TÝDENÍK ECHO: Nečinná policie i žalobci, Britové v irské pasti a čeští upíři italskýma očima
TÝDENÍK ECHO
Titulním tématem nového čísla Týdeníku Echo je další dějství kauzy Čapí hnízdo, v níž má hlavní roli trestně stíhaný předseda vlády České republiky Andrej Babiš; na scéně se objevil i jeho syn Andrej Babiš mladší, jenž byl podle svých slov unesen na Krym.
Proč je česká policie laxní a proč státní zástupci jako by zapomněli na to, jak neúnosně se vleče vyšetřování? Na tyto otázky odpovídá ve své analýze Lenka Zlámalová a v rozhovoru s Danielem Kaiserem se k nim vyjadřuje bývají policejní prezident Martin Červíček (Ano, dosud se policie chovala apaticky).
O tom, „jak zachránit právní stát, když většinu mezi poslanci mají populisté“, uvažuje Petr Holub v článku Poslední šance sněmovny: „Vypadá to, že Poslanecká sněmovna nemá na vybranou. Premiéra Babiše a jeho ministry může nechat ve funkcích, anebo odhlasovat nedůvěru a pak počkat, až ho prezident Miloš Zeman pověří sestavit novou vládu. Zkušenost uplynulých tří let přesto ukazuje omezené možnosti, které sněmovně zbývají, když chce ochránit demokracii a právní stát před trestně stíhaným premiérem.“
Aktuální situace na domácí politické scéně odvádí naši pozornost od způsobu, jakým Evropská unie řeší s Velkou Británií její rozhodnutí odejít ze svazku evropských států. V článku Irská past na Brity podrobuje situaci důkladné analýze Ondřej Šmigol: „Minulý týden, po roce a půl intenzivních vyjednávání, byla konečně představena dohoda o brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová předstoupila před národ a prohlásila, že vláda vyjednala nejlepší možnou úmluvu. Takřka souběžně odstartovala asi nejtěžší vládní krize od samotného referenda.“
A kdo je Giuseppe Maiello? Jiří Peňás s ním připravil rozhovor a uvádí ho těmito slovy. „Je na první pohled barvitou figurou české politické scény. Vystřídal již několik stran, v nichž byl schopen vytvořit docela slušný rozruch. Je to rtuťovitý, neposedný a od pohledu temperamentní člověk, jak se na Itala z jihu sluší a patří. Méně se ví, že je docentem antropologie, znalcem českého raného středověku a pohanství a že napsal odbornou knihu o vampýrech. Já ho znám od studentských let, kdy se v druhé polovině 80. let na pražské vysokoškolské koleji Větrník objevoval menší chlapík ve skvělých úzkých zelených džínách, oranžové bundě a černých brýlích a všichni na něj volali Džusepe…“
Do čísla přispěl i prozaik Jiří Kratochvil úvahou Spisovatel dnes, článek Lucie Sulovské nazvaný Bůh, zbraně, otčina představuje nového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara a velkolepou pražskou výstavu Bonjour, Monsieur Gauguin / Čeští umělci v Bretani 1850–1950 doporučuje Jaromír Slomek.