Kdo je „novinář“ útočící na bezdomovce? Bývalý člen KSČ a věčný stěžovatel

Štěpán Kotrba

Kdo je „novinář“ útočící na bezdomovce? Bývalý člen KSČ a věčný stěžovatelNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Štěpán Kotrba, který na sjezdu ČSSD o víkendu v Hradci Králové napadl pepřovým sprejem bezdomovce, kteří po něm chtěli cigaretu, byl v minulosti členem Rady Českého rozhlasu, dál pracoval pro rozhlas externě. Vzájemná spolupráce však byla nakonec po nedělním incidentu přerušena. V minulosti byl členem KSČ i KSČM, jeho členství v ČSSD je pozastavené. Kotrba je navíc věčný stěžovatel. Jeho hradecký útok na bezdomovce nyní řeší policie.

Rady ČT a Českého rozhlasu již musely řešit několik Kotrbových stížností na údajnou neobjektivnost vysílání. Na svém Facebooku vyzýval například k „nakopání prdelí“ redaktorům zpravodajství ČT. Štěpán Kotrba je také velkým příznivcem Miloše Zemana a zastává výrazně proruské názory.

Zatím poslední konflikt nastal v neděli, když Kotrba nastříkal pepřový sprej do očí bezdomovcům,kteří po něm chtěli cigaretu. Událost se stala v Hradci Králové poblíž Kulturního domu Střelnice, kde probíhal sjezd sociálních demokratů, kde byl také Kotrba akreditovaný za Český rozhlas. „Bral mě za ruku a chtěl po mně peníze,“ hájil se Kotrba na místě incidentu.

Celý incident popsala novinářka Respektu Ivana Svobodová: „Mezi lidmi na schodech kulturáku byl po projevu Zimoly i Štěpán Kotrba, který si dlouhá léta říká novinář, ale jde spíše o mediálního a politického lobbistu. Mimo jiné zhruba před deseti lety byl za ČSSD v radě Českého rozhlasu. Mluvil tu se sociálním demokratem, europoslancem a významným pražským členem strany Miroslavem Pochem. I k nim přistoupili dva muži bez domova – a řekli si o drobné. A Štěpán Kotrba je napadl. Vytáhl pepřový sprej a z přibližně deseti centimetrů jím Veselému i jeho kolegovi vystříkal oči. Pořádně, nadvakrát. Když zasažený Veselý zaúpěl a padl na zem, sehnul se Kotrba a ležícímu muži stříkal do očí dál.“

V pondělí se Štěpán Kotrba již odmítl k události podrobně vyjádřit. „Dával jsem vyjádření kolegům na místě a nad toto nemám potřebu věc dále komentovat. Mé vyjádření bylo, že jsem takto reagoval na počátek napadení tím mužem. Jsem po těžkém infarktu a opravdu nemám potřebu se někde po hradeckých ulicích rvát s podnapilým bezdomovcem. Víc k tomu nehodlám cokoliv dodávat,“ dodal Kotrba pro deník Echo24.

Podle iDnesu se incidentem zabývá i hradecká policie. Ačkoliv nikdo nepodal trestní oznámení, začali se policisté incidentem zabývat na základě poznatků ze sociálních sítí a zpráv. Celá záležitost je zatím ve fázi prověřování a dosud ani nebyla stanovena trestněprávní kvalifikace.

Štěpán Kotrba v současné době pracuje jako externista v Českém rozhlase (ČRo), kde se zabývá analýzami legislativního prostředí a digitalizací. Podle mluvčího rozhlasu Jiřího Hošny souvisela jeho práce na sjezdu ČSSD v širším kontextu právě s jeho náplní práce pro ČRo.

V pondělí Český rozhlas rozhodoval o další spolupráci se Štěpánem Kotrbou . „Doufám, že k celé věci budeme moci zaujmout stanovisko ještě dnes odpoledne. Chceme s panem Kotrbou ještě hovořit. Považujeme to za jeho individuální selhání. ČRo stojí na hodnotách, které se s jeho chováním neslučují. Je to pro nás za hranou, nicméně chceme znát jeho vyjádření,“ řekl v pondělí dopoledne deníku Echo24.

Rozhlas nakonec z incidentu vyvodil důsledky. „Český rozhlas s analytikem Štěpánem Kotrbou přerušil externí spolupráci. Incident v Hradci Králové považujeme za jeho osobní selhání. Jeho reakce byla nepřiměřená a poškodila dobré jméno Českého rozhlasu,“ řekl serveru Echo24 Jiří Hošna v pondělí odpoledne.

