Italský prezident pověřil sestavením vlády ekonoma Cottarelliho
Sestavování vlády
Italský prezident Sergio Mattarella dnes pověřil sestavením vlády Carla Cottarelliho, který v minulosti pracoval na vedoucích postech v italské centrální bance a v Mezinárodním měnovém fondu (MMF). Případná vláda tohoto čtyřiašedesátiletého ekonoma ale podle komentátorů patrně nezíská důvěru parlamentu a zemi jen dovede k předčasným volbám.
„Dostane-li vláda důvěru, představím parlamentu program, který bude zahrnovat schválení rozpočtu na příští rok, a zemi dovedu k předčasným volbách, jež se budou konat na počátku roku 2019,“ uvedl Cottarelli po svém jmenování. „Jestliže vláda důvěru nezíská, okamžitě podá demisi a do předčasných voleb, které proběhnou nejdříve v září, bude spravovat jen běžnou agendu,“ dodal. Nestrannou vládu prý sestaví „velmi rychle“. Italská média už spekulují o několika jménech.
Designovaný premiér zdůraznil, že jeho vláda se více zaměří na lepší správu italských veřejných financí. Itálie je teď po Řecku nejzadluženější zemí eurozóny.
O sestavení vlády se snažily euroskeptická a protiimigrační Liga a protestní Hnutí pěti hvězd (M5S). Designovaný premiér Giuseppe Conte ale snahu v neděli vzdal, protože prezident odmítl schválit na postu ministra financí euroskeptika Paola Savonu. Prezident se obával, že by se Savona snažil dostat Itálii z eurozóny.
Mattarellovo nedělní rozhodnutí ostře kritizovala jak Liga, tak M5S. Předseda Ligy Matteo Salvini uvedl, že prezident zastupuje zájmy jiných států, nikoliv Itálie. Lídr M5S Luigi di Maio dokonce navrhl, aby byl nyní Mattarella za své kroky sesazen ústavní žalobou. To sice dnes v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Radio Capital zavrhl Salvini, ale Manlio Di Stefano z M5S vzápětí uvedl, že hnutí návrh na sesazení hlavy státu předloží, jakmile to bude „technicky“ možné.
Mattarellovo nedělní rozhodnutí naopak přivítala mimo jiné šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Evropští partneři vnímají prezidenta už od překvapivého výsledku voleb, v nichž nečekanou podporu získala populistická dvojice Liga a M5S, jako garanta ústavnosti a proevropského směřování Itálie. Někteří uživatelé sociálních sítích vyhrožovali v neděli Mattarellovi smrtí.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„V nových volbách budou radikálové patrně ještě víc než dosud brojit proti proevropské orientaci Itálie a údajné ‚hegemonii Německa‘, k níž dochází prostřednictvím pravidel spojených s jednotnou měnou. Zejména Liga by mohla kampaň založit na otevřeném nesouhlasu s eurem,“ řekl agentuře Reuters ekonom Holger Schmieding ze společnosti Berenberg. „Ve volbách 4. března hrála větší roli imigrace než evropská problematika. Liga by mohla nové volby pojmout jako referendum o roli Itálie v Evropě,“ dodal. Liga bývá označována za krajně pravicovou.
M5S zvažuje, že s Ligou utvoří předvolební koalici, informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroj z hnutí. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že Liga, která získala v březnových volbách 17 procent hlasů, by posílila, zatímco M5S si udržuje přízeň více než 30 procent voličů.