi 3 850 km² okupovaných oblastí, tedy asi 0,64 % celkové rozlohy Ukrajiny. Rusko nadále okupuje asi 16,66 % Ukrajiny, včetně Krymu. Tvrdé boje pokračují na východě země. Rusové se snaží odolávat ukrajinským protiútokům na severovýchodě u obce Svatove. Oproti tomu se jim daří drobně postupovat u města Bachmut, informuje americký Institut pro studium války.
Boje u Bachmutu se kvůli své „zákopové“ povaze přirovnávají k bojům za první světové války. „Ta přirovnání jsou velmi na místě, za postup v řádu desítek metrů platí stovkami mrtvých,“ řekl deníku Echo24 analytik a spolupracovník redakce Lukáš Visingr. Je podle něj však třeba vnímat, že jde o „soukromou akci“ zakladatele Wagnerovy skupiny, ruského oligarchy Jevgenije Prigožina, který hraje o své ambice a politické plány. „Chce dobýt nějaké ukrajinské město. Aby mohl říct, že neschopní generálové nic nedokázali, zatímco on dobyl Bachmut,“ dodal Visingr.
Pro Rusy by podle něj z čistě vojenského hlediska dávalo smysl spíše vybudovat co nejpevnější obranu a snažit se doplnit síly a zásoby, otázkou však bude, zda nepřijde jiná objednávka z politických kruhů. Jinak je tomu na straně Ukrajiny. „Podle mě teď na něco čekáme. Je ticho před bouří. Můj odhad je, že Ukrajinci něco chystají,“ řekl Lukáš Visingr s tím, že může nastat podobná situace jako v případě chersonské ofenzivy, na kterou se poutala pozornost a náhle přišel rychlý ukrajinský vpád na severovýchodě země.
„Je možné, že chystají něco téže kategorie, ne to stejné, nezopakují stejný trik podruhé, ale že udělají něco jiného, než se teď čeká. Logicky se teď nabízí dva směry postupu, jeden od Záporoží k Melitopolu, druhý nějaký postup na Donbasu. Ale může nastat něco úplně jiného, je možné, že mají připravenou jinou variantu. Jsem si jistý, že něco chystají, že přijde nějaká ukrajinská zimní ofenziva,“ dodal Visingr.
Ruské síly také nadále pravidelně útočí na části Záporožské oblasti, které se jim nepodařilo ovládnout. Pod kontrolou mají v této oblasti přes polovinu území, včetně Enerhodaru, kde se nachází Záporožská jaderná elektrárna. Před týdnem šéf ukrajinské státní jaderné společnosti Enerhoatom Petro Kotin uvedl, že existují známky toho, že se ruská invazní armáda možná připravuje elektrárnu opustit, ruská okupační správa to ale popřela. Podle amerického Institutu pro studium války mohou manévry ruské armády v Záporožské oblasti naznačovat, že nedokáže nadále udržet pozice na celé frontové linii a na důležitých místech v regionu. Institut ve své čtvrteční zprávě o vývoji bojů na Ukrajině připomněl, že ve čtvrtek generální štáb ukrajinské armády informoval o stažení ruských sil ze tří vesnic Záporožské oblasti.
Podle Pavla Macka, bývalého velitele výcvikového centra NATO, by dávalo logiku, že se Rusové rozhodnou opustit některé pozice podél frontové linie a soustředit se na jiných místech. „V posledních dnech vidíme to, že Ukrajinci velmi intenzivně pokračují v rozrušovacích aktivitách v této oblasti,“ řekl Macko v pátek České televizi. „Nesnaží se v této oblasti nějak frontálně útočit, to ani klimatické podmínky neumožňují, ale vedou intenzivní boje přesným dělostřelectvem a drony. Rusové to vidí a snaží se vytvořit si nějakou obrannou linii, aby zabránili průlomovému útoku směrem na Melitopol,“ dodal Pavel Macko.