Když si však před několika lety stěžoval na přítomnost „ideologického extrémisty“ v rozhlase jeden z posluchačů, šéfredaktor ČRo Plus Ondřej Nováček Kotrbovo působení v rozhlase komentoval slovy: „Štěpán Kotrba v této chvíli připravuje zhruba jeden komentář týdně do pořadu Názory a argumenty. Smyslem tohoto pořadu a obecně posláním Českého rozhlasu je nabízet veřejnosti široké spektrum názorů a hledisek.“

55letý akademický sochař Štěpán Kotrba je grafik, politický analytik, fotoreportér a publicista. Býval také členem Syndikátu novinářů ČR. V minulosti byl členem Rady Českého rozhlasu a v letech 1986-1992 členem komunistické strany, poté od roku 1995 ČSSD.

Proti Štěpánu Kotrbovi se vymezil i Syndikát novinářů. „Syndikát novinářů konstatuje, že podle dostupných informací měl na královéhradeckém sjezdu externí spolupracovník Českého rozhlasu Štěpán Kotrba zaútočit pepřovým sprejem na dva bezdomovce. Syndikát novinářů, tak jako v jiných podobných případech, jednoznačně odsuzuje projevy násilí, tím spíše pokud se jich dopouštějí lidé vydávající se za novináře. Pokud je pachatel externím spolupracovníkem Českého rozhlasu a podle dostupných informací i jedním z externích spolupracovníků generálního ředitele ČRo, je na Českém rozhlasu, případně na Radě ČRo, aby z incidentu vyvodili odpovídající důsledky.“ řekl serveru Echo24 předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý.

„Vzhledem k této i jiným podobným událostem se ukazuje jako naléhavé, aby pořadatelé důsledněji prověřovali, zda se u nich akreditují novináři a ne lidé, kteří se za ně pouze vydávají. Protože se objevily spekulace, že Štěpán Kotrba je členem Syndikátu novinářů, je třeba jednoznačně konstatovat, že Štěpán Kotrba členem SN ČR není,“ dodal Adam Černý.

Vzhledem k této i jiným podobným událostem se ukazuje jako naléhavé, aby pořadatelé důsledněji prověřovali, zda se u nich akreditují novináři a ne lidé, kteří se za ně pouze vydávají. Protože se objevily spekulace, že Štěpán Kotrba je členem Syndikátu novinářů, je třeba jednoznačně konstatovat, že Štěpán Kotrba členem SN ČR není.

V sociální demokracii má ale Kotrba pozastavené členství. „Mohu potvrdit, že pan Štěpán Kotrba má v ČSSD pozastavené členství,“ řekl deníku Echo24 mluvčí sociální demokracie Mikuláš Klang.

Kotrba v minulosti působil v redakci týdeníku Mosty, vydával také a řídil nezávislý analytický měsíčník pro politiku Pražský demokrat.

Kotrba se do konfliktu nedostal poprvé

Kotrba se do povědomí dostal již několikrát především kvůli svým stížnostem. V roce 2013 uspěl u rady Českého rozhlasu se svou stížností na předvolební komentář Adama Drdy, který do názorové rubriky Rádia Česko napsal, že je Karel Schwarzenberg lepším kandidátem než Miloš Zeman.

„Domnívám se, že příspěvek Adama Drdy flagrantním způsobem šíří nenávist a vyvolává zášť vůči voličům a podporovatelům Miloše Zemana, stejně jako proti Miloši Zemanovi jako takovému, svou jednostranností je otevřenou propagací kandidáta Karla Schwarzenberga, pohrdá občany a vysmívá se občanům, majícím jiný názor než autor,“ uvedl ve své stížnosti Kotrba, kterou citoval iDnes.

Ve stejném roce si stěžoval označil odvysílání katolické mše za katolickou propagandu. Rada ČT mu však za pravdu nedala.

V roce 2014 si zase stěžoval radě České televize, že během zpravodajství o konci druhé světové války rozhlas televize upozadila roli Rudé armády při osvobozování Prahy v roce 1945. ČT tak podle něj informovala neobjektivně. Kotrba o své stížnosti nejprve informoval na Facebooku. „Události se posraly. Ruská armáda přijela ‚do téměř svobodné Prahy‘. Podle České televize. Takže, milí televizní chlapci a děvčata, tohle svinstvo z dnešního ‚zpravodajství‘ budete vysvětlovat Radě pro rozhlasové a televizní vysílání jako porušení povinností vysílatele dle § 31 zákona o rozhlasovém a televizním vysílání,“ napsal tehdy Kotrba.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Na sociální síti také tehdy podle Lidovek vyzýval k podepsání stížnosti: „Vážení přátelé, kteří hodlají nakopat prdel redaktorům zpravodajství ČT za neobjektivnost informování o ukončení 2. světové války v Praze (či za cokoliv jiného, podobného této sprostotě) ve vysílání zpravodajství.“

Čtěte také: ON-LINE: ČSSD pověřila nového předsedu jednáním o vládě. Neměl by v ní být trestně stíhaný člověk

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